Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z klimatem. Dom proklimatyczny - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 3 min


Znamy wyniki konkursu architektonicznego na projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Za jego organizację odpowiadały Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, a celem konkursu było poszerzanie wiedzy o budownictwie ekologicznym i przyjaznym klimatowi wśród studentów i dyplomantów kierunków związanych z architekturą i budownictwem. Wśród nagród znalazł się zagraniczny wyjazd studyjny związany z tematyką konkursu.

 

Młodzi architekci, studenci i absolwenci kierunków związanych z projektowaniem doskonale wiedzą, że współczesna architektura musi powstawać w oparciu o nowe idee. Katastrofa klimatyczna, wyczerpywanie się zasobów, przeludnienia, wszystkie te zjawiska powinny wpływać na zmianę paradygmatu, na szukanie nowych rozwiązań, jak budować (eko architektura), a co za tym idzie, jak mieszkać (eko rozwiązania dla budownictwa). Konkurs architektoniczny na projekt proklimatycznego domu odbył się w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska programu „Dom z klimatem”, w którym jego pomysłodawcy tłumaczą: „Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców”.

 

Architektura przyszłości?

Pierwszą nagrodę w skierowanym do studentów i dyplomantów kierunków architektonicznych konkursie na projekt proklimatycznego domu otrzymała Zlata Hrabtsevich z Lubieszowa, studentka trzeciego roku architektury Politechniki Krakowskiej. To pomysł na drewniany dom uzupełniający istniejącą intensywną miejską zabudowę jednorodzinną. „Ponadstandardowa efektywność energetyczna osiągnięta została dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności przegród zewnętrznych i rozwiązaniom detali budowlanych redukującym mostki termiczne. Rozplanowanie przeszkleń pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej w sezonie grzewczym, a zastosowane środki architektoniczne chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem latem, eliminując potrzebę aktywnego chłodzenia. Niskotemperaturowy system grzewczy będzie dobrze współpracował z gruntową pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania wspomagające bioróżnorodność – budki dla ptaków zintegrowane w ścianie zewnętrznej. Projekt pokazuje, że dobrą architekturę, zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania i pozytywny wpływ na środowisko można pięknie łączyć” – napisano w uzasadnieniu decyzji jury.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domu proklimatycznego.

I nagroda: Zlata Hrabtsevich z Lubieszowa

Druga nagroda w konkursie przypadła Julii Lipińskiej z Siedlec, studentce czwartego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. „Projekt został nagrodzony za zastosowanie zasad projektowania cyrkularnego i zaproponowanie rewitalizacji terenu po dawnym PGR z adaptacją istniejącego budynku. Na uwagę zasługuje poszukiwanie rozwiązania zwiększającego intensywność zabudowy, zgodnie ze wskazaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale z nawiązaniem do tradycyjnego układu i w odpowiedniej skali budynków w krajobrazie” – można przeczytać w decyzji sądu konkursowego, który docenił także zastosowanie ekologicznych materiałów: kompozytów wapienno-konopnych, konstrukcji drewniana, tynków glinianych, cegły rozbiórkowej, ale również możliwość adaptacji i przekształceń oraz ułatwień dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, przewidzenie miejsca na ogrody warzywne, owocowe, kwiatowe oraz łąki.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domu proklimatycznego.

II nagroda: Julia Lipińska z Siedlec

Trzecią nagrodę zdobyła Weronika Roemer z Kórnika, studentka drugiego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. „Projekt domu jednorodzinnego w technologii strawbale doceniono za architekturę współczesną w swoim wyrazie, a jednocześnie korzystającą z tradycyjnych i lokalnych materiałów. Efektywność energetyczna oraz redukcja śladu węglowego została osiągnięta dzięki zastosowaniu zwartej bryły, właściwej orientacji wobec stron świata oraz drewnianej konstrukcji, kostek słomy, tynków glinianych i drewna, czyli materiałów o biologicznym obiegu cyrkularnym. Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie propozycji konkursowej o możliwość budowy osiedla w systemie strawbale, a zwłaszcza za zaproponowanie przestrzeni wspólnych wspomagających bioróżnorodność, z grządkami oraz szklarniami, przestrzeni społecznych ze straganami i biblioteką przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni domów mieszkalnych i działek. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano następujące rozwiązania: zwiększoną izolacyjność cieplną przegród budowlanych w stosunku do aktualnych wymagań, płytę fundamentową jako element akumulujący ciepło, pompę ciepła połączoną z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego” – zalety projektu wyliczali jurorzy konkursu.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domu proklimatycznego.

III nagroda: Weronika Roemer z Kórnika

Źródło: domzklimatem.gov.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Projekt Domu , Ekologia

Rewitalizacja w praktyce
Rewitalizacja w praktyce

Rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania zabytkowego budynku zlokalizowanego przy ul. 3 Ma ...

Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024
Spotkanie z Przemo Łukasikiem - laureatem Honorowej Nagrody SARP 2024

Honorowa Nagroda SARP to najwyższe wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórcz ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera