Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kulturoteka w Starej Miłosnej - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Wyniki konkursu architektonicznego na projekt siedziby Kulturoteki w Starej Miłosnej poznaliśmy 8 lipca 2022 roku. Jego celem było znalezienie najciekawszej koncepcji budowy placówki kultury na terenie osiedla Stara Miłosna znajdującego się w dzielnicy Warszawy Wesoła. Organizatorem konkursu były władze Dzielnicy Wesoła, a pod budowę Kulturoteki przeznaczono działkę przy ulicy Jana Pawła II, w pobliżu znajdującej się tu szkoły i hali sportowej.

 

Nowa placówka kultury

Władze samorządowe, gmin, miasteczek czy dzielnic coraz chętniej inwestują w lokalne, skrojone na potrzeby mieszkańców placówki kultury. Od dawna wiadomo bowiem, że bliskość domu kultury z jego ofertą zajęć, spotkań, wydarzeń nie tylko podnosi jakość życia mieszkańców, a nawet podnosi wartość nieruchomości w okolicy. Czy to w obiektach poprzemysłowych (Kolejowy Dom Kultury w Pleszewie) czy w nowych (Dom kultury we Włoszczowie), nagradzanych (Centrum Tradycji i Kultury Komorniki) czy zabytkowych (Muzeum Regionalne w Kozienicach) powstają nowe lub modernizuje się istniejące placówki, oferujące mieszkańcom dostęp do kultury.

 

Kulturoteka w Starej Miłosnej ma także podnieść dostępność wydarzeń kulturalnych w okolicy, ma oferować szereg funkcji skierowanych do lokalnej społeczności. Swoje siedziby w budynku, na projekt którego rozstrzygnięto konkurs architektoniczny mają mieć przede wszystkim ośrodek kultury oraz biblioteka. Cały budynek ma mieć ok. 2000 m2 powierzchni i jak każda tego typu współczesna placówka być maksymalnie otwarty, zapraszający, przyjazny użytkownikom i otoczeniu, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, oferować także otwartą przestrzeń na zewnątrz, nadającą się do organizowana imprez plenerowych oraz salę widowiskową wewnątrz.

 

Ekologiczny dom kultury

Sąd konkursowy pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Kulturoteki w Starej Miłosnej postanowił przyznać pracowni xystudio. Ten projekt uznano za najlepiej spełniający regulaminowe wymogi, ale także najbardziej wartościowy z powodu formy i zaproponowanych rozwiązań. Zespół biura xystudio zaprojektował bowiem obiekt oparty o system drewnianych modułów o ogromnych oknach dostarczających wnętrzom dużo światła. Część modułów wyposażono ponadto w stalowy ruszt umożliwiający zawieszenie na nim donic na rośliny. Zieleń ma się pojawić zarówno na elewacji budynku, jak jego dachu. To tylko z niektóre z zaproponowanych przez architektów rozwiązań, czyniących projekt Kulturoteki przyjaznym nie tylko użytkownikom, ale i środowisku.

Jury konkursu zdecydowało się nie przyznawać w nim drugiej nagrody, trzecią otrzymała natomiast pracownia plus3 architekci.

Źródło: xystudio.pl, plus3architekci.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera