Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z klimatem. Najlepszy zrealizowany projekt - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 4 min


Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego. Konkurs był skierowany do architektów, inwestorów oraz wykonawców, którzy zrealizowali inwestycje w sposób odpowiedzialny klimatycznie. Konkursowe jury z nadesłanych zgłoszeń wybrało cztery zasługujące na nagrody, trzy inne realizacje otrzymały wyróżnienia.

 

Zielona pasywna architektura przyszłości

"Dom z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt" – to druga odsłona zorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska; jego pierwsza część, w ramach której poszukiwano najlepszych projektów, została rozstrzygnięta latem tego roku. Tym razem jury oceniało obiekty, które już zostały zrealizowane. Jak zapisano w regulaminie, szczególnie uważnie sprawdzano i oceniano „atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych oraz trafność rozwiązań związanych z neutralnością klimatyczną, w tym przede wszystkim: zapewnienie efektywności energetycznej, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, eliminacja źródeł nieodnawialnych, rozwiązania pozwalające utrzymać w budynku komfortowy mikroklimat przez cały rok, niski ślad węglowy zaproponowanych materiałów (zastosowanie materiałów naturalnych i odnawialnych), zastosowanie technologii i materiałów ponownie użytych („reuse”, „recykling”), zmniejszenie ilości odpadów w całym cyklu życia budynku, zastosowane rozwiązania w kontekście mitygacji zmian klimatu oraz adaptacji do ich skutków środowiska naszego życia, w tym m.in. kwestie związane z uzyskaniem jak największej powierzchni biologicznie czynnej, ochroną bioróżnorodności i gromadzeniem deszczówki (retencją wody)”. Dodatkową nagrodę przewidziano dla budowli wzniesionej z drewna.

 

W kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” nagrodę otrzymał Dom Kontrastowy, dzieło biura Pasywny m2. To dom zeroenergetyczny, powstały z zastosowaniem prefabrykowanej konstrukcji drewnianej. „Zastosowane w obiekcie rozwiązania pozwalają na osiągniecie standardu zeroenergetycznego, co oznacza, że całe zapotrzebowanie domu na energię pokrywają instalacje zaprojektowane w budynku lub w obrębie jego działki. Pasywne rozwiązania przegród zapewniające znacznie niższe niż wymagane współczynniki przenikania ciepła, strefowanie pomieszczeń, dostosowanie rozmieszczenia przeszkleń do stron świata, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i zapewnienie przesłonięcia przeszkleń latem, w znacznej mierze obniżają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia. Zastosowanie jako źródła ciepła wysokoefektywnej gruntowej pompy ciepła, zasilanej w pełni z instalacji fotowoltaicznej, pozwala na osiągniecie zerowego bilansu energetycznego. Nadmiar energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywany jest w stacji ładowania pojazdu elektrycznego” – można przeczytać w opisie tej realizacji.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek mieszkalny jednorodzinny: Dom Kontrastowy, Pasywny m2

W tej samej kategorii nagrodę zdobył również Dom Stara Obora, zaprojektowany przez pracownię Ekodama Studio. To nagroda „za wykorzystanie istniejącego budynku i przeprowadzenie modernizacji przy użyciu naturalnych, odnawialnych i neutralnych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych”. Na tę realizację złożyło się: przebudowa i dostosowanie już istniejącego budynku do nowej funkcji, użycie odnawialnych lokalnych materiałów budowlanych oraz ponowne zastosowanie użytych elementów wykończenia. „W obiekcie wdrożono zasady gospodarki w obiegu zamkniętym i zminimalizowano jego ślad węglowy” – podkreślono w jego opisie.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek mieszkalny jednorodzinny: Dom Stara Obora, Ekodama Studio

Nagroda specjalna dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej powędrowała do pracowni Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE za projekt „Dobra 13”. „Dom przy ul. Dobrej w Krakowie pokazuje, że budownictwo jednorodzinne, zrealizowane w oparciu o technologie w konstrukcji drewnianej, wspaniale wpisuje się również w krajobraz miejski. Obiekt zrealizowano na wcześniej zabudowanej działce, znajdującej się w obrębie istniejącej infrastruktury miejskiej. Do jego realizacji zastosowano technologię prefabrykowanych paneli o szkieletowej konstrukcji drewnianej, ograniczając ślad węglowy i ilość odpadów budowlanych w porównaniu z analogicznymi realizacjami w technologii tradycyjnej. Drewno zastosowano także jako materiał elewacyjny, udowadniając, że doskonale pasuje on również do współczesnego charakteru budynku realizowanego w zabudowie miejskiej” – można się dowiedzieć z konkursowego opisu nagrodzonej realizacji.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Nagroda specjalna dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej: Dobra 13, Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Ekodama Studio za Biodomek, naturalny, mobilny, modułowy dom całoroczny z prefabrykowanej konstrukcji modułowej.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Nagroda specjalna dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej. Wyróżnienie: Biodomek, Ekodama Studio

W kategorii „budynek/zespół budynków użyteczności publicznej” przyznano nagrodę specjalną dla inwestycji wykonanej w konstrukcji drewnianej. Otrzymała ją realizacja rozbudowy szkoły – Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, której wykonawcą było biuro Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. K. To nagroda „za wzniesienie funkcjonalnego budynku dydaktycznego o niskim zużyciu energii z zastosowaniem materiałów o niewielkim śladzie węglowym”.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej: rozbudowa szkoły – Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. K

W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Jedno za „Myk i promyk” – Samorządowe przedszkole nr 2 w Kościanie, dzieło pracowni Pasywny m2. „Wyróżnienie za wprowadzenie szeregu rozwiązań obniżających zużycie energii oraz rozszerzenie projektu o elementy edukacyjne, informujące o działaniu budynku, zasadach oszczędzania energii oraz poszanowania środowiska” – zapisano w uzasadnieniu decyzji jury.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej. Wyróżnienie: Myk i promyk” – Samorządowe przedszkole nr 2 w Kościanie, Pasywny m2

Drugie otrzymała pracownia xystudio za KIDO przedszkole publiczne nr 6 w Aleksandrowie Łódzkim. To wyróżnienie „za zrealizowanie obiektu o wysokich walorach architektonicznych”.

Wyniki konkursu Dom z klimatem

Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej. Wyróżnienie: KIDO przedszkole publiczne nr 6 w Aleksandrowie Łódzkim, xystudio

W kategorii „budynek wielorodzinny/osiedle domów jednorodzinnych” jury zdecydowało się nie wyłaniać laureatów.

 

Źródło: materiały prasowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska, najlepszarealizacja.biuroprasowe.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Projekt Architektoniczny , Projekt Domu

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera