Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Arka Koniecznego: dom na zboczu

 

Czas czytania: ~4 min


Robert Konieczny od wielu lat projektuję wyjątkowe, nietypowe, szeroko komentowane i nagradzane na całym świecie domy jednorodzinne. Nic więc dziwnego, że dom, który zaprojektował dla samego siebie wzbudził ogromne zainteresowanie. W końcu uważa się, że d

 

Arka Koniecznego

Projekt Arki Koniecznego - jedyny w swoim rodzaju minimalistyczny dom

 

Arka Koniecznego – taką nazwą już powszechnie określa się willę, którą znany śląski architekt zbudował dla swojej rodziny w Brennej, niedaleko Cieszyna. Robert Konieczny budując ten dom zwrócił na siebie wzrok wielu miłośników architektury: w końcu powszechnie uważa się, że w projekcie własnego domu architekci zwierają swoje „credo”, że ich domy własne są najpełniejszą wykładnią ich stylu, poglądów, gustu. 

Wnętrze Arki Koniecznego

Arka Koniecznego pierwotnie miała wyglądać zupełnie inaczej – sam architekt wspomina, że w chwili rozpoczęcia budowy domu autor zdecydował, że projekt należy całkowicie zmienić. W kilka dni, mimo że na placu budowy stały już koparki całkowicie zmienił koncepcję tej budowli. Robert Konieczny zasłynął już wiele lat temu jako autor nietypowych, bardzo oryginalnych domów jednorodzinnych. 

Arka Koniecznego

Jednym z pierwszych był Dom z kapsułą, jednym z najnowszych – Living Garden House. Większość z nich była opisywana na łamach zagranicznej prasy, wiele z nich otrzymało nominację do ważnych nagród oraz liczne laury na całym świecie. Wszystko to uczyniło Roberta Koniecznego najbardziej obecnie znanym na świecie polskim architektem 

Arka Koniecznego w Brennej nie tylko niezwykle wygląda, odznacza się też nietypową koncepcją projektową: dom stoi na trzech wbitych w ziemię palach i ziemi dotyka tylko jednym rogiem. Dzięki temu posadowiony na zboczu góry nie stanowi przeszkody dla płynącej w dół po deszczu wody. Strumienie wody deszczowej po prostu przepływają pod budynkiem… Uniesienie budowli ponad ziemię ma jeszcze jedną zaletę: położony na odludziu dom jest bezpieczny, prywatne pokoje domowników znajdują się na wysokości pierwszego piętra, nie da się do nich zajrzeć czy dostać się z poziomu ziemi za względu na pochyłość ścian poniżej. 

Tylne ściany Arki Koniecznego

Arka Koniecznego zwieńczona jest dwuspadowym dachem, a kształtem przypomina tradycyjny dom-stodołę. Taką formę narzuciły zapisy planu miejscowego, ale architekt respektując je stworzył i tak budynek o wyjątkowo oryginalnej formie. Niezwykłym pomysłem było choćby zastosowanie „drugiego dachu” – nie na szczycie domu, a pod jego posadzką. Dzięki temu konstrukcja domu jest sztywniejsza, ale sama była wydaje się lżejsza. 

Ściana Arki Koniecznego

Nie mniej odważnym gestem było sięgnięcie po rzadko widywany w górach materiał: surowy, szary beton. Co więcej, aby ów materiał wyeksponować, ocieplenie ścian ułożono od strony wnętrz (i obłożono deskami). „Zastosowałem żelbet z bardzo prostego powodu, to bardzo pragmatyczny wybór. Niczego taniej nie zrobię, bo jak stawiasz dom w innej konstrukcji, to musisz go wykończyć, a kiedy lejesz beton, to masz skończoną rzecz. Wydasz raz ciut więcej, ale już nie wracasz do tego, nic się nie poniszczy” – tłumaczył w jednym z wywiadów architekt. 

Widok na Arkę Koniecznego

Arka Koniecznego – to jednak przede wszystkim widok. Parterowy budynek posadowiono w poprzek zbocza, by maksymalnie wiele jego przestrzeni otworzyć na otoczenie. Cała frontowa ściana domu została przeszklona – i oszałamiający widok, rozciągający się stąd na całą dolinę stanowi dla mieszkańców największą wartość i walor tego domu. 

Sama bryła – surowa, chłodna, mimo pozornie tradycyjnego kształtu daleka od typowej zabudowy tego regionu na zboczu góry wygląda niczym tajemniczy statek, który wylądował tu z nieco innego świata. Nie można jednak powiedzieć, że betonowy dom ów górski krajobraz zaburza: może się to wydać zaskakujące, ale ta lewitująca, betonowa bryła doskonale integruje się z pejzażem Beskidu Śląskiego. 

Korytarz Arki Koniecznego

Robert Konieczny zwykle starał się  projektować domy odpowiadające potrzebom przyszłych mieszkańców, ale i jak najlepiej wpisane w otoczenie i dostosowane do warunków, jakie to otoczenie oferowało (np. dom aatrialny otrzymał podziemne wejście, aby zlokalizowana od strony południowej droga dojazdowa nie zakłóciła uroku najbardziej nasłonecznionej strony budynku). I tak jest tym razem – także dla siebie samego Konieczny stworzył dom, który jest połączeniem marzeń o bezpiecznej rodzinnej przystani na łonie natury z korespondującą z krajobrazem konstrukcją. 

Arka Koniecznego wieczorem

Gdzie znajduje się Arka Koniecznego?


Lokalizacja: Brenna
Inwestor: Robert Konieczny
Projektanci: KWK Promes Robert Konieczny, współpraca autorska: Łukasz Marciniak
Współpracujący architekci: Marcin Harnasz, Aneta Świeżak
Konstrukcja: Kornel Szyndler
Projekt: 2011
Realizacja: 2011-2015
Powierzchnia działki: 1694 m2
Powierzchnia zabudowy: 78 m2
Powierzchnia użytkowa: 138 m2
Kubatura: 624 m3
Zdjęcia: Jakub Certowicz oraz Olo Studio, dzięki uprzejmości pracowni KWK Promes

 

 

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera