Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolejowy dom kultury

 

Czas czytania: ~2 min


Zajezdnia Kultury, czyli Dom Kultury w Pleszewie powstał na terenie dworca PKP Pleszew Miasto. W 2014 roku władze samorządowe przejęły zespół zabytkowych, pokolejowych zabudowań, w skład których wchodziło m.in: były dworzec kolei wąskotorowej, budynki warsztatowe kolei wąskotorowej wraz z parowozownią, perony, torowiska oraz rampa rozładunkowa i teren przeładunkowy. Mimo że obiekty znajdowały się w kiepskim stanie, zdecydowano się zamienić je w atrakcyjny obiekt kultury, dając „nowe życie” zabytkowym obiektom, chroniąc w ten sposób element lokalnego dziedzictwa.

 

Zajezdnia Kultury w Pleszewie

Tak było

Zajezdnia Kultury w Pleszewie

Stan obecny

Ratowanie dziedzictwa

Gminy i samorządy często decydują się na pozyskanie środków europejskich w celu zachowania poprzemysłowego obiektu i nadania mu nowej, społecznej funkcji. Realizacje z ostaniach lat, np. Centrum Usług Społecznych w Zabrzu  czy Tlenownia w Czempiniu pokazują, że to działania pod każdym względem wartościowe. Na terenie miasta zostaje bowiem ważny dla jego rozwoju obiekt poprzemysłowy, który odzyskuje swój blask, a nadanie mu nowej, niekomercyjnej funkcji przybliża go do mieszkańców, którzy otrzymują w ten sposób atrakcyjne miejsce spotkań, działań, rozwoju.

Zajezdnia Kultury w Pleszewie
Zajezdnia Kultury w Pleszewie

Inwestycja polegająca na rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem społecznym. Poprawa warunków funkcjonowania instytucji kultury przyczyniła się do większego zainteresowania ich ofertą, wzbogacenia tejże oferty oraz znacznego wzrostu liczby korzystających/odbiorców.  Rewitalizację przeprowadzono w sposób nowoczesny, przy zachowaniu oryginalnych walorów historycznych, doskonale wpisując ją tkankę miejską” – piszą władze samorządowe o zrealizowanym w Pleszewie przedsięwzięciu.

Zajezdnia Kultury w Pleszewie
Zajezdnia Kultury w Pleszewie

Nowoczesny dom kultury

Zajezdnia Kultury po modernizacji – to w sumie 27 pomieszczeń przeznaczonych na różne służące mieszkańcom funkcje. Powstała tu m.in. biblioteka, sala widowiskowa, sala do nauki tańca i baletu, sale muzyczne oraz inne sale warsztatowo-zajęciowe. W ramach projektu udało się także wszystkie pomieszczenia w pełni wyposażyć w potrzebny i nowoczesny sprzęt, choćby nagłośnieniowy. Uporządkowany i uzupełniony o zieleń został także teren wokół zabudowań. Niewątpliwą atrakcją obiektu jest fakt, że uruchomiono wycieczki kolejką wąskotorową. Warto bowiem pamiętać, że początki dworca w Pleszewie sięgają lat 70. XIX wieku, która, choć powstała jako wąskotorowa, w 1899 otrzymała trzeci tor, aby mogły tu podjeżdżać także standardowe pociągi. W tej chwili jest to jedyny trójszynowy tor w Polsce. I tylko w Pleszewie do instytucji kultury można pod same drzwi podjechać kolejką wąskotorową.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Zajezdnia Kultury w Pleszewie i Dom Kultury - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Pleszew, kwartał ulic: Targowa, Kolejowa, Sienkiewicza

Inwestor: Miasto i Gmina Pleszew

Wykonawca: firmy RETRO-STYL Sp. z o. o. oraz JG-BUD Jan Grzybowski

Powierzchnia użytkowa: 1015 m2
Źródło: zajezdniakultury.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera