Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski pawilon na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~ 3 min


Już 10 maja zostanie oficjalnie otwarta 19. Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji. Jak zawsze w polskim pawilonie będzie prezentowana wystawa stworzona specjalnie na tę okazję i wybrana w drodze konkursu.

 

Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze

„Od prapoczątków architektury jedną z jej podstawowych funkcji jest ochrona. Zestaw lęków, które towarzyszą jej mieszkańcom, ewoluował – ludzie nadal poszukują w architekturze schronienia przed zjawiskami atmosferycznymi czy żywiołami, a współcześnie mierzą się również z katastrofą klimatyczną, wojnami czy perspektywą masowych migracji. Czy architektura ma narzędzia do tego, by chronić nas przed przeciwnościami losu? Jakie praktyki związane z budowaniem i użytkowaniem budynków możemy wdrożyć, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa?” – na te pytania będą próbowali odpowiedzieć twórcy wystawy w polskim pawilonie na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (zwanej potocznie Biennale Architektury).

 

Konkurs na polską prezentację na tej najważniejszej światowej imprezie związanej z architekturą wygrał projekt pt. „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze”. Stworzyli go: Aleksandra Kędziorek (kuratorka), Maciej Siuda (architekt) oraz artyści Krzysztof Maniak i Katarzyna Przezwańska. „Lary i penaty to bóstwa, które w starożytnym Rzymie opiekowały się domowym ogniskiem. Odniesienie do nich jako gwaranta domowego bezpieczeństwa zachowało się w wielu językach, więc — podobnie jak robi to kurator Biennale Architektury 2025 Carlo Ratti ze słowem intelligens, które jest głównym hasłem tegorocznej wystawy — nawiązujemy do nich jako do pewnego uniwersalnego kodu, wywodzącego się z tradycji antycznej” – tłumaczy Aleksandra Kędziorek.

Polski pawilon na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Autorzy wystawy chcą zestawić ze sobą dwa porządki: bezpieczeństwa gwarantowanego przepisami i poczucia bezpieczeństwa, które ma zapewnić praktykowanie określonych rytuałów. W polskim pawilonie znajdą się obok siebie m.in.  czujniki przeciwpożarowe i kije smugowe (słowiańskie zioła do okadzania domu), odpromienniki, podkowy, różdżki radiestezyjne, znaki ewakuacyjne i gaśnice. Przetworzone przez artystów przedmioty mają opowiedzieć o tym, jak szukamy, budujemy, zapewniamy sobie poczucie bezpieczeństwa czy spokoju. Ale także o tym, jak świat rytuałów (zabobonów) może przenikać się i współistnieć z racjonalnymi, podyktowanymi przepisami zasadami. „Wystawa pokazuje, że granice między tym, co racjonalne i usankcjonowane prawnie, a tym, co ma wymiar emocjonalny i odpowiada na potrzeby ludzkiej psychiki, nie są tak wyraźne, jak mogłoby się wydawać — te dwa porządki niejednokrotnie przenikają się i łączą. Pozwala przyjrzeć się działaniom, poprzez które użytkownicy architektury odpowiadają na swoje racjonalne oraz mniej uświadomione lęki. Prezentuje humanistyczne spojrzenie na architekturę przy użyciu narzędzi z różnych dziedzin artystycznych” – piszą twórcy wystawy.

Polski pawilon na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze

 

Zespół: Aleksandra Kędziorek, Krzysztof Maniak, Katarzyna Przezwańska, Maciej Siuda

Komisarz Pawilonu Polskiego: Agnieszka Pindera, dyrektorka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Biuro Biennale: Anna Kowalska, Michał Kubiak (zastępca komisarza)

Organizator: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Mecenas: ORLEN

Partnerzy wystawy: Instytut Adama Mickiewicza, Paradyż

Pawilon Polski wspiera Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

Współpraca: Instytut Polski w Rzymie

 

Udział Polski w 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 

19. Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji potrwa  od 10 maja do 23 listopada 2025 r.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum na wodzie: architektura jako krajobraz
Muzeum na wodzie: architektura jako krajobraz

Na obrzeżach chińskiego miasta Rizhao, w samym sercu nowego parku kulturowego, powstało Zaishui Art ...

Sinfonia Varsovia czeka na salę koncertową
Sinfonia Varsovia czeka na salę koncertową

13 maja 2025 roku Sinfonia Varsovia ogłosiła przetarg na wybór generalnego wykonawcy drugiego etapu ...

Nowe życie kamienicy przy Waliców
Nowe życie kamienicy przy Waliców

Położona w sercu warszawskiej Woli, kamienica przy ul. Waliców to nie tylko zabytek architektury mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera