Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warsaw Unit - wieżowiec ze skórą

 

Czas czytania: ~2 min


45-piętrowy szklany wieżowiec Warsaw Unit stanął w pobliżu Ronda Daszyńskiego, na terenie drugiej z warszawskich dzielnic biznesowych, na wciąż rozbudowującej się Woli. „Nazwa budynku, Warsaw Unit, odwołuje się do unikalnej architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek” – pisze o tym obiekcie jego inwestor.

 

Warsaw UNIT w Warszawie
Warsaw UNIT w Warszawie

Szklana wieża

Współczesny wieżowiec może mieć bardzo różne oblicza. Może być elementem gry biznesowo-politycznej (Golden Tower w Łodzi), ale i elementem dbałości o dziedzictwo (Socmodernistyczny wieżowiec w Warszawie) albo zastępować istniejące wcześniej nieco niższe wieżowce (Widok Towers w Warszawie). Przede wszystkim jednak tworzące panoramę miasta drapacze chmur służą celom komercyjnym, są siedzibami firm i korporacji – bo od początku XX wieku przyjęło się na całym świecie, że one właśnie lokują swoje biura w szklanych wieżach.

Warsaw UNIT w Warszawie
Warsaw UNIT w Warszawie

Funkcje biurowe ma także 202-metrowy Warsaw Unit, którego budowa dobiegła końca pod koniec ubiegłego roku. Za jego projekt odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również brała udział w projekcie znajdującego się po sąsiedzku i należącego do tego samego inwestora wieżowca Warsaw Spire. Warsaw UNIT będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent i podobnie jak większość współcześnie powstających biurowych wysokościowców zostanie wyposażony w infrastrukturę dla rowerzystów, ale także naszpikowany elektroniką – będzie miał swoją aplikację mobilną służącą użytkownikom, szereg urządzeń sterujących, pozwalających oszczędzać wodę czy światło, ale także zapewniać pracującym w nim ludziom dobre samopoczucie.

Warsaw UNIT w Warszawie

Bryła z widokiem

Szklanych wieżowców powstało już w Warszawie wiele, kolejne wciąż rosną. Część z nich łatwo jest pomylić, bo ich bryły są pod wieloma względami do siebie podobne. Faktem jest, że wysoki na 150 czy 200 metrów budynek nie może otrzymać zbyt oryginalnej formy architektonicznej, przy obiektach tej wysokości ograniczenia techniczne po prostu na to nie pozwalają. Część inwestorów i architektów stara się więc do bryły korporacyjnego drapacza chmur dodać elementy, które uczynią go wyjątkowym, innym. Warsaw Unit ma dwa takie detale. Jeden stanowi „smocza skóra”, fragment elewacji wykonany z niewielkich płytek, poruszających się przy podmuchach wiatru. Druga atrakcja wieżowca znajduje się o wiele wyżej, no na ostatniej kondygnacji wieży. To Skyfall Warsaw, przeszklona przestrzeń, w skład której wchodzi znajdująca się na wysokości niemal 200 metrów nad ulicą czteroosobowa platforma. Jest ona lekko ukośna i ma szklaną podłogę, przez co użytkownikom zapewnia niezwykłe wrażenie pochylania się nad rozpościerającą się o wiele niżej Warszawą.

 

Zobacz galerię zdjęć warszawskiego wieżowca

Warsaw UNIT - metryczka projektu wieżowca

Lokalizacja: Warszawa,

Inwestor: Ghelamco Poland
Projekt architektoniczny: Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt (PBPA Projekt)
Wykonawca: Ghelamco Poland
Wysokość: 202 m
Powierzchnia biurowa: 57 000 m2
Powierzchnia handlowa: 300 m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2022
Źródło: ghelamco.com, skyfallwarsaw.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Projekt Wieżowca, Wieżowiec, Kubatura, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera