Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Land on Water - miasto na wodzie jako odpowiedź na zmiany klimatu

 

Czas czytania: ~1 min


Duńskie studio MAST we współpracy z Hubertem Rhombergiem i studiem FRAGILE zaproponowało konstrukcyjne rozwiązanie problemu rosnącego poziomu wód na świecie. Koncepcja pozwalałaby na budowanie na wodzie niemal każdego obiektu potrzebnego do funkcjonowania naszego społeczeństwa.

 

Land on Water

System modułowy na wodzie

Zmiany klimatyczne wpłynęły na zainteresowanie budową w ekstremalnych warunkach w tym na wodzie. Dotychczasowe rozwiązania były nieekonomiczne, trudne do transportu lub ciężkie w produkcji. „Land on Water” ma stanowić całkowicie zrównoważone, elastyczne rozwiązanie i oferować niezwykłe możliwości wykorzystania. System oparty jest na prostych, płaskich modułach ze wzmocnionego plastiku. Został zainspirowany konstrukcją gabionu, technologią, która polega na wypełnianiu klatek z siatki włóknem szklanym, kamieniami lub innym wytrzymałym materiałem. Pozwala to uzyskać niezwykle stabilne konstrukcje. System jest modułowy, więc może być układany w rozmaitych konfiguracjach i zapewnia bezpieczne fundamenty do budowy. Materiał na pływaki oraz ich wypełnienie pozyskiwany jest z recyklingu.

Land on Water

Pływające miasto „off-grid”

Rozwiązanie nie przewiduje wykorzystania toksycznych farb przeciwporostowych dlatego stanowi idealne siedlisko dla ryb i skorupiaków. „Land on Water” może być szansą na powstanie nowego typu dynamicznej i organicznej społeczności, która funkcjonuje zupełnie niezależnie od miast na lądzie. Kontrolowana liczba pływaków i nieskończone możliwości budowalne na powierzchni pozwalają na całkowite uniezależnienie zamieszkujących je społeczności. Możliwa jest również uprawa roślin, hodowla zwierząt, a nawet tworzenie zakładów przemysłowych. Odpowiedzią na zmiany klimatyczne w mniejszej skali jest także Biodomek autorstwa polskiej pracowni projektowej. Warto zapoznać się również z tym projektem.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu miasta na wodzie

Land on Water – metryczka projektu miasta

Projekt: Danish Maritime Architecture Studio MAST

Współpraca: Hubert Rhomberg & FRAGILE

Wizualizacje: KVANT-1

Źródło: mast.dk


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera