Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklana bryła z łamanym dachem

 

Czas czytania: ~2 min


Pirs Zachodni Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku powstał jako przedłużenie w kierunku zachodnim istniejącego już budynku Terminala 2. Dzięki ten inwestycji powiększono powierzchnię lotniska, zmodernizowano system obsługi pasażerów, poprawiono system bezpieczeństwa, powstał nowy plac manewrowy dla autobusów i system dróg dojazdowych.

 

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Nowoczesna przestrzeń komunikacyjna

Transport lotniczy po dwóch latach zastoju spowodowanego pandemią wraca do formy, notując wzrosty liczby pasażerów. Powstałe w ostatnich latach nowe terminale w dużych miastach, m.in. szklane lotnisko we Wrocławiu, ale i tych mniejszych, np. terminal pasażerski Rzeszów - Jasionka czy terminal pasażerski Portu Lotniczego Lublin pokazują, że modernizacje i rozbudowy portów lotniczych są potrzebne, bo to samolot jest dziś jednym z najważniejszych środków komunikacji.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Budowla Pirsu Zachodniego Terminala 2 na lotnisku w Gdańsku rozpoczęła się w 2019 roku; obiekt oddano do użytku w czerwcu 2022 roku. Za projektem budowli stała pracownia PIG Architekt, która miała za zadanie nie tylko opracowanie nowoczesnej i funkcjonalnej bryły, ale i dopasowanie jej do istniejących już zabudowań oraz układu komunikacyjnego lotniska. „Projektując rozbudowę istniejącego Terminala T2 przyjęto, charakterystyczną formę wielopłaszczyznowego zadaszenia oraz stalowej konstrukcji. Forma ta stanowiąca unikalną wartość i rozpoznawalny znak Portu Lotniczego w Gdańsku powinna być głównym punktem odniesienia dla formy nowego pirsu zachodniego. Uznano, że należy kontynuować sposób kształtowania dachu przy jednoczesnym jego uproszczeniu. Zabieg ten korzystny będzie pod względem wizualnym jak i technicznym” – piszą sami architekci, zwracając tym samym uwagę na to, że nawet w obiektach infrastruktury warto dbać o wizualną, stylistyczną spójność poszczególnych części kompleksu.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Bryła korespondującą z otoczeniem

To właśnie dlatego przeszkloną konstrukcję Pirsu Zachodniego stworzono na podobieństwo tej już istniejącej, sięgnięto po podobną kolorystykę i materiały. Budowlę zwieńczono charakterystycznym szedowym dachem, oparto ją o konstrukcję z pięcioramiennych słupów, zastosowano podziały  kontynuujące rytm istniejącego budynku. Nie znaczy to jednak, że powstała kopia. Nowy obiekt ma indywidualną formę, własny wyraz. Jest to także przestrzeń zaprojektowana w oparciu o nowe wymogi funkcjonalne, ze znacznie bardziej elastycznym, wygodnym w użytkowaniu, jasnym wnętrzem, a także piej dostosowana do stale rosnących wymogów dotyczących powierzchni manewrowej dla obsługiwanych samolotów.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Przy okazji otwarcia Pirsu Zachodniego inwestor oraz wykonawca budowy wyliczali: „W trakcie budowy pirsu użyto 11 500 metrów sześciennych betonu. To tyle, ile wystarczyłoby na wylanie fundamentów 320 domów jednorodzinnych, każdy o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Przy realizacji wykorzystano aż 9 300 metrów kwadratowych szkła, także na szklane obudowy zewnętrznych ścian i pasma szklane świetlików w dachu. Ponadto użyto 1 100 ton stali zbrojeniowej”.

Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku
Pirs Zachodni w Gdańsku

Pirs zachodni Terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Słowackiego
Inwestor: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Projekt architektoniczny: PIG Architekci, pigarchitekci.pl

Wykonawcy: Korporacja Budowlana DORACO

Powierzchnia: 16 268 m2

Projekt: 2017- 2018

Realizacja: 2022

Wartość inwestycji: 255 mln zł netto

Fot. Bartosz Makowski, www.makowski.co

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kubatura, Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny

Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą
Café Teri – koreańska kawiarnia z klasą

W koreańskiej kulturze, kawiarnie odgrywają istotną rolę. Są traktowane jako miejsca spędzania wolne ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera