Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt mieszkaniowy w dialogu z przeszłością

 

Czas czytania: ~2 min


W pobliżu ulicy Bielskiej, w centrum Płocka, niedaleko zabytkowego Starego Miasta przez lata działało targowisko, z którym wielu mieszkańców tego miasta miało liczne wspomnienia. Przez lata jednak konkurencyjne przestrzenie handlowe doprowadziły do likwidacji bazaru zwanego Manhattan. Dziś są już nowe pomysły na zagospodarowanie tej dość prestiżowo zlokalizowanej przestrzeni.

 

Projekt osiedla w Płocku
Projekt osiedla w Płocku

W miejscu dawnego bazaru

Wprowadzanie nowej zabudowy pomiędzy historyczne domy centrów miast nie jest zadaniem łatwym, ale słusznym i potrzebnym, szczególnie kiedy jednym z ważnych wyzwań współczesności jest przeciwdziałanie rozlewaniu się miast. We Wrocławiu (Bernardyńska) czy w Gdańsku (współczesna kamienica biurowa) powstały niedawno projekty mieszkalne czy biurowe na bryły nowoczesne, ale zarazem korespondujące z historyczną zabudową okolicy.

Projekt osiedla w Płocku
Projekt osiedla w Płocku

Próbą interpretacji historycznej architektury Ostrowa Tumskiego z jednoczesnym zapewnieniem ludzkiej skali i intymności mieszkańcom nazywają swój projekt zabudowy mieszkaniowej w Połocku architekci z pracowni Archidea. To ich koncepcję wybrał inwestor, który na zaprojektowanie sześciokondygnego domu na części działki po targowisku Manhattan rozpisał konkurs architektoniczny. Najbardziej widocznym nawiązaniem do historycznej zabudowy zabytkowego centrum Płocka będzie elewacja frontowa, która ma zostać w dolnej części obłożona płytkami klinkierowymi, a przede wszystkim wyposażona być w arkadowe podcienia z lokalami użytkowymi. To parafraza formy architektonicznej doskonale znanej z budowanych przed wiekami kamienic, która dziś jest stosowana wyjątkowo rzadko. Chyba szkoda, bo podcienia dają także chłód i cień, tak potrzebny w czasach ocieplenia klimatu.

Projekt osiedla w Płocku
Projekt osiedla w Płocku

Bryła dopasowana do potrzeb

Od strony dostępnego tylko dla mieszkańców dziedzińca budynek będzie miał nieregularną sylwetkę o falujących, zaginających się ścianach. To celowy zabieg, nie tylko estetyczny. Tak ukształtowana bryła zapewni każdemu z mieszkań optymalny dostęp światła dziennego. Według projektu budynek pomieści ponad 100 lokali mieszkalnych, o powierzchni od 29 do 113 m2. Na ostatniej kondygnacji najbardziej luksusowe mieszkania zostaną wyposażone w tarasy z widokiem na skarpę wiślaną, która w Płocku jest wyjątkowo malownicza.


Najpewniej w kolejnych latach na działce po targowisku Manhattan wyrosną kolejne domy; jest pomysł, aby cały ten nowy kwartał zabudowy nosił nazwę Nowy Manhattan.

Projekt osiedla w Płocku
Projekt osiedla w Płocku

Budynek mieszkalny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Płock, ul. Kobylińskiego/Ostatnia
Inwestor: WP Development

Projekt architektoniczny: Archidea

Powierzchnia całkowita: 10 350 m2

Powierzchnia mieszkalna: 6 194m2

Powierzchnia najmu: 478m2

Projekt budowlany: 2022

Źródło: archidea-spp.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budynek Mieszkalny, Budynek Wielorodzinny, Architektura Mieszkaniowa, Projekt Architektoniczny, Osiedle Mieszkaniowe, Projekt Osiedla, Hot

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera