Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archiprzewodnik po Polsce - książka architektoniczna

 

Czas czytania: ~2 min


Archiprzewodnik po Polsce zabiera czytelnika w podróż po kraju szlakiem najciekawszych budynków ostatnich dekad. Autorami książki są Robert Konieczny praktyk i uznany architekt oraz Tomasz Malkowski dziennikarz i krytyk architektury. Duet ten dyskutuje o każdym obiekcie, a ich niejednokrotnie odmienne opinie pozwalają czytelnikowi wyrobić sobie własne zdanie.

 

Archiprzewodnik po Polsce

Książka Archiprzewodnik po Polsce to 112 rozmów na temat najważniejszych zdaniem autorów obiektach polskiej architektury,  obiektów inżynierskich oraz założeń krajobrazowych. Bogato ilustrowany album jest kontynuacją Archiprzewodnika po Europie, posiada też podobną formę.

 

W tej rozległej opowieści znalazło się miejsce zarówno na skromne obiekty wybudowane z odpadów lub drewna, służące lokalnym społecznościom czy rekreacji, jak również na wysokobudżetowe realizacje i spektakularne ikony. Książka obejmuje szerokie spektrum współczesności – od postmodernizmu lat 80., przez neomodernizm i dekonstruktywizm lat 90., aż po ostatnie lata, kiedy coraz wyraźniej do głosu dochodzi szacunek do natury i myślenie o ograniczeniu śladu węglowego architektury. 

 

Nasz Archiprzewodnik ma ambicję być panoramą całej Polski, nie tylko jakiegoś wybranego regionu, ale i szeroko pojętej współczesności, rozciągniętej na ostatnie czterdzieści lat. Stąd tak pokaźna objętość książki. Jak w poprzednim Archiprzewodniku publikacja ma formę naszych wspólnych rozmów. Dyskutujemy z Robertem o każdym z prezentowanych budynków, jednak pozostawiamy czytelnikowi przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania. Książka jest również albumem do nieśpiesznego kartkowania, w którym wielkoformatowe, starannie przez nas dobrane zdjęcia, oddają atmosferę omawianych dzieł architektury. - wyjaśnia ideę książki Tomasz Malkowski.

 

To nie miała być zwykła lista przebojów polskiej architektury. Długo dyskutowaliśmy, jakie przyjąć kryterium ich wyboru, żeby nie bazować tylko na własnych upodobaniach. Uznaliśmy, że najważniejszy klucz to budynki ciekawe, przełomowe, przynajmniej na naszym polskim podwórku. A także takie, które mimo upływu lat nie tylko dobrze się zestarzały, ale do dziś rezonują, lub na których wychowały się całe pokolenia architektów. - tłumaczy Robert Konieczny.

 

Zajrzyj do naszej księgarni KSA24 Archiprzewodnik po Polsce


Podepnij swój artykuł

tagi

Książka Architektoniczna, Książka Dla Architektów, Książka Dla Budownictwa, Książka Dla Inżynierów, Książka Dla Studentów Architektury, Ksia

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera