Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Laboratorium przyszłości na Biennale Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~2 min


18. Międzynarodowa Wystawa Architektury, potocznie zwana Biennale Architektury w Wenecji rozpocznie się 20 maja 2023 roku i potrwa do 26 listopada 2023 roku. Jak zawsze od początku istnienia tej najważniejszej na świecie imprezy architektonicznej, dziesiątki krajów pokażą tu swoje wystawy narodowe, zaś serce imprezy stanowić będzie prezentowana w Arsenale wystawa główna.

 

Biennale Architektury w Wenecji 2023

Ważna wystawa architektury

Wystawę główną 18. Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku przygotuje Lesley Lokko. To wykładowczyni akademicka oraz pisarka, zajmująca się edukacją w dziedzinie architektury. Lesley Lokko pochodzi z Ghany, obecnie mieszka w Szkocji, ale pracę zawodową dzieli pomiędzy oba te kraje. W 2020 roku w stolicy Ghany, Akrze założyła szkołę podyplomową oraz ośrodek edukacyjny African Futures Institute; od 2015 roku także odpowiada za utworzoną przez siebie na Uniwersytecie w Johannesburgu Szkołę Architektury. Jest ponadto redaktorką naczelną magazynu architektonicznego „FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture” oraz autorką książki badającej relacje pomiędzy rasą, kulturą i architekturą „White Papers, Black Marks: Race, Space and Architecture”. Lesley Lokko ma na koncie nauczanie na bardzo wielu uczeniach w Afryce, Wielkiej Brytanii, USA, Australii. Za swoją działalność w dziedzinie architektury otrzymała wiele międzynarodowych nagród. Poza pracą na polu edukacji Lokko napisała też jak do tej pory trzynaście poczytnych powieści.

Lesley Lokko

Architektoniczne wizje na przyszłość

To właśnie Lesley Lokko została zaproszona do stworzenia koncepcji wystawy głównej na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku i to ona zaproponowała hasło przewodnie dla tego wydarzenia. Brzmi ono „The Laboratory of the Future” – „Laboratorium przyszłości”. Ma ono pozostawać w relacji z zachodzącymi na świecie zmianami (choćby klimatycznymi), ale przede wszystkim z kształtującym się „nowym porządkiem”, w którym przesuwają się dotychczasowe punkty ciężkości, kształtują się nowe ośrodki władzy, przesuwają miejsca, w których rodzą się ważne idee. Należy pod tym rozumieć m.in. utratę znaczenia tzw. Zachodu na rzecz krajów afrykańskich, które Lokko widzi jako właśnie „laboratorium przyszłości”. To tu jest najwięcej młodych ludzi, tu najszybciej postępuje urbanizacja, ale i tu najboleśniejsze są skutki światowych kryzysów. „Laboratorium przyszłości” kuratorka nazywa też samo Biennale Architektury w Wenecji, którego znaczenie może w ostatnich latach nieco się zmniejszyło, które jednak było zawsze niezwykle ważną platformą debaty i wspólnego szukania nowych pomysłów.

 

Do zaproponowanego przez Lesley Lokko hasła odnosić się będą także twórcy wystaw narodowych w poszczególnych pawilonach, należących do wielu krajów z całego świat. Na polską wystawę nie ogłoszono jeszcze konkursu.

 

Źródło: labiennale.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wystawa Architektury, Wystawa Architektoniczna

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera