Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naturalny design rządzi!

 

Czas czytania: ~5 min


Stylowe, estetyczne i super modne – takie są dedykowane nowoczesnym aranżacjom ogrodowym elementy betonowe, które łudząco przypominają naturalne materiały np. kamień. Jest ich naprawdę wiele i cechują się szerokim wachlarzem zastosowań. Zresztą zobaczcie sami!

 

Popularność naturalnych surowców mocno wzrosła we współczesnej architekturze głównie na fali trendów ekologicznych, które uwielbiają wszystko to, co naturalne. Dlatego tak popularne w otoczeniu domów stały się drewno i kamień. Królują one w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim czy japandi, który stanowi intrygującą hybrydę dwóch poprzednich kierunków aranżowania przestrzeni. Doskonale wpasowują się w minimalistyczny charakter tych stylów. Ich słabą stroną są jednak dość wysokie ceny, a także wymagania konserwacyjne. Z tego powodu ciekawą alternatywą dla naturalnych materiałów są elementy betonowe, które doskonale je imitują. Są zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszego portfela oraz trwałe i łatwe w konserwacji. Wykonamy z nich nawierzchnię, obrzeża ścieżek, placów, schody, ogrodzenia oraz murki, które będą prezentować się tak samo atrakcyjnie, jak ich kamienne odpowiedniki.

 

Skalna ścieżka w ogrodzie

Jeśli planujemy wykonać pięknie prezentującą się ścieżkę, która wygląda jak wykonana z kamieni, to doskonałym rozwiązaniem jest Polbruk Petra. Jest to kostka, która świetnie sprawdza się w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim, a inspiracją do jej stworzenia było skalne miasto w Jordanii. Jej nieregularny kształt i faktura przywodzi na myśl naturalny kamień, a ułożona z niej nawierzchnia do złudzenia przypomina skalny chodnik. Niektórym może też kojarzyć się z ziemią spękaną od suszy. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy to odcień sahara dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe to onyx i alpen, które pasują także do klasycznych i rustykalnych stylizacji. Petra ma wymiar 35x25 cm. Tworzy ją system elementów, na który składa się kostka pełna oraz trzy warianty kostki brzegowej. Ma grubość 8 cm, co sprawia, że można ją zastosować nie tylko na tarasach, ale również na podjazdach i ciągach komunikacyjnych o dopuszczalnym ruchu samochodów nawet powyżej 3,5 tony. „Skalna” Petra to sposób na niebanalną i niezwykle ozdobną aranżację przydomowej przestrzeni.

„Kamienne” obrzeża, donice i murki!

Petra nie jest jedynym elementem betonowym przypominającym naturalną skałę czy kamień. Jest ich wiele więcej i posiadają bardzo szerokie zastosowania. Należą do nich palisady i murki, z których wykonamy nie tylko obrzeża ścieżek i elementy oporowe, ale również donice. Przykładem takich uniwersalnych produktów jest Palisada Łamana oraz murek Albero. Palisada swój „kamienny” wygląd zawdzięcza specyficznej fakturze, która przypomina ciosany kamień. Rozwiązanie jest dostępne w dwóch wysokościach: 30 i 50 cm. Niższa wersja występuje w trzech kolorach: grafitowym, piaskowym i paloma, zaś wyższa wyłącznie w dwóch ostatnich. Albero to z kolei nowoczesna interpretacja dobrze znanych murków granicznych, które dawniej stawiano z kamieni polnych na granicach posiadłości. Co prawda posiada on gładką fakturę, ale swój „kamienny” charakter zawdzięcza charakterystycznym nacięciom i pęknięciom. Naturalności dodaje mu również fakt, że istnieje siedem różnych wersji pojedynczych elementów, z których jest budowany. Sprawia to, że wzniesiona z niego  donica czy murek dzielący przestrzeń w ogrodzie, będą zawsze oryginalne! Gdy dodamy do tego dwa dostępne kolory, czyli brenta i alpen, to uzyskamy produkt idealnie pasujący do większości nowoczesnych aranżacji ogrodowych, gdzie pożądane są naturalne akcenty do złudzenia przypominające kamień.

Schody i ogrodzenie á la naturalny kamień

Na tym arsenał produktów betonowych o intrygującym kamiennym wyglądzie się nie kończy. Gdy tworzymy tego rodzaju kompozycję, przydatne mogą okazać się stopnie schodowe, takie jak Grando. Wykorzystamy je do zniwelowania niewielkich różnic w terenie lub jako schody zejściowe z tarasu. „Kamienny” wygląd, podobnie jak w przypadku palisady łamanej, udało się uzyskać dzięki łamanej fakturze. Stopnie Grando to ważące 100 kg bloki betonowe o długości 100 cm, szerokości 40 cm i wysokości 15 cm. Schody zbudowane z elementów o takich parametrach są długie, odpowiednio szerokie i bardzo wygodne. Stopnie mają dość obszerne zastosowanie ze względu na swoją kolorystykę. Grando o fakturze łamanej w kolorach grafitowym i nerino sprawdzają się w aranżacjach w stylu skandynawskim, japońskim czy nowoczesnym, natomiast pozostałe dwa, czyli latte i hawaii, w kompozycjach rustykalnych lub o charakterze śródziemnomorskim.  

Zwieńczeniem każdej aranżacji, a jednocześnie granicą każdej posesji, jest ogrodzenie. Tu również znajdziemy produkty przypominające wyglądem naturalny kamień. Jest nim z całą pewnością ogrodzenie Antara II. W tym wypadku o kamiennym charakterze pustaków przesądza również ich łamana faktura. Antara II to rozwiązanie, z którego możemy wznieść zarówno lity mur, jak i ażurowe ogrodzenie, w którym z pustaków zbudowana jest jedynie podmurówka i słupki. Elementy Antara II są dostępne w kolorach grafitowym, nerino i paloma, dzięki czemu sprawdzają się w wszystkich stylach, które cenią sobie wygląd naturalnego kamienia.

Wachlarz elementów betonowych nawiązujących wyglądem do kamienia, jest dość szeroki. Wykonamy z nich nawierzchnie, obrzeża, murki ogrodowe, donice, ogrodzenia czy schody. Stanowią one ciekawą alternatywę dla surowców naturalnych, tym bardziej, że nie obciążają nadmiernie budżetu. 

 

Źródło: Polbruk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Beton Architektoniczny, Aranżacja Ogrodu

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera