Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lustrzany pawilon

 

Czas czytania: ~2 min


W sierpniu 2022 roku ogłoszono listę budynków-finalistów w 28. edycji konkursu "Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022". Ten ceniony regionalny plebiscyt organizują Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP. W tym roku do finału zakwalifikowały się trzy domy jednorodzinne (w tym jeden jako „dzieło eksportowe”), dwa budynki o innych funkcjach oraz jedno wnętrze. Wśród obiektów ubiegających się o Grand Prix znalazła się Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej, projekt Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik.

 

Zagłębiowska Izba Gospodarcza
Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Bryła dla biznesu

Tymczasową siedzibę Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej zaprojektowała pracownia Marlena Wolnik MWArchitekci, mająca na koncie głośny na nagradzany obiekt – Centrum Aktywności Lokalnej CAL w Rybniku. Tym razem pracownia z Rybnika podjęła się przygotowania projektu tymczasowego pawilonu na terenie przechodzącego spektakularną rewitalizację poprzemysłowego terenu w Dąbrowie Górniczej. Fabryka Pełna Życia ma się stać nowym centrum miasta, wielofunkcyjnym i żyjącym przez całą dobę, atrakcyjnym tak dla mieszkańców, jak inwestorów.

Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Nietypowy „kontener” powstał w 2021 roku, w wyniku porozumienia spółki Fabryka Pełna Życia i Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej. Ta druga na terenie nowego centrum Dąbrowy Górniczej postanowiła stworzyć swoją tymczasową siedzibę, aby organizować w niej spotkania biznesowe, szkolenia, konferencje, różnego rodzaju prezentacje. Jak wspomina autorka projektu, początkowo budowla miała powstać z wykorzystaniem przemysłowych kontenerów. Ich obecność byłaby uzasadniona na terenie przechodzącej rewitalizację postindustrialnej okolicy. Nie udało się jednak zdobyć stosownych kontenerów, zdecydowano więc pawilon wznieść w oparciu o konstrukcję modułową, której części poprzesuwano względem siebie. „Dzięki przesunięciu względem frontowej elewacji na parterze w naturalny sposób wytworzył się podcień podkreślający główne wejście do budynku i znajdujących się tam pomieszczeń wielofunkcyjnych wraz z zapleczem” – podkreślają architektki. Ponadto zestawienie potrójnych modułów miało być nawiązaniem do skrótu i logo Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej.

Zagłębiowska Izba Gospodarcza
Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Nietypowe elewacje

Najbardziej charakterystycznym elementem bryły jest jednak okładzina jej elewacji. To płyty z polerowanej blachy o odbijających otoczenie powierzchniach. Lustrzane elewacje budynku czynią z jednej strony „niewidzialnym”, z drugiej – intrygującym i zwracającym uwagę. „Budynek w abstrakcyjny sposób wtapia się w otoczenie, stając się jego częścią. Dopełnia przestrzeń, a dzięki odbiciom mijających go ludzi - pokazuje dla kogo jest stworzony” – piszą o swoim zamyśle Marlena Wolnik i Karolina Więcławik.

 

Zagłębiowska Izba Gospodarcza - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, Fabryka Pełna Życia

Inwestor: Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Projekt architektoniczny: Marlena Wolnik MWArchitekci

Autorzy: Marlena Wolnik, Karolina Więcławik

Realizacja: 2021

Źródło: facebook.com/fabrykapelnazycia; facebook.com/MWArchitekciMarlenaWolnik


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Elewacja, Realizacja Budynku, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera