Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec Vibe - architektura z dźwiękiem

 

Czas czytania: ~2 min


Budynek biurowy, którego integralną częścią ma być dźwięk – tego jeszcze w wśród polskich inwestycji komercyjnych raczej nie było. Własną dźwiękową tożsamość, która stanie się nie tylko elementem komunikacji projektu, ale będzie wybrzmiewać również w jego przestrzeni na zamówienie dewelopera zaprojektował uznany polski kompozytor, Wojciech Urbański.

 

Projekt biurowca Vibe w Warszawie

Nietypowy projekt biurowy

Vibe, bo taką nazwę nosić będzie nowy kompleks biurowy, którego budowa zakończyć się ma w 2025 roku, to dzieło pracowni PIG Architekci. Jednocześnie z opracowaniem bryły biurowej na warszawskiej Woli architekci stworzyli m.in. wizję nowej siedziby muzeum TVP oraz gmach z halami zdjęciowymi dla tej samej stacji telewizyjnej. PIG Architekci mają na koncie dobrze oceniane Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, a także tzw. Pirs Zachodni lotniska w Gdańsku.

Projekt biurowca Vibe w Warszawie

PIG Architekci dla kompleksu biurowego Vibe zaproponowali formę dwóch przenikających się brył. Pierwsza zostanie zrealizowana na początku 2024 roku i będzie miała formę 11-kondygnacyjnego budynku narożnego. Rok później zostanie do niej dostawiona 95-metrowa wieża. Obie proste, kanciaste bryły mają uzupełnić pierzeję ulicy Towarowej, a także wejść w dialog w znajdującym się obok, a zbudowanym przez tego samego dewelopera kompleksem Warsaw Hub. Jak wspominają autorzy projektu, bryły Vibe powstały w pierwszej kolejności, następnym krokiem było opracowanie koncepcji wnętrz oraz wyglądu elewacji – te architekci rysowali z udziałem dewelopera i agencji kreatywnej, którzy zainspirowali projektantów pomysłem na identyfikację dźwiękową i wizualną dla tej inwestycji. „Dzięki temu uzyskaliśmy projekt na wskroś wielkomiejski i nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze, dzięki nawiązaniom do industrialnej przeszłości i architektury Woli” – wyjaśnia Michał Lah główny architekt i członek zarządu w pracowni PIG Architekci, która zaprojektowała VIBE.

Projekt biurowca Vibe w Warszawie

Bryła, która wydaje dźwięki

Inwestor Vibe podkreśla, że to koncepcja łącząca ze sobą różne światy: nieruchomości, muzyki, architektury i marketingu. „Identyfikacja VIBE to nie tylko soniczne logo dla nowej inwestycji Ghelamco. Naszą ambicją było zaprojektowanie wyjątkowej audiosfery budynku i całego zestawu doświadczeń akustyczno-wizualnych, które będą towarzyszyć odwiedzającym. Wykorzystaliśmy szereg mediów: od grafiki 3D po motion design, parametrykę i sound design, do tego by stworzyć immersyjną i elastyczną platformę, która w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku” – tłumaczy Krystian Berlak, art director w Super Super Studio. Dzięki współpracy z kompozytorem oraz architektami Vibe ma wypełnić przestrzeń dźwiękowa nawiązująca do przemysłowej przeszłości warszawskiej Woli, a zarazem do jej współczesnego, dynamicznego oblicza. Takie rozwiązanie ma nie tylko uczynić Vibe atrakcyjniejszym na rynku najmu. Dźwięk ma spowodować, że w obiekcie będzie się przyjemniej pracowało.

 

Biurowiec Vibe - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, ul. Towarowa 7

Inwestor: Ghelamco Poland
Projekt architektoniczny: PIG Architekci
Powierzchnia całkowita: 86 368 m2

Powierzchnia handlowo-usługowa: 2500 m2

Powierzchnia zabudowy: 2109 m2
Planowana realizacja: 2025

Źródło: ghelamco.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Wieżowca, Wieżowiec, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Budynek Biurowy, Projekt Biurowca

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera