Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklana bryła z łamanym dachem

 

Czas czytania: ~2 min


Pirs Zachodni Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku powstał jako przedłużenie w kierunku zachodnim istniejącego już budynku Terminala 2. Dzięki ten inwestycji powiększono powierzchnię lotniska, zmodernizowano system obsługi pasażerów, poprawiono system bezpieczeństwa, powstał nowy plac manewrowy dla autobusów i system dróg dojazdowych.

 

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Nowoczesna przestrzeń komunikacyjna

Transport lotniczy po dwóch latach zastoju spowodowanego pandemią wraca do formy, notując wzrosty liczby pasażerów. Powstałe w ostatnich latach nowe terminale w dużych miastach, m.in. szklane lotnisko we Wrocławiu, ale i tych mniejszych, np. terminal pasażerski Rzeszów - Jasionka czy terminal pasażerski Portu Lotniczego Lublin pokazują, że modernizacje i rozbudowy portów lotniczych są potrzebne, bo to samolot jest dziś jednym z najważniejszych środków komunikacji.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Budowla Pirsu Zachodniego Terminala 2 na lotnisku w Gdańsku rozpoczęła się w 2019 roku; obiekt oddano do użytku w czerwcu 2022 roku. Za projektem budowli stała pracownia PIG Architekt, która miała za zadanie nie tylko opracowanie nowoczesnej i funkcjonalnej bryły, ale i dopasowanie jej do istniejących już zabudowań oraz układu komunikacyjnego lotniska. „Projektując rozbudowę istniejącego Terminala T2 przyjęto, charakterystyczną formę wielopłaszczyznowego zadaszenia oraz stalowej konstrukcji. Forma ta stanowiąca unikalną wartość i rozpoznawalny znak Portu Lotniczego w Gdańsku powinna być głównym punktem odniesienia dla formy nowego pirsu zachodniego. Uznano, że należy kontynuować sposób kształtowania dachu przy jednoczesnym jego uproszczeniu. Zabieg ten korzystny będzie pod względem wizualnym jak i technicznym” – piszą sami architekci, zwracając tym samym uwagę na to, że nawet w obiektach infrastruktury warto dbać o wizualną, stylistyczną spójność poszczególnych części kompleksu.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Bryła korespondującą z otoczeniem

To właśnie dlatego przeszkloną konstrukcję Pirsu Zachodniego stworzono na podobieństwo tej już istniejącej, sięgnięto po podobną kolorystykę i materiały. Budowlę zwieńczono charakterystycznym szedowym dachem, oparto ją o konstrukcję z pięcioramiennych słupów, zastosowano podziały  kontynuujące rytm istniejącego budynku. Nie znaczy to jednak, że powstała kopia. Nowy obiekt ma indywidualną formę, własny wyraz. Jest to także przestrzeń zaprojektowana w oparciu o nowe wymogi funkcjonalne, ze znacznie bardziej elastycznym, wygodnym w użytkowaniu, jasnym wnętrzem, a także piej dostosowana do stale rosnących wymogów dotyczących powierzchni manewrowej dla obsługiwanych samolotów.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Przy okazji otwarcia Pirsu Zachodniego inwestor oraz wykonawca budowy wyliczali: „W trakcie budowy pirsu użyto 11 500 metrów sześciennych betonu. To tyle, ile wystarczyłoby na wylanie fundamentów 320 domów jednorodzinnych, każdy o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Przy realizacji wykorzystano aż 9 300 metrów kwadratowych szkła, także na szklane obudowy zewnętrznych ścian i pasma szklane świetlików w dachu. Ponadto użyto 1 100 ton stali zbrojeniowej”.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Pirs zachodni Terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Słowackiego
Inwestor: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Projekt architektoniczny: PIG Architekci, pigarchitekci.pl

Wykonawcy: Korporacja Budowlana DORACO

Powierzchnia: 16 268 m2

Projekt: 2017- 2018

Realizacja: 2022

Wartość inwestycji: 255 mln zł netto

Fot. Bartosz Makowski, www.makowski.co

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kubatura, Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera