Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


La Scala - projekt uzupełniający zabudowę

 

Czas czytania: ~2 min


Budynek noszący nazwę La Scala, który stanął na małej działce przy ulicy Madalińskiego na warszawskim Mokotowie dość szybko wzbudził kontrowersje. Wiele osób oburzył fakt, że nowa bryła została wstawiona pomiędzy już dość gęstą zabudowę, w miejscu zaniedbanego zieleńca. Z jednej strony mówi się o tym, że rozlewanie się miast jest jednym z największych urbanistycznych problemów, współczesności i że należy dogęszczać miasta, z drugiej jednak inwestycje jak ta z Mokotowa wzbudzają dużo negatywnych emocji. Czy jest tu złoty środek? Czy możliwe są inwestycje, które nie zaszkodzą tym, którzy w ich pobliżu mieszkają?

 

Przeciwko rozlewaniu się miast

Budynki w zabudowie uzupełniającej, tzw. plomby, buduje się od lat i te nie wywołują kontrowersji. Po części zapewne dlatego, że dostawione do ślepych ścian budynków nie zasłaniają istniejących okien. Jednak i one często stają na terenach zielonych, w miejscach wcześniej użytkowanych w inny sposób. Zabudowywanie wolnych działek w mieście powinno się odbywać z rozsądkiem i kontrolą, bo nie każdą wolną działkę należy przeznaczyć pod nowe obiekty, jest jednak potrzebne, bo nasze miasta i tak zajmują już o wiele za duże powierzchni. Wciąż szukamy sposobu, jak robić to dobrze.

Budynek mieszkalny La Scala
Budynek mieszkalny La Scala

Budynek La Scala na warszawskim Mokotowie zajął działkę w prestiżowej lokalizacji, w otoczeniu parków, modernistycznej zabudowy i w bardzo niewielkim oddaleniu od centrum miasta, Mokotów jest tą dzielnicą, w której powstaje szczególnie dużo luksusowych apartamentowców wstawianych pomiędzy istniejącą zabudowę, bo to dzielnica modna i stylowa. La Strada stanęła naprzeciwko zabytkowej kamienicy E. Wedla, zaprojektowanej przez Juliusz Żórawskiego, jednej z bardziej znanych tego typu budowli w Warszawie. I ta bryła z lat 30. stała się dla projektujących nowy dom architektów punktem odniesienia.

Budynek mieszkalny La Scala
Budynek mieszkalny La Scala

Biała bryła z uskokami

Za projekt budynku mieszkalnego La Scala odpowiadała pracownia Pole Architekci. Aby dopasować nową bryłę do przepisów związanych z dostępem światła do sąsiednich domów nowa bryła została w charakterystyczny sposób ponacinana – głęboko podcięto w narożu jej parter, schodkowe zagłębienie ma również część szczytowa. Aby budynek odbijał światło, a więc w taki pośredni sposób „doświetlał” wnętrze kwartału, został obłożony białymi pytkami ceramicznymi. To nietypowe rozwiązanie, tym bardziej, że płytki zyskały charakterystyczny, geometryczny wzór, który wg architektów stanowi nawiązanie do modernistycznej kamienicy Wedla po drugiej stronie ulicy. Charakter nowego budynku tworzy też nie mnie nietypowy układ okien, które mają bardzo różną wielkość, tworząc na elewacji zaskakującą kompozycję. W budynku, którego budowa dobiega końca, znalazło się dziesięć mieszkań o powierzchni od 25 do 120 m2.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu budynku

Budynek mieszkalny La Scala - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, ul. Madalińskiego
Inwestor: Mota-Engil
Projekt architektoniczny: Pole Architekci
Wykonawca: Mota-Engil
Realizacja: 2022
Źródło: mota-engil-re.eu, polearchitekci.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Obiekty Mieszkalne

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera