Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biały dom w Mikołowie

 

Czas czytania: ~3 min


Adam Wawoczny, architekt studia projektowego Wawoczny Architekt przedstawił projekt domu w Mikołowie, w województwie śląskim. Nieskazitelnie biała, parterowa bryła zlokalizowana jest w spokojnej okolicy na uboczu miasta, w towarzystwie bujnej roślinności. Uwagę zwraca przede wszystkim prosta, pozbawiona okien elewacja od strony ulicy. Dla kontrastu dom w części ogrodowej bogaty jest w przeszklenia, co otwiera widok na piękno otaczającego krajobrazu.

 

Projekt domu w Mikołowie
Projekt domu w Mikołowie

Minimalistyczny projekt domu

Projekt obejmuje prostą, płaską bryłę z niewielkim spadkiem od strony ulicy w głąb działki. Dom znajdować się będzie we wschodniej części działki w pobliżu drogi dojazdowej, co stwarza dużą powierzchnię rekreacyjną ogrodu zlokalizowanego dalej. Dzięki temu rozwiązaniu strefa odpoczynku pozostaje z dala od zgiełku i wzroku przechodniów. Front budynku pozbawiony jest okien, a brama garażowa i drzwi wejściowe są zlicowane z elewacją, co sprawia, że dom jest minimalistyczny, powściągliwy w formie, nie dominuje lecz stanowi uzupełnienie otaczającej go przyrody. Warunkuje to także zachowanie maksymalnej intymności lokatorów, gdyż z zewnątrz nie ma możliwości zaglądnięcia w ich prywatną przestrzeń. Całkowicie biała fasada przynosi poczucie spokoju, harmonii z otoczeniem, a jednocześnie jest niezwykle elegancka i ponadczasowa. Ciekawym rozwiązaniem jest projekt brył różnej wielkości – kubatura części dziennej jest wyższa, natomiast strefy nocnej i pomocniczej niższa.

Projekt domu w Mikołowie
Projekt domu w Mikołowie

Z widokiem na ogród

Część dzienna domu zlokalizowana jest od strony południowo-zachodniej. Na tą wspólną, wysoką przestrzeń składa się salon połączony z kuchnią i jadalnią. Ściana pomieszczenia otwiera się na ogród dzięki zastosowaniu szerokich przeszkleń z widokiem na pełen zieleni ogród. Wysokość oraz przeszklone ściany strefy dziennej sprawiają, że salon jest doskonale doświetlony przez naturalne światło słoneczne, a przestrzeń jest jasna i ciepła. Rozwiązania te tworzą też swego rodzaju ramę, która kadruje widok na otaczający, malowniczy pejzaż. Z przestronnego salonu skierować się można w kierunku gabinetu, z którego również podziwiać można piękno przyrody, czerpać z niej ciszę i spokój. Widok na ogród rozciąga się także od strony przeszklonej, głównej sypialni, dzięki czemu można się nim cieszyć o każdej porze dnia i nocy.

 

Na projekt domu otwartego na ogród zdecydowała się także pracownia 81.waw.pl. Zgodnie z ich pomysłem w otoczeniu zieleni powstał wyjątkowy Dom Y.

Projekt domu w Mikołowie
Projekt domu w Mikołowie

Dom w harmonii z otoczeniem

Wokół działki tereny są mało zagospodarowane, a nieliczna zabudowa jest rozproszona. To sprawia, że ma się poczucie odosobnienia, kameralności i prywatności. Ogród zlokalizowany jest od strony zachodniej, a za nim rozciąga się widok na rozległą dolinę porośniętą bujną roślinnością. Najbliższe, zielone otoczenie posiadłości zostało zaprojektowane z poszanowaniem przyrody. Przynosi ukojenie i odpoczynek, stanowi strefę relaksu i miejsce, w którym domownicy będą wspólnie spędzać czas wsłuchując się w śpiew lokalnych gatunków ptaków i wypatrując barwnego zachodu słońca.

 

Dom został zaprojektowany w sposób jak najbardziej autonomiczny, samowystarczalny i zeroemisyjny. Zastosowane rozwiązania to przede wszystkim panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, prywatna studia z uzdatnianiem wody, oczyszczalnia ścieków, a także zbiornik na wodę deszczową. Wszystko to sprawia, że dom doskonale wpisuje się w obecne trendy, a co najważniejsze – jest przyjazny dla środowiska.

Projekt domu w Mikołowie

Dom w Mikołowie - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Mikołów

Metraż: 270 m2

Kubatura: 1112 m3

Biuro architektoniczne: Wawoczny Architekt

Główny architekt: Adam Wawoczny

Realizacja: 2023

Inwestor: prywatny


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Projekt Architektoniczny, Hot

Projekt dla nauki o drewnie
Projekt dla nauki o drewnie

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis – to jedna z nowych inwestycji planowanych przez władze W ...

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera