Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z klimatem. Dom proklimatyczny - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Znamy wyniki konkursu architektonicznego na projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Za jego organizację odpowiadały Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, a celem konkursu było poszerzanie wiedzy o budownictwie ekologicznym i przyjaznym klimatowi wśród studentów i dyplomantów kierunków związanych z architekturą i budownictwem. Wśród nagród znalazł się zagraniczny wyjazd studyjny związany z tematyką konkursu.

 

Młodzi architekci, studenci i absolwenci kierunków związanych z projektowaniem doskonale wiedzą, że współczesna architektura musi powstawać w oparciu o nowe idee. Katastrofa klimatyczna, wyczerpywanie się zasobów, przeludnienia, wszystkie te zjawiska powinny wpływać na zmianę paradygmatu, na szukanie nowych rozwiązań, jak budować (eko architektura), a co za tym idzie, jak mieszkać (eko rozwiązania dla budownictwa). Konkurs architektoniczny na projekt proklimatycznego domu odbył się w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska programu „Dom z klimatem”, w którym jego pomysłodawcy tłumaczą: „Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców”.

 

Architektura przyszłości?

Pierwszą nagrodę w skierowanym do studentów i dyplomantów kierunków architektonicznych konkursie na projekt proklimatycznego domu otrzymała Zlata Hrabtsevich z Lubieszowa, studentka trzeciego roku architektury Politechniki Krakowskiej. To pomysł na drewniany dom uzupełniający istniejącą intensywną miejską zabudowę jednorodzinną. „Ponadstandardowa efektywność energetyczna osiągnięta została dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności przegród zewnętrznych i rozwiązaniom detali budowlanych redukującym mostki termiczne. Rozplanowanie przeszkleń pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej w sezonie grzewczym, a zastosowane środki architektoniczne chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem latem, eliminując potrzebę aktywnego chłodzenia. Niskotemperaturowy system grzewczy będzie dobrze współpracował z gruntową pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania wspomagające bioróżnorodność – budki dla ptaków zintegrowane w ścianie zewnętrznej. Projekt pokazuje, że dobrą architekturę, zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania i pozytywny wpływ na środowisko można pięknie łączyć” – napisano w uzasadnieniu decyzji jury.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domu proklimatycznego.

I nagroda: Zlata Hrabtsevich z Lubieszowa

Druga nagroda w konkursie przypadła Julii Lipińskiej z Siedlec, studentce czwartego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. „Projekt został nagrodzony za zastosowanie zasad projektowania cyrkularnego i zaproponowanie rewitalizacji terenu po dawnym PGR z adaptacją istniejącego budynku. Na uwagę zasługuje poszukiwanie rozwiązania zwiększającego intensywność zabudowy, zgodnie ze wskazaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale z nawiązaniem do tradycyjnego układu i w odpowiedniej skali budynków w krajobrazie” – można przeczytać w decyzji sądu konkursowego, który docenił także zastosowanie ekologicznych materiałów: kompozytów wapienno-konopnych, konstrukcji drewniana, tynków glinianych, cegły rozbiórkowej, ale również możliwość adaptacji i przekształceń oraz ułatwień dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, przewidzenie miejsca na ogrody warzywne, owocowe, kwiatowe oraz łąki.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domu proklimatycznego.

II nagroda: Julia Lipińska z Siedlec

Trzecią nagrodę zdobyła Weronika Roemer z Kórnika, studentka drugiego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. „Projekt domu jednorodzinnego w technologii strawbale doceniono za architekturę współczesną w swoim wyrazie, a jednocześnie korzystającą z tradycyjnych i lokalnych materiałów. Efektywność energetyczna oraz redukcja śladu węglowego została osiągnięta dzięki zastosowaniu zwartej bryły, właściwej orientacji wobec stron świata oraz drewnianej konstrukcji, kostek słomy, tynków glinianych i drewna, czyli materiałów o biologicznym obiegu cyrkularnym. Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie propozycji konkursowej o możliwość budowy osiedla w systemie strawbale, a zwłaszcza za zaproponowanie przestrzeni wspólnych wspomagających bioróżnorodność, z grządkami oraz szklarniami, przestrzeni społecznych ze straganami i biblioteką przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni domów mieszkalnych i działek. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano następujące rozwiązania: zwiększoną izolacyjność cieplną przegród budowlanych w stosunku do aktualnych wymagań, płytę fundamentową jako element akumulujący ciepło, pompę ciepła połączoną z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego” – zalety projektu wyliczali jurorzy konkursu.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domu proklimatycznego.

III nagroda: Weronika Roemer z Kórnika

Źródło: domzklimatem.gov.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Domu, Ekologia

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera