Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

 

Czas czytania: ~ 3 min


Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stworzony we współpracy pracowni BIG oraz Barcode Architects. To współczesne spojrzenie na typologię amsterdamskich bloków. Bryła jest z jednej strony podniesiona, aby umożliwić przedostanie się wody na dziedziniec, z drugiej natomiast obniżona, wykonując zapraszający gest w kierunku dzielnicy IJburg ze swoimi przyjemnymi, zielonymi tarasami.

 

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Oryginalny kształt budynku

Spoglądając na Sluishuis pod każdym kątem można doświadczyć jego kubatury w inny sposób. Niezależnie od tego, czy stoisz na grobli, autostradzie, czy moście, spacerujesz po molo lub drodze ponad dachem, lub nawet obserwujesz budynek z powietrza, Sluishuis potrafi zaskoczyć z każdej strony. Z tak charakterystyczną formą budowla z pewnością stanie się symbolem dzielnicy IJburg, podobnie jak zaprojektowany przez Dam & Partners Architecten budynek o nazwie Hourglass jest punktem orientacyjnym Zuidas – dzielnicy finansowej Amsterdamu.

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Różnorodność apartamentów w Sluishuis

Budynek mieszkalny składa się z 442 apartamentów. Mieszkania rozmieszczone są naprzemiennie w całym budynku i zapewniają przestrzeń dla różnych grup docelowych w zależności od poziomu dochodu i kategorii wiekowych. Dojście do wszystkich apartamentów jest dostępne przez znajdujący się centralnie dziedziniec, przy którym wita nas woda. W każdym mieszkaniu zapewniony jest optymalny widok i światło dzienne, a wszystko to dzięki wyjątkowemu kształtowi podwójnie ściętej bryły Sluishuis.

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Budynek pochwalić się może bogatą różnorodnością mieszkań, od niewielkich lokali typu studio, aż po apartamenty z możliwością uprawiania sportów wodnych. Na dwóch ostatnich kondygnacjach znajdują się dwupoziomowe penthouse’y z widokiem zarówno na dziedziniec, jak i  IJburg. Apartamenty premium z luksusowymi, słonecznymi, wykonanymi z drewna trasami z widokiem na miasto zlokalizowane są na części wysuniętej. Szczególnymi lokalami są te zlokalizowane w dolnej części wspornika. To, co czyni je wyjątkowymi to fakt, że dosłownie wiszą one ponad wodą, a w części podłogi, która biegnie wzdłuż nachylonej fasady, znajduje się duże okno, przez które można obserwować płynące tuż poniżej łodzie.

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Cokół mieści również między innymi szkołę żeglarską, centrum sportów wodnych oraz restaurację ze słonecznym tarasem. Wokół budynku znajduje się także molo z 34 łodziami mieszkalnymi. Krajobraz nabrzeża sprzyja kontaktowi z wodą dzięki różnym miejscom do cumowania, pokładom do siedzenia i pływającym ogrodom. Starannie zaprojektowany krajobraz stymuluje również florę i faunę z lokalnymi  gatunkami roślin i wyspą dla ptaków.

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Naturalne materiały i troska o środowisko

W swojej materiałowej formie budynek szuka kontrastu, ale i połączenia z otoczeniem. Z palety surowców naturalne materiały zostały wybrane tak, aby budynek miał bogaty i naturalny wygląd przez lata. Abstrakcyjne, nieobrobione aluminium fasady odbija wodę i nadaje bryle różny wygląd o każdej porze dnia. Dla kontrastu, tarasy na dachu i promenada na molo są wykonane z drewna.

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Sluishuis w Amsterdamie

Źródło zdjęcia: BIG

Sluishuis jest jednym z najbardziej zrównoważonych budynków ukończonych w ostatnim czasie. Jego współczynnik charakterystyki energetycznej (EPC) wynosi 0,00. Wymagania dotyczące ogrzewania budynku zostały zminimalizowane dzięki połączeniu doskonałych technik izolacyjnych, potrójnych szyb oraz odzysku ciepła z systemów wentylacyjnych i pryszniców. Budynek jest ogrzewany przez połączenie energooszczędnego ogrzewania miejskiego i pomp ciepła do ciepłej wody oraz chłodzenia. Zużycie energii w budynku na potrzeby ogrzewania, pomp ciepła, wentylacji i oświetlenia LED jest w pełni zapewnione przez około 2.200 mpaneli słonecznych. Oprócz tych aspektów technicznych, przy tworzeniu Sluishuis dużą uwagę zwrócono na zieleń i gromadzenie wody. Od frontu, po bokach i na dziedzińcu znajdują się ogrody z lokalnymi gatunkami roślin. Zieleń biegnie przez tarasy dachowe w górę, w zabudowanych donicach. Z perspektywy dachu tworzy to przyjemną, zieloną atmosferę.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu budynku mieszkalnego

Sluishuis - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Amsterdam, Holandia

Powierzchnia: 49000 m2

Biuro architektoniczne: Barcode Architects, Bjarke Ingels Group

Klient: BESIX RED, VORM

Współpraca: BIG Landscape architecture, Van Rossum, Buro Bouwfysica, Klimaatgarant, DWA

Generalny wykonawca: Konsorcjum budowlane BESIX Nederland/VORM

Realizacja: 2022

Zdjęcia: Ossip van Duivenbode

Źródło: big.dk


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny , Architektura Zagraniczna , Obiekty Zagraniczne , Realizacje Zagraniczne , Hot

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera