Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kulturoteka w Starej Miłosnej - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 2 min


Wyniki konkursu architektonicznego na projekt siedziby Kulturoteki w Starej Miłosnej poznaliśmy 8 lipca 2022 roku. Jego celem było znalezienie najciekawszej koncepcji budowy placówki kultury na terenie osiedla Stara Miłosna znajdującego się w dzielnicy Warszawy Wesoła. Organizatorem konkursu były władze Dzielnicy Wesoła, a pod budowę Kulturoteki przeznaczono działkę przy ulicy Jana Pawła II, w pobliżu znajdującej się tu szkoły i hali sportowej.

 

Nowa placówka kultury

Władze samorządowe, gmin, miasteczek czy dzielnic coraz chętniej inwestują w lokalne, skrojone na potrzeby mieszkańców placówki kultury. Od dawna wiadomo bowiem, że bliskość domu kultury z jego ofertą zajęć, spotkań, wydarzeń nie tylko podnosi jakość życia mieszkańców, a nawet podnosi wartość nieruchomości w okolicy. Czy to w obiektach poprzemysłowych (Kolejowy Dom Kultury w Pleszewie) czy w nowych (Dom kultury we Włoszczowie), nagradzanych (Centrum Tradycji i Kultury Komorniki) czy zabytkowych (Muzeum Regionalne w Kozienicach) powstają nowe lub modernizuje się istniejące placówki, oferujące mieszkańcom dostęp do kultury.

 

Kulturoteka w Starej Miłosnej ma także podnieść dostępność wydarzeń kulturalnych w okolicy, ma oferować szereg funkcji skierowanych do lokalnej społeczności. Swoje siedziby w budynku, na projekt którego rozstrzygnięto konkurs architektoniczny mają mieć przede wszystkim ośrodek kultury oraz biblioteka. Cały budynek ma mieć ok. 2000 m2 powierzchni i jak każda tego typu współczesna placówka być maksymalnie otwarty, zapraszający, przyjazny użytkownikom i otoczeniu, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, oferować także otwartą przestrzeń na zewnątrz, nadającą się do organizowana imprez plenerowych oraz salę widowiskową wewnątrz.

 

Ekologiczny dom kultury

Sąd konkursowy pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Kulturoteki w Starej Miłosnej postanowił przyznać pracowni xystudio. Ten projekt uznano za najlepiej spełniający regulaminowe wymogi, ale także najbardziej wartościowy z powodu formy i zaproponowanych rozwiązań. Zespół biura xystudio zaprojektował bowiem obiekt oparty o system drewnianych modułów o ogromnych oknach dostarczających wnętrzom dużo światła. Część modułów wyposażono ponadto w stalowy ruszt umożliwiający zawieszenie na nim donic na rośliny. Zieleń ma się pojawić zarówno na elewacji budynku, jak jego dachu. To tylko z niektóre z zaproponowanych przez architektów rozwiązań, czyniących projekt Kulturoteki przyjaznym nie tylko użytkownikom, ale i środowisku.

Jury konkursu zdecydowało się nie przyznawać w nim drugiej nagrody, trzecią otrzymała natomiast pracownia plus3 architekci.

Źródło: xystudio.pl, plus3architekci.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku , Hot

Miejska willa na Żoliborzu z ręcznie formowanej cegły
Miejska willa na Żoliborzu z ręcznie formowanej cegły

Nowa willa na warszawskim Żoliborzu projektu Trzop Architekci jest interesującym przykładem współcze ...

Politechnika Poznańska buduje nowy rektorat
Politechnika Poznańska buduje nowy rektorat

Na terenie kampusu „Warta” w Poznaniu trwa budowa nowej siedziby Rektoratu Politechniki Poznańskiej. ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera