Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Współczesna kamienica biurowa

 

Czas czytania: ~3 min


Gdańska Oliwa jest jedną z bardziej malowniczych dzielnic miasta, pełną historycznej, kameralnej zabudowy, zdobnych kamienic, klimatycznych uliczek. To właśnie tam, w miejscu przeznaczonego do likwidacji budynku mieszczącego niegdyś bar mleczny ma stanąć nowy obiekt z biurami i powierzchniami usługowymi na wynajem. Formą ma nawiązywać do kształtów sąsiednich domów.

 

Budynek biurowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku
Budynek biurowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku

Projekt wśród zabytków

Za projekt nowej bryły w gdańskiej Oliwie odpowiada zespół z pracowni Grupa 5 Architekci. Projektowanie w historycznym kontekście nie jest dla tego zespołu niczym nowym. Niedawno zakończyła się realizacja przebudowy pofabrycznego kompleksu Monopolis w Łodzi, wiele nagród i słów uznania otrzymała modernizacja drewnianego pensjonatu w Otwocku, międzynarodowy sukces zdobyła siedziba katowickiej Szkoły Filmowej – wszystkie projekty wyszły spod kreski warszawskiego biura lub przy dużym jego współudziale.

Budynek biurowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku

W Gdańsku – Oliwie Grupa 5 Architekci pracowała w ścisłej współpracy z urzędem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabudowa tej części Gdańska, obok Wrzeszcza, to najbardziej urokliwy zakątek miasta z kameralną zabudową i zabytkowymi kamienicami. Aby uszanować ten kontekst klimat okolicy warszawscy architekci projektowany budynek zróżnicowali pod względem formy. O ile od strony ulicy Grunwaldzkiej otrzyma on wysokie, ceramiczne, dwuspadowe dachy i klasyczne podziały typowe dla miejskich kamienic, o tyle boczne elewacje (w głębi ulic Poczty Gdańskiej i Majkowskiego) nawiążą podziałami do drewnianych wykuszy i ganków charakterystycznych dla obecnej tu kameralnej historycznej zabudowy. "Dla zmniejszenia skali każda z części bryły budynku wydzielona prześwitami i wnękami potraktowana została odmiennie, stanowiąc jednocześnie spójną całość" – podkreślają architekci. Fasada od strony głównej ulicy została zaplanowana niejako w dwóch planach: pierwsza warstwa (ma być z kamienia, betonu prefabrykowanego lub tynku mineralnego), rytmicznie podzielona, zostanie – jak to opisują architekci - „nałożona na system ściany kurtynowej wyposażony w zewnętrzne pionowe pilastry, wykonane z aluminium bądź ceramiki, w kolorze zbliżonym do koloru dachu”.

Budynek biurowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku

Biurowiec o różnych obliczach

Budynek biurowy Oliwa 501 (nazwę zawdzięcza adresowi – al. Grunwaldzka 501) będzie miał cztery kondygnacje, pomieści 6 lokali usługowych oraz powierzchnie biurowe do wynajęcia. Ważnym elementem budynku ma być wewnętrzne, zielone atrium, które ma być zarazem przestrzenią wypoczynku, spotkań, mają tu się znaleźć ogródki gastronomiczne. Kameralna skala budynku oraz wyjątkowa architektura mają być atutem. Rośnie bowiem zainteresowanie unikalnymi, wyróżniającymi się budynkami, w pozycji względem zunifikowanych, monotonnych szklanych biurowców, jakie dominują na rynku. „Oliwa 501 jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bezpieczne, kameralne powierzchnie biurowe w strategicznych lokalizacjach. Odchodzący od wielotysięcznych centrów biurowych najemcy, poszukując wysokiej jakości butikowych budynków, docenią charakter, jakość wykończenia oraz komfort oferowany przez tę inwestycję” – tłumaczy Monika Wrzeszcz, Dział Sprzedaży Moderna Holding. Oliwa 501 ma już pozwolenie na budowę; realizacja projektu ma potrwać około 2 lat.

Budynek biurowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku

Budynek biurowo-usługowy przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku - metryczka projektu budynku

Inwestor: Moderna Holding
Projekt architektoniczny: Grupa 5 Architekci

Powierzchnia użytkowa: 6535,97 m2

Powierzchnia lokali usługowych: 3300 m2

Projekt: 2019 – 2020
 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Projekt Biurowca

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera