Arka Koniecznego: niezwykła lokalizacja i projekt - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Arka Koniecznego: dom na zboczu

 

Czas czytania: ~4 min


Robert Konieczny od wielu lat projektuję wyjątkowe, nietypowe, szeroko komentowane i nagradzane na całym świecie domy jednorodzinne. Nic więc dziwnego, że dom, który zaprojektował dla samego siebie wzbudził ogromne zainteresowanie. W końcu uważa się, że d

 

9JkdtUsQaGugeRKXUb6l0OAIAwxEBD5rFzrTbuYKMDRIWic3hRiiK6ndLIAM_arka-koniecznego-fot-olo-studio03.jpg

Projekt Arki Koniecznego - jedyny w swoim rodzaju minimalistyczny dom

 

Arka Koniecznego – taką nazwą już powszechnie określa się willę, którą znany śląski architekt zbudował dla swojej rodziny w Brennej, niedaleko Cieszyna. Robert Konieczny budując ten dom zwrócił na siebie wzrok wielu miłośników architektury: w końcu powszechnie uważa się, że w projekcie własnego domu architekci zwierają swoje „credo”, że ich domy własne są najpełniejszą wykładnią ich stylu, poglądów, gustu. 

sFr5LTxM4qlrkgIthnvmoaYYlh15txtwFjTfkJB317Xnm9Yf2LWf5Duxw0Ev_arka-koniecznego-fot-jakub-certowicz02.jpg

Arka Koniecznego pierwotnie miała wyglądać zupełnie inaczej – sam architekt wspomina, że w chwili rozpoczęcia budowy domu autor zdecydował, że projekt należy całkowicie zmienić. W kilka dni, mimo że na placu budowy stały już koparki całkowicie zmienił koncepcję tej budowli. Robert Konieczny zasłynął już wiele lat temu jako autor nietypowych, bardzo oryginalnych domów jednorodzinnych. 

rHaQ3dIOX9NCGLOLI68rmBb25tsyIZTgGKke7AbfjQ8OmwZ0HNcmu45NV5ZJ_arka-koniecznego-fot-jakub-certowicz08.jpg

Jednym z pierwszych był Dom z kapsułą, jednym z najnowszych – Living Garden House. Większość z nich była opisywana na łamach zagranicznej prasy, wiele z nich otrzymało nominację do ważnych nagród oraz liczne laury na całym świecie. Wszystko to uczyniło Roberta Koniecznego najbardziej obecnie znanym na świecie polskim architektem 

Arka Koniecznego w Brennej nie tylko niezwykle wygląda, odznacza się też nietypową koncepcją projektową: dom stoi na trzech wbitych w ziemię palach i ziemi dotyka tylko jednym rogiem. Dzięki temu posadowiony na zboczu góry nie stanowi przeszkody dla płynącej w dół po deszczu wody. Strumienie wody deszczowej po prostu przepływają pod budynkiem… Uniesienie budowli ponad ziemię ma jeszcze jedną zaletę: położony na odludziu dom jest bezpieczny, prywatne pokoje domowników znajdują się na wysokości pierwszego piętra, nie da się do nich zajrzeć czy dostać się z poziomu ziemi za względu na pochyłość ścian poniżej. 

3u8Zszj3loaYt1zkgcoEeqO7mn5YN7mVxXKjSFJ9OLHyXWQwWpRgjcesB0u7_arka-koniecznego-fot-jakub-certowicz09.jpg

Arka Koniecznego zwieńczona jest dwuspadowym dachem, a kształtem przypomina tradycyjny dom-stodołę. Taką formę narzuciły zapisy planu miejscowego, ale architekt respektując je stworzył i tak budynek o wyjątkowo oryginalnej formie. Niezwykłym pomysłem było choćby zastosowanie „drugiego dachu” – nie na szczycie domu, a pod jego posadzką. Dzięki temu konstrukcja domu jest sztywniejsza, ale sama była wydaje się lżejsza. 

ZIMfm1gR478ldtrA1tOjaNxtSFdrOZOMSrR08oMjgr3lhJ6VOw7r3vKafyfR_arka-koniecznego-fot-jakub-certowicz01.jpg

Nie mniej odważnym gestem było sięgnięcie po rzadko widywany w górach materiał: surowy, szary beton. Co więcej, aby ów materiał wyeksponować, ocieplenie ścian ułożono od strony wnętrz (i obłożono deskami). „Zastosowałem żelbet z bardzo prostego powodu, to bardzo pragmatyczny wybór. Niczego taniej nie zrobię, bo jak stawiasz dom w innej konstrukcji, to musisz go wykończyć, a kiedy lejesz beton, to masz skończoną rzecz. Wydasz raz ciut więcej, ale już nie wracasz do tego, nic się nie poniszczy” – tłumaczył w jednym z wywiadów architekt. 

IEEL1MyKYzoybcBGdqi6RnXJyDVSk5797Bh4Dvn26onDkHqC0o1goBYYNShT_arka-koniecznego-fot-olo-studio05.jpg

Arka Koniecznego – to jednak przede wszystkim widok. Parterowy budynek posadowiono w poprzek zbocza, by maksymalnie wiele jego przestrzeni otworzyć na otoczenie. Cała frontowa ściana domu została przeszklona – i oszałamiający widok, rozciągający się stąd na całą dolinę stanowi dla mieszkańców największą wartość i walor tego domu. 

Sama bryła – surowa, chłodna, mimo pozornie tradycyjnego kształtu daleka od typowej zabudowy tego regionu na zboczu góry wygląda niczym tajemniczy statek, który wylądował tu z nieco innego świata. Nie można jednak powiedzieć, że betonowy dom ów górski krajobraz zaburza: może się to wydać zaskakujące, ale ta lewitująca, betonowa bryła doskonale integruje się z pejzażem Beskidu Śląskiego. 

fOvhmsxfX6WrKwE3YDGMopX6rK3CJuplZWsNpPm7M9CGbhoIdSPizG8KXrQ4_arka-koniecznego-fot-jakub-certowicz04.JPG

Robert Konieczny zwykle starał się  projektować domy odpowiadające potrzebom przyszłych mieszkańców, ale i jak najlepiej wpisane w otoczenie i dostosowane do warunków, jakie to otoczenie oferowało (np. dom aatrialny otrzymał podziemne wejście, aby zlokalizowana od strony południowej droga dojazdowa nie zakłóciła uroku najbardziej nasłonecznionej strony budynku). I tak jest tym razem – także dla siebie samego Konieczny stworzył dom, który jest połączeniem marzeń o bezpiecznej rodzinnej przystani na łonie natury z korespondującą z krajobrazem konstrukcją. 

vPL0X6dPAVhqZtjzWW6c4FvvCY1Wo1qJYtW6AjD3vCgnEOnNb0Pz7yPoSQ2I_arka-koniecznego-fot-olo-studio02.jpg

Gdzie znajduje się Arka Koniecznego?


Lokalizacja: Brenna
Inwestor: Robert Konieczny
Projektanci: KWK Promes Robert Konieczny, współpraca autorska: Łukasz Marciniak
Współpracujący architekci: Marcin Harnasz, Aneta Świeżak
Konstrukcja: Kornel Szyndler
Projekt: 2011
Realizacja: 2011-2015
Powierzchnia działki: 1694 m2
Powierzchnia zabudowy: 78 m2
Powierzchnia użytkowa: 138 m2
Kubatura: 624 m3
Zdjęcia: Jakub Certowicz oraz Olo Studio, dzięki uprzejmości pracowni KWK Promes

 

 

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Drewniany dom w Karkonoszach
Drewniany dom w Karkonoszach

To wyraz poszukiwania harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą – mówi o swoim projekcie drewnianego do ...

Webinarium Pinus: Energooszczędne drewniane przeszklenia wielkoformatowe w opatentowanej technologii Pinus
Webinarium Pinus: Energooszczędne drewniane przeszklenia wielkoformatowe w opatentowanej technologii Pinus

Zapraszamy wszystkich architektów, studentów architektury i budujących nowe domy pasywne na wartości ...

Webinarium Foamglas: Izolacja… idealna? Odkryj właściwości spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS!
Webinarium Foamglas: Izolacja… idealna? Odkryj właściwości spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS!

Czym jest szkło komórkowe? To materiał o strukturze zamkniętych ogniw, która pozwala na uzyskiwanie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera