Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń

 

Czas czytania: ~4 min


W 1959 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie pasa uzdrowiskowo-wypoczynkowego rozciągającego się pomiędzy trzema miejscowościami: Ustroń, Wisła i Szczyrk. Z myślą głównie o pracownikach zakładów przemysłowych Górnego Śląska, a tym terenie powstać miały domy wczasowe, szpitale lecznicze, miejsca rekreacji, obiekty uzdrowiskowe. Największym i najważniejszym z nich był rozległy zespół dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Ustroń-Zawodzie, której projekt powstał w katowickiej Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego, pod kierunkiem Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka. Znakiem rozpoznawczym wieloczęściowego kompleksu stały się „piramidy”, rozrzucone na zboczu Równicy domy wczasowe i budynki hotelowe, kształtem przypominające trójkątne skały wyrastające spomiędzy leśnej zieleni.

 

Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń

Rozbudowa ikony

Dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu do dziś leczy i jest miejscem wypoczynku i regeneracji tysięcy kuracjuszy; dziennie odbywa się tu nawet 6 tysięcy zabiegów. Ponad pół wieku od zbudowania obiekt wymaga jednak nie tylko modernizacji, ale i rozbudowy, tym bardziej, że świadczonymi tu kuracjami interesuje się coraz większe grono pacjentów. Firma American Heart of Poland, właściciel większościowego pakietu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, zdecydowała się podjąć tego trudnego zadania i uzupełnić rozciągnięty na górskim zboczu kompleks o nowe obiekty. Ich zaprojektowanie oddano w ręce nieprzypadkowych osób – Macieja Franty, wnuka Aleksandra Franty, współautora niezwykłej realizacji z lat 60. oraz Roberta Koniecznego, którego dom (Arka Koniecznego) stoi na przeciwległym zboczu tej samej góry Równica.

Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń
Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń

Dzielnica nigdy nie została w pełni ukończona. Planowano 28 domów wypoczynkowych w kształcie piramid, a powstało 17. Z kolei potężny szpital i sanatorium mają dziś obłożenie tylko na poziomie 60%. Brakuje bowiem łóżek na pobyt dla kuracjuszy i pacjentów. Rozbudowa dzielnicy uzdrowiskowej pozwoli zwiększyć liczbę zabiegów z 6 do aż 10 tysięcy dziennie. Większa liczba osób będzie mogła być tu leczona i rehabilitowana” – tłumaczył podczas prezentacji projektu rozbudowy Maciej Franta. Franta i Konieczny podążyli śladem architektów oryginalnego założenia, nie próbowali się z nim ścigać czy proponować odmiennych form. Nie tylko zainspirowali się formami z lat 60., ale sięgnęli do zachowanych rysunków i projektów, analizowali je i spróbowali z wielkim szacunkiem do oryginału zastosować współcześnie. „Ustroń Zawodzie to jeden z najlepszych przykładów w Polsce wkomponowania nowoczesnej architektury w górski krajobraz. Piramidy wyglądają jak skały swobodnie rozrzucone po lesistym stoku, ale po analizie rysunków naszych poprzedników, odkryliśmy, że to nie tylko przemyślana kompozycja, ale wręcz matematyczny wzór. Chcemy się w niego wpisać i twórczo kontynuować myśl tercetu Buszki, Franty i Szewczyka” – tłumaczy Robert Konieczny.

Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń

W wyniku rozbudowy, której projekt poznaliśmy pod koniec września, powstaną trzy nowe budynki kształtem przypominające piramidy z lat 60. „Pierwotne domy wczasowe mają doklejone balkony, my traktujemy piramidy jak skalne masywy, w których drążymy. W ten sposób we wgłębieniach powstaną obszerne loggie, dzięki czemu duże przeszklenia budynków zyskają potrzebne zacienienie i nie będą się przegrzewać latem. Z kolei od dołu zamierzamy mocno podciąć kubatury, aby zminimalizować ingerencję obiektów w zbocze” – tłumaczy Konieczny. Nowe piramidy będą miały także siodłowe dachy pokryte zielenią. Dzięki nim jeszcze lepiej wkomponują się w krajobraz. Elementem przemiany dzielnicy sanatoryjno-uzdrowiskowej w Ustroniu Zawodziu będzie także budowa deptaka, scalającego cały zespół dziś w zbyt dużym stopniu skoncentrowany na ruchu samochodowym. Wzdłuż deptaka powstaną nowe atrakcje, m.in. stacja kolejki linowej, pijalnia wód, knajpki.

Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń
Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń

Nowe bryły wpisane w krajobraz

Poniżej deptaka Franta i Konieczny projektują jeszcze dwa budynki. I ich formy sięgają czasów pierwotnego projektu. Robert Konieczny opowiada: „Przeglądając stare projekty uzdrowiska natrafiliśmy na zapominaną dziś koncepcję tzw. cokołowców. Główna droga rozdziela kompozycję Buszki, Franty i Szewczyka. Powyżej niej powstawały sterczące piramidy, natomiast poniżej jej poziomu planowano ich odwrócone odpowiedniki, czyli właśnie cokołowce. Ich płaskie dachy miały być rozległymi tarasami, a piętra przyrastałyby w dół wraz z opadaniem stoku. W naszej wersji dachy stają się zielonymi polanami, na jednej z nich znalazło się nawet miejsce na nową pijalnię wód”.

Projekt rozbudowy Uzdrowiska Ustroń

Dzięki rozbudowie zespół uzdrowiskowy będzie lepiej spełniał współczesne wymogi i oczekiwania kuracjuszy, ale i zostanie lepiej zintegrowany z miasteczkiem Ustroń, dla którego dziś stanowi osobną enklawę. Powstaną nowe trasy spacerowe i rowerowe, dwie przestrzenie jednej przecież miejscowości zostaną scalone. „Jesteśmy przekonani, że przemyślana rozbudowa Zawodzia odnosząca się z szacunkiem do zastanego kontekstu architektonicznego, jak i z poszanowaniem przyrody podniesie rangę uzdrowiska. Nasz projekt w połączeniu z ambitnymi planami inwestora stanowią szansę na wykreowanie w Ustroniu kurortu uzdrowiskowego o europejskiej randze. Po 60 latach od rozpoczęcia budowy Zawodzia będziemy mogli dokończyć dzieło naszych poprzedników, w tym kompozycję słynnych piramid, jak i całej dzielnicy, co da miastu nowe perspektywy rozwoju na następne dziesięciolecia” – zapewniają wspólnie obaj autorzy rozbudowy.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Rozbudowa Budynku

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera