Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

 

Czas czytania: ~4 min


Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje swoich koleżanek i kolegów po fachu, a zgłaszane do plebiscytu budowle oceniane są w kategoriach tematycznych, przyznawana jest także Nagroda Główna. W tym roku jury uznało, że na Grand Prix zasługują dwa obiekty. Jeden z nich znajduje się na pograniczu obiektu architektury i infrastruktury, drugi jest budynkiem z tradycyjnym znaczeniu tego słowa.

 

Szkoła muzyczna w Jastrzębiu Zdroju

Grand Prix Nagrody Roku SARP 2022 trafiło do Biura Projektów Lewicki Łatak za kładkę pieszo-rowerową w Dobczycach oraz do pracowni SLAS architekci, którzy byli odpowiedzialni za projekt rozbudowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju. Ten pierwszy z nagrodzonych ex aequo obiektów został także oceniony najwyżej wśród projektów przestrzeni publicznych, drugi uznano najlepszym obiektem kultury.

Szkoła muzyczna w Jastrzębiu Zdroju

Zwycięzca konkursu architektonicznego

Projekt rozbudowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu – Zdroju został wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego; jego wyniki poznaliśmy w 2016 roku. Celem konkursu było znalezienie najlepszej formy dla siedziby sali koncertowej, która miała stanąć na terenie kompleksu zabudowań szkoły muzycznej. W okolicy o dość kameralnej, ale zarazem zróżnicowanej stylistycznie zabudowie (sama szkoła ma budynki utrzymane w różnym stylu) to architekci z pracowni SLAS zaproponowali najciekawszą formę, która zyskała materializację pod koniec 2021 roku.

Szkoła muzyczna w Jastrzębiu Zdroju

Budynek został zaprojektowany na rzucie zbliżonym do kwadratu. Zaoblenia narożników bryły wynikają bezpośrednio z ograniczeń wielkości działki w wyniku których elewacja budynku została zbliżona do istniejących ciągów komunikacji pieszej i dostosowana do ich formy, łagodnie prowadząc przechodnia wzdłuż ścian fasady” – pisali architekci o swoim projekcie. Budowla została starannie wpisana w otoczenie: zachowano gabaryt okolicznej zabudowy, reprezentacyjną przestrzeń publiczną przed budynkiem oraz ciągi komunikacyjne wokół (łączność z ulicą oraz sposób przemieszczania się pomiędzy szkolnymi zabudowaniami). Budynek wewnątrz otrzymał także klarowny układ. Tak go opisali sami projektanci: „Położono nacisk na proste relacje trzech głównych składników programu nowego budynku i jego otoczenia tj. foyer, sale koncertową oraz niezbędną do ich obsługi przestrzeń publiczną – plac, tworząc z nich sekwencję wzajemnie zazębiających się przestrzeni”. Klarowność przestrzeni zyskała niejako swoją kontynuację w prostej formie budynku, której monolityczna bryła otrzymała unikalny wygląd dzięki okładzinie elewacyjnej: fasada budynku została w całości wykonana z blachy falistej ze stali nierdzewnej – polerowanej. To ów materiał uczynił budowlę wyjątkową, wyróżniającą się na tle okolicznej zabudowy, ale jednocześnie niedominującą nad nią.

Szkoła muzyczna w Jastrzębiu Zdroju

Niezwykłe elewacje

Jury Nagrody Roku SARP tak uzasadniło decyzję o przyznaniu właśnie tej budowli Grand Prix w 2022 roku: „Nagrodę przyznano za konsekwentne rozwiązanie trudnego zadania rozbudowy istniejącego budynku szkoły o salę koncertową wraz z przestrzeniami towarzyszącymi. Powstał wyjątkowo spójny i pragmatyczny obiekt, który umiejętnie wykorzystuje współczesne materiały dla kreacji rozpoznawalnej formy w chaotycznym kontekście sąsiadującej zabudowy. Powściągliwy język zaokrąglonych narożników i połyskującej elewacji w zaskakujący sposób współgra z otoczeniem wchodząc z nim w niebanalną relację. Pragmatyzm i umiar w użyciu środków wyrazu przyniósł pożądany efekt redukcji skali, uzasadniony w zastanym krajobrazie. Białe wnętrza kontrastują z ciemną salą koncertową, w której klasyczne rozwiązania przybrały świeże oblicze, odpowiednie dla muzycznych wydarzeń. Szkoła i miasto otrzymały ważną przestrzeń publiczną, z której korzystać będą zarówno uczniowie jak i mieszkańcy. Obiekt stanowi właściwy przykład inwestycji ze środków publicznych”.

Szkoła muzyczna w Jastrzębiu Zdroju

Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu - Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu

Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki 13a
Inwestor: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju

Projekt architektoniczny: SLAS architekci

Autorzy projektu : Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus

Współpraca: Karolina Tatar, Sonia Manssour, Monika Smorąg, Adam Skrzypczyk

Konstrukcja: Firma inżynierska STATYK

Akustyka: Archakustik
Wykonawca: INTRAVI Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Projekt: 2016
Realizacja: 2021

Autorzy zdjęć: Maciej Lulko oraz SLAS architekci

Źródło zdjęć: facebook.com/sarpzg


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Nagroda Sarp, Hot

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera