Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biały dom w Mikołowie

 

Czas czytania: ~3 min


Adam Wawoczny, architekt studia projektowego Wawoczny Architekt przedstawił projekt domu w Mikołowie, w województwie śląskim. Nieskazitelnie biała, parterowa bryła zlokalizowana jest w spokojnej okolicy na uboczu miasta, w towarzystwie bujnej roślinności. Uwagę zwraca przede wszystkim prosta, pozbawiona okien elewacja od strony ulicy. Dla kontrastu dom w części ogrodowej bogaty jest w przeszklenia, co otwiera widok na piękno otaczającego krajobrazu.

 

Projekt domu w Mikołowie
Projekt domu w Mikołowie

Minimalistyczny projekt domu

Projekt obejmuje prostą, płaską bryłę z niewielkim spadkiem od strony ulicy w głąb działki. Dom znajdować się będzie we wschodniej części działki w pobliżu drogi dojazdowej, co stwarza dużą powierzchnię rekreacyjną ogrodu zlokalizowanego dalej. Dzięki temu rozwiązaniu strefa odpoczynku pozostaje z dala od zgiełku i wzroku przechodniów. Front budynku pozbawiony jest okien, a brama garażowa i drzwi wejściowe są zlicowane z elewacją, co sprawia, że dom jest minimalistyczny, powściągliwy w formie, nie dominuje lecz stanowi uzupełnienie otaczającej go przyrody. Warunkuje to także zachowanie maksymalnej intymności lokatorów, gdyż z zewnątrz nie ma możliwości zaglądnięcia w ich prywatną przestrzeń. Całkowicie biała fasada przynosi poczucie spokoju, harmonii z otoczeniem, a jednocześnie jest niezwykle elegancka i ponadczasowa. Ciekawym rozwiązaniem jest projekt brył różnej wielkości – kubatura części dziennej jest wyższa, natomiast strefy nocnej i pomocniczej niższa.

Projekt domu w Mikołowie
Projekt domu w Mikołowie

Z widokiem na ogród

Część dzienna domu zlokalizowana jest od strony południowo-zachodniej. Na tą wspólną, wysoką przestrzeń składa się salon połączony z kuchnią i jadalnią. Ściana pomieszczenia otwiera się na ogród dzięki zastosowaniu szerokich przeszkleń z widokiem na pełen zieleni ogród. Wysokość oraz przeszklone ściany strefy dziennej sprawiają, że salon jest doskonale doświetlony przez naturalne światło słoneczne, a przestrzeń jest jasna i ciepła. Rozwiązania te tworzą też swego rodzaju ramę, która kadruje widok na otaczający, malowniczy pejzaż. Z przestronnego salonu skierować się można w kierunku gabinetu, z którego również podziwiać można piękno przyrody, czerpać z niej ciszę i spokój. Widok na ogród rozciąga się także od strony przeszklonej, głównej sypialni, dzięki czemu można się nim cieszyć o każdej porze dnia i nocy.

 

Na projekt domu otwartego na ogród zdecydowała się także pracownia 81.waw.pl. Zgodnie z ich pomysłem w otoczeniu zieleni powstał wyjątkowy Dom Y.

Projekt domu w Mikołowie
Projekt domu w Mikołowie

Dom w harmonii z otoczeniem

Wokół działki tereny są mało zagospodarowane, a nieliczna zabudowa jest rozproszona. To sprawia, że ma się poczucie odosobnienia, kameralności i prywatności. Ogród zlokalizowany jest od strony zachodniej, a za nim rozciąga się widok na rozległą dolinę porośniętą bujną roślinnością. Najbliższe, zielone otoczenie posiadłości zostało zaprojektowane z poszanowaniem przyrody. Przynosi ukojenie i odpoczynek, stanowi strefę relaksu i miejsce, w którym domownicy będą wspólnie spędzać czas wsłuchując się w śpiew lokalnych gatunków ptaków i wypatrując barwnego zachodu słońca.

 

Dom został zaprojektowany w sposób jak najbardziej autonomiczny, samowystarczalny i zeroemisyjny. Zastosowane rozwiązania to przede wszystkim panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, prywatna studia z uzdatnianiem wody, oczyszczalnia ścieków, a także zbiornik na wodę deszczową. Wszystko to sprawia, że dom doskonale wpisuje się w obecne trendy, a co najważniejsze – jest przyjazny dla środowiska.

Projekt domu w Mikołowie

Dom w Mikołowie - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Mikołów

Metraż: 270 m2

Kubatura: 1112 m3

Biuro architektoniczne: Wawoczny Architekt

Główny architekt: Adam Wawoczny

Realizacja: 2023

Inwestor: prywatny


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Domu, Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Projekt Architektoniczny, Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera