Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle z drewna i cegły

 

Czas czytania: ~2 min


Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłoczonych miastach i zgiełku męczy wiele osób. Z myślą o nich architekci z pracowni Demiurg wymyślili osiedle, w którym mieszkańcy mają znaleźć ukojenie. Zaprojektowane w formule design & build & sell powstaje pod Poznaniem.

 

Projekt osiedla Otusz Naturalnie koło Poznania

Podmiejski projekt mieszkaniowy

Choć od dawna wiemy, że rozlewanie się zabudowy daleko poza granice miast jest wyjątkowo szkodliwe, zarówno dla środowiska, jak i dla budżetów gmin, wciąż wymarzonym miejscem do życia Polek i Polaków jest domek za miastem lub na jego obrzeżach. Tego typu realizacje pod względem architektonicznym są często ciekawe (osiedle Ostoja Kampinos), stylistycznie spójne  (osiedle Nowe Michałkowice), nowoczesne w wyrazie (osiedle Nowela). Choć niektóre z takich inwestycji cechuje niebanalna architektura, większość mieści się w tym samym modelu przestrzennym. Architekci z pracowni Demiurg, odpowiadający za projekt osiedla w miejscowości Otusz podkreślają, że ich projekt oferuje coś więcej.

Projekt osiedla Otusz Naturalnie koło Poznania
Projekt osiedla Otusz Naturalnie koło Poznania

Osiedle nazywane „Otusz Naturalnie”, jak podkreślają projektanci, powstaje w duchu slow-life. Ma oferować harmonię i spokój tak swoim położeniem, przestrzenią, jak formami architektury. Zamknięte osiedle składa się z szesnastu domów, zbudowanych z drewna i cegły, elementy drewniane mają stanowić także charakter budynków, z otwartą więźbą dachową wewnątrz i deskami na elewacjach. W osiedlu powstają dwa typy parterowych domów, nawiązujących kształtem do sąsiedztwa i okolicy w jakiej znajdują się obiekty.

Projekt osiedla Otusz Naturalnie koło Poznania
Projekt osiedla Otusz Naturalnie koło Poznania

Domy, dające odpocząć

Otusz Naturalnie to projekt deweloperski w formule design & build & sell, który zakłada budowę zamkniętego osiedla mieszkaniowego w niewielkiej wsi Otusz, położonej w powiecie poznańskim. Odległość jaka dzieli Otusz z Poznaniem to niespełna 30 km, dlatego domy powstały przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą odetchnąć na przedmieściach od miejskiego zgiełku. Inwestycję obsługuje poznańska firma DEMIURG, która jest zarówno projektantem jak i generalnym wykonawcą domów. „Pomimo regularnego kształtu działek wprowadzona została lekko kręta, falista wewnętrzna uliczka, która zapewnia dojazd do wszystkich domów. Swoją formą nawiązuje do naturalnego kształtu strumyka, co wpisuje się w całość zamierzenia” – dodają architekci. Domy mają być wyposażone w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, a zarazem w wiaty na dwa samochody (co dobrze pokazuje, że oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od miasta osiedla nigdy nie będą ekologiczne). Domy mają mieć powierzchnię 112,3 i 120 m2, staną na działkach o powierzchni od 900 do 1300 m2.

Projekt osiedla Otusz Naturalnie koło Poznania

Osiedle „Otusz Naturalnie” - metryczka projektu osiedla

Lokalizacja: Otusz koło Poznania

Inwestor: Demiurg
Projekt architektoniczny: Demiurg
Zespół projektowy: Bartosz Kaczmarek, Natalia Kazubek, Marlena Szlachetka, Patrycja Krzykawska, Adrianna Hechmann, Hubert Maciejewski, Rafał Sól, Marcin Gatniejewski

Wykonawca: Demiurg

Powierzchnia: 24000 m2

Projekt: 2020
Realizacja: 2022

Źródło: otusznaturalnie.pl  


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera