Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lustrzany pawilon

 

Czas czytania: ~2 min


W sierpniu 2022 roku ogłoszono listę budynków-finalistów w 28. edycji konkursu "Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022". Ten ceniony regionalny plebiscyt organizują Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP. W tym roku do finału zakwalifikowały się trzy domy jednorodzinne (w tym jeden jako „dzieło eksportowe”), dwa budynki o innych funkcjach oraz jedno wnętrze. Wśród obiektów ubiegających się o Grand Prix znalazła się Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej, projekt Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik.

 

Zagłębiowska Izba Gospodarcza
Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Bryła dla biznesu

Tymczasową siedzibę Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej zaprojektowała pracownia Marlena Wolnik MWArchitekci, mająca na koncie głośny na nagradzany obiekt – Centrum Aktywności Lokalnej CAL w Rybniku. Tym razem pracownia z Rybnika podjęła się przygotowania projektu tymczasowego pawilonu na terenie przechodzącego spektakularną rewitalizację poprzemysłowego terenu w Dąbrowie Górniczej. Fabryka Pełna Życia ma się stać nowym centrum miasta, wielofunkcyjnym i żyjącym przez całą dobę, atrakcyjnym tak dla mieszkańców, jak inwestorów.

Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Nietypowy „kontener” powstał w 2021 roku, w wyniku porozumienia spółki Fabryka Pełna Życia i Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej. Ta druga na terenie nowego centrum Dąbrowy Górniczej postanowiła stworzyć swoją tymczasową siedzibę, aby organizować w niej spotkania biznesowe, szkolenia, konferencje, różnego rodzaju prezentacje. Jak wspomina autorka projektu, początkowo budowla miała powstać z wykorzystaniem przemysłowych kontenerów. Ich obecność byłaby uzasadniona na terenie przechodzącej rewitalizację postindustrialnej okolicy. Nie udało się jednak zdobyć stosownych kontenerów, zdecydowano więc pawilon wznieść w oparciu o konstrukcję modułową, której części poprzesuwano względem siebie. „Dzięki przesunięciu względem frontowej elewacji na parterze w naturalny sposób wytworzył się podcień podkreślający główne wejście do budynku i znajdujących się tam pomieszczeń wielofunkcyjnych wraz z zapleczem” – podkreślają architektki. Ponadto zestawienie potrójnych modułów miało być nawiązaniem do skrótu i logo Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej.

Zagłębiowska Izba Gospodarcza
Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Nietypowe elewacje

Najbardziej charakterystycznym elementem bryły jest jednak okładzina jej elewacji. To płyty z polerowanej blachy o odbijających otoczenie powierzchniach. Lustrzane elewacje budynku czynią z jednej strony „niewidzialnym”, z drugiej – intrygującym i zwracającym uwagę. „Budynek w abstrakcyjny sposób wtapia się w otoczenie, stając się jego częścią. Dopełnia przestrzeń, a dzięki odbiciom mijających go ludzi - pokazuje dla kogo jest stworzony” – piszą o swoim zamyśle Marlena Wolnik i Karolina Więcławik.

 

Zagłębiowska Izba Gospodarcza - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, Fabryka Pełna Życia

Inwestor: Zagłębiowska Izba Gospodarcza

Projekt architektoniczny: Marlena Wolnik MWArchitekci

Autorzy: Marlena Wolnik, Karolina Więcławik

Realizacja: 2021

Źródło: facebook.com/fabrykapelnazycia; facebook.com/MWArchitekciMarlenaWolnik


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Elewacja, Realizacja Budynku, Hot

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera