Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z klimatem. Najlepszy zrealizowany projekt - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 4 min


Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego. Konkurs był skierowany do architektów, inwestorów oraz wykonawców, którzy zrealizowali inwestycje w sposób odpowiedzialny klimatycznie. Konkursowe jury z nadesłanych zgłoszeń wybrało cztery zasługujące na nagrody, trzy inne realizacje otrzymały wyróżnienia.

 

Zielona pasywna architektura przyszłości

"Dom z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt" – to druga odsłona zorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska; jego pierwsza część, w ramach której poszukiwano najlepszych projektów, została rozstrzygnięta latem tego roku. Tym razem jury oceniało obiekty, które już zostały zrealizowane. Jak zapisano w regulaminie, szczególnie uważnie sprawdzano i oceniano „atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych oraz trafność rozwiązań związanych z neutralnością klimatyczną, w tym przede wszystkim: zapewnienie efektywności energetycznej, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, eliminacja źródeł nieodnawialnych, rozwiązania pozwalające utrzymać w budynku komfortowy mikroklimat przez cały rok, niski ślad węglowy zaproponowanych materiałów (zastosowanie materiałów naturalnych i odnawialnych), zastosowanie technologii i materiałów ponownie użytych („reuse”, „recykling”), zmniejszenie ilości odpadów w całym cyklu życia budynku, zastosowane rozwiązania w kontekście mitygacji zmian klimatu oraz adaptacji do ich skutków środowiska naszego życia, w tym m.in. kwestie związane z uzyskaniem jak największej powierzchni biologicznie czynnej, ochroną bioróżnorodności i gromadzeniem deszczówki (retencją wody)”. Dodatkową nagrodę przewidziano dla budowli wzniesionej z drewna.

 

W kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” nagrodę otrzymał Dom Kontrastowy, dzieło biura Pasywny m2. To dom zeroenergetyczny, powstały z zastosowaniem prefabrykowanej konstrukcji drewnianej. „Zastosowane w obiekcie rozwiązania pozwalają na osiągniecie standardu zeroenergetycznego, co oznacza, że całe zapotrzebowanie domu na energię pokrywają instalacje zaprojektowane w budynku lub w obrębie jego działki. Pasywne rozwiązania przegród zapewniające znacznie niższe niż wymagane współczynniki przenikania ciepła, strefowanie pomieszczeń, dostosowanie rozmieszczenia przeszkleń do stron świata, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i zapewnienie przesłonięcia przeszkleń latem, w znacznej mierze obniżają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia. Zastosowanie jako źródła ciepła wysokoefektywnej gruntowej pompy ciepła, zasilanej w pełni z instalacji fotowoltaicznej, pozwala na osiągniecie zerowego bilansu energetycznego. Nadmiar energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywany jest w stacji ładowania pojazdu elektrycznego” – można przeczytać w opisie tej realizacji.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek mieszkalny jednorodzinny: Dom Kontrastowy, Pasywny m2

W tej samej kategorii nagrodę zdobył również Dom Stara Obora, zaprojektowany przez pracownię Ekodama Studio. To nagroda „za wykorzystanie istniejącego budynku i przeprowadzenie modernizacji przy użyciu naturalnych, odnawialnych i neutralnych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych”. Na tę realizację złożyło się: przebudowa i dostosowanie już istniejącego budynku do nowej funkcji, użycie odnawialnych lokalnych materiałów budowlanych oraz ponowne zastosowanie użytych elementów wykończenia. „W obiekcie wdrożono zasady gospodarki w obiegu zamkniętym i zminimalizowano jego ślad węglowy” – podkreślono w jego opisie.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek mieszkalny jednorodzinny: Dom Stara Obora, Ekodama Studio

Nagroda specjalna dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej powędrowała do pracowni Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE za projekt „Dobra 13”. „Dom przy ul. Dobrej w Krakowie pokazuje, że budownictwo jednorodzinne, zrealizowane w oparciu o technologie w konstrukcji drewnianej, wspaniale wpisuje się również w krajobraz miejski. Obiekt zrealizowano na wcześniej zabudowanej działce, znajdującej się w obrębie istniejącej infrastruktury miejskiej. Do jego realizacji zastosowano technologię prefabrykowanych paneli o szkieletowej konstrukcji drewnianej, ograniczając ślad węglowy i ilość odpadów budowlanych w porównaniu z analogicznymi realizacjami w technologii tradycyjnej. Drewno zastosowano także jako materiał elewacyjny, udowadniając, że doskonale pasuje on również do współczesnego charakteru budynku realizowanego w zabudowie miejskiej” – można się dowiedzieć z konkursowego opisu nagrodzonej realizacji.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Nagroda specjalna dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej: Dobra 13, Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Ekodama Studio za Biodomek, naturalny, mobilny, modułowy dom całoroczny z prefabrykowanej konstrukcji modułowej.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Nagroda specjalna dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej. Wyróżnienie: Biodomek, Ekodama Studio

W kategorii „budynek/zespół budynków użyteczności publicznej” przyznano nagrodę specjalną dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej. Otrzymała ją realizacja rozbudowy szkoły – Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, której wykonawcą było biuro Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. K. To nagroda „za wzniesienie funkcjonalnego budynku dydaktycznego o niskim zużyciu energii z zastosowaniem materiałów o niewielkim śladzie węglowym”.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej: rozbudowa szkoły – Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. K

W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Jedno za „Myk i promyk” – Samorządowe przedszkole nr 2 w Kościanie, dzieło pracowni Pasywny m2. „Wyróżnienie za wprowadzenie szeregu rozwiązań obniżających zużycie energii oraz rozszerzenie projektu o elementy edukacyjne, informujące o działaniu budynku, zasadach oszczędzania energii oraz poszanowania środowiska” – zapisano w uzasadnieniu decyzji jury.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej. Wyróżnienie: Myk i promyk” – Samorządowe przedszkole nr 2 w Kościanie, Pasywny m2

Drugie otrzymała pracownia xystudio za KIDO przedszkole publiczne nr 6 w Aleksandrowie Łódzkim. To wyróżnienie „za zrealizowanie obiektu o wysokich walorach architektonicznych”.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej. Wyróżnienie: KIDO przedszkole publiczne nr 6 w Aleksandrowie Łódzkim, xystudio

W kategorii „budynek wielorodzinny/osiedle domów jednorodzinnych” jury zdecydowało się nie wyłaniać laureatów.

 

Źródło: materiały prasowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska, najlepszarealizacja.biuroprasowe.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Projekt Architektoniczny , Projekt Domu

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera