Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


The Parchment Works – dom w ruinach

 

Czas czytania: ~2 min


The Parchment Works autorstwa Will Gamble Architects to zachwycająca rozbudowa domu w stylu wiktoriańskim. Pierzeja w stylu formalnym nie wskazuje na poszerzenie o ogród pełen niespodzianek, z wewnętrznymi i zewnętrznymi pomieszczeniami, które korzystają z tektonicznego bogactwa ruin zabytkowej fabryki pergaminu. Projekt został zrealizowany w hrabstwie Northamptonshire w Anglii środkowej i jest laureatem wielu prestiżowych konkursów: RIBA East Midlands Award 2022, RIBA East Midlands Conservation Award 2022, RIBA East Midlands Small Project of the Year Award 2022 oraz RIBA National Award 2022.

 

The Parchment Works

Źródło zdjęcia: Will Gamble Architects

The Parchment Works

Źródło zdjęcia: Will Gamble Architects

Posiadłość w zabytkowych murach

Architekci zdołali przekonać zarówno klienta, jak i konserwatora zabytków do pomysłu zachowania ruin posiadłości oraz pozostałości przyłączonej do niej obory. Pokoje dzienne oraz sypialnia ponad nimi zostały w sposób dyskretny umieszczone wewnątrz ruin, pozostawiając masywne mury wykonane z kamienia i cegły jako element dominujący z perspektywy zewnętrznej.

The Parchment Works

Źródło zdjęcia: Will Gamble Architects

The Parchment Works

Źródło zdjęcia: Will Gamble Architects

Jury konkursu RIBA spodobały się umieszczone w planie połączenia, na przykład długi widok prowadzący prosto od drzwi wejściowych, przez pomieszczenia komórkowe wiktoriańskiego domu, aż do wypełnionych światłem powierzchni mieszkalnych i ogrodowych znajdujących się za nimi. Docenili także bogactwo różnorodnych możliwości dostępnych na tak niewielkiej rozbudowie, gdzie każde pomieszczenie lub obszar zewnętrzny łączy się z innymi, oferując wiele różnych sposobów wykorzystania tej części domu. Istnieje także dwuznaczny sposób interpretacji roli, jaką pełnią otwory w ścianach ruin, stając się oknami w przestrzeni wewnętrznej lub po prostu obramowaniami otwierającymi widok na ogród oraz znajdującą się po drugiej stronie dolinę. W pewnym sensie dom stopniowo się rozpada – od formalnego, symetrycznego frontu od strony ulicy, aż do nieformalnego krajobrazu ogrodu, przechodzącego w znajdującą się poniżej dolinę. Architektura podkreśla i ośmiela ten układ, a raczej wchodzi mu w drogę, dzięki masywnym ścianom z ocalałego, ceglanego muru i prostym, dużym przeszklonym panelom wypełniającym.

The Parchment Works

Źródło zdjęcia: Will Gamble Architects

Rozbudowa domu

Na szczególną uwagę zasługuje gustowna szczegółowość zastosowanych rozwiązań w kwestii połączeń materiałów we wszystkich miejscach, gdzie nowe spotyka się ze starym. Złożoność narracji konserwatorskiej z pewnością była dużym wyzwaniem, jednakże istnieje klarowność ekspresji oraz pragmatyzm w tworzeniu użytecznych i trwałych detali, które wyraźnie wyrażają warstwowość tego co stare, a tego co nowe, kontrastując falistość linii wernakularnych, historyczną konstrukcję z prostymi, ortogonalnymi liniami nowej części. Architekci połączyli pomysłowe, ponowne wykorzystanie istniejących konstrukcji z materiałami z odzysku i recyklingu, aby stworzyć przykład praktyki konserwatorskiej, czym zachwycone było jury przyznając projektowi nagrody.

 

Pomysłem wykonania projektu architektonicznego domu w ceglanych ruinach wykazali się także architekci czeskiej pracowni ORA.  Zachowano bryłę zewnętrzną budynku, a nowy obiekt mieszkalny umieszczono w jego wnętrzu, dzięki czemu powstał oryginalny „dom w domu”.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

The Parchment Works - metryczka projektu domu

Pracownia architektoniczna: Will Gamble Architects

Powierzchnia: 104.00 m²

Lokalizacja: Northamptonshire

Inżynieria: CDS Consultancy

Źródło: willgamblearchitects.com

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Rozbudowa Domu, Rozbudowa Budynku, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Hot

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera