Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Salon Architektury 2022 - najpiękniejsze budynki Małopolski

 

Czas czytania: ~2 min


Plebiscyt o nazwie Salon Architektury jest – jak piszą sami jego organizatorzy - „manifestacją małopolskiej architektury tworzonej przez członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP”. Członkowie MPOIA RP zgłaszają do plebiscytu swoje realizacje. „Jest to więc wymierny i wymowny dowód uznania środowiska zawodowego architektów dla osiągnięć swoich koleżanek i kolegów”- podkreślają pomysłodawcy plebiscytu.

 

Wyniki architektonicznego plebiscytu

W roku 2022 w plebiscycie Salon Architektury wzięło udział 46 realizacji zgłoszonych przez członków MPOIA RP. W tym roku wyłoniono ex aequo dwie pierwsze nagrody, ponieważ obie realizacje zdobyły tyle samo punktów w głosowaniu, nagrodę drugą i trzecią. Warto przypomnieć, że w 2021 roku główną nagrodę w plebiscycie Salon Architektury otrzymała kameralna, nastrojowa Kaplica Ostatniego Pożegnania autorstwa Jakuba Turbasa i Bartłomieja Pyrzyka. Na marginesie można dodać również, że tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się w gmachu Małopolskiego Ogrodu Sztuki, laureata pierwszej edycji plebiscytu Salon Architektury z 2014 roku.

 

W plebiscycie Salon Architektury organizowanym przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP pierwszą nagrodę ex aequo otrzymały budynki mieszkalne. Pierwszym jest wykonany w drewna, ale bardzo nowoczesny w wyrazie dom przy ulicy Dobrej 13. To projekt Bartosza Dendury i Katarzyny Dendury, którzy tak o nim piszą: „Założeniem architektonicznym było nie tylko postawienie na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne (dom został wyposażony w pompę powietrzną, panele fotowoltaiczne i wentylację nawiewno-wywiewną w połączeniu z rekuperacją), ale opakowanie tego w atrakcyjną, współczesną formę. Dom drewniany nie musi być kojarzony z dachami dwuspadowymi i tradycyjnymi oknami, ale może posiadać płaski dach i wielkie narożne przeszklenia tworzące budynek na miarę XXI wieku”.

Pierwszą nagrodę ex aequo otrzymał także wielorodzinny budynek mieszkalny wzniesiony przy ulicy Kujawskiej w Krakowie w oparciu o projekt pracowni Urba Architects. To stylowy galeriowiec, wpisany w okoliczną zabudowę tak, aby nie tylko do niej pasować, ale też by zachować maksimum starodrzewu na działce.

Drugie miejsce w plebiscycie Salon Architektury otrzymał dom jednorodzinny projektu Łukasza Podczaszego zbudowany w Trzebini. Tu doceniono m.in. sięgnięcie po efektowny, a zarazem bardzo lokalny, bo pochodzący z miejscowego kamieniołomu materiał – jasny wapień.

Trzecie miejsce zajęła kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach, dzieło Biura Projektów Lewicki Łatak.

 

Źródło: mpoia.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polska Architektura, Realizacja Architektoniczna, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera