Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mała architektura dla Krakowa

 

Czas czytania: ~2 min


Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się w przestrzeni historycznego centrum miasta obiekty powinny mieć ustaloną, spełniającą wymogi estetyczne formę. To dlatego trwa obecnie proces poszukiwania nowej formy stoisk z kwiatami, które „od zawsze” znajdują się na krakowskim Rynku. Stare Miasto, jako park kulturowy, jest szczególnie chronione przed chaosem architektonicznym czy reklamowym.

 

Projekt starganów dla Krakowa
Projekt starganów dla Krakowa

Projekt wpisany w kontekst

Jak pokazuje choćby projekt z Poznania, mała architektura w mieście odgrywa dużą rolę. Nie tylko jej funkcja, ale i kształt czy wygląd mają duże znaczenie dla tego, jak odbieramy jakość miejskiej przestrzeni. Szczególnie duże znaczenie ma to na obszarach zabytkowych, w których nieestetyczne czy chaotycznie pojawiające się nawet nieduże obiekty potrafią skutecznie zaburzyć jakość zachowanej historycznej przestrzeni. Jednocześnie nie jest łatwo znaleźć optymalną formę małej architektury, która w tym samym zasie odpowiadałaby współczesnym funkcjom i potrzebom oraz udanie wpisywałaby się w zabytkowe otoczenie.

Projekt starganów dla Krakowa

Stoiska kwiaciarek na krakowskim Rynku, znajdujące się w tym miejscu od końca XIX wieku, to jeden z symboli tego miejsca, część historycznego krajobrazu tej niezwykle cennej historycznie, a zarazem popularnej turystycznie przestrzeni. Proces poszukiwania nowego wyglądu budek, z których sprzedawane są kwiaty, nie jest więc łatwy.  Krakowskie Forum Kultury w listopadzie 2022 roku poddało pod konsultacje – prowadzone zarówno z kwiaciarkami, jak i mieszkańcami miasta – projekt nowych straganów, opracowany przez pracownię LATALAdesign. Konsultacje mają potrwać do końca 2022 roku. Dyskutowany projekt został wyłoniony w wyniku otwartego zapytania ofertowego przeprowadzonego wiosną przez Urząd Miasta Krakowa i Krakowskie Forum Kultury – instytucję koordynującą proces. Tak powstał projekt i prototyp nowego stoiska dla krakowskich kwiaciarek, na temat którego dziś można wyrazić swoją opinię.

Nowa forma w zabytkowym otoczeniu

Nowe stoiska mają być nie tylko bardziej estetyczne, a ich kompaktowy kształt, lekka, przeszklona bryła ma stanowić nawiązanie do historycznego kontekstu Krakowa. Stragany mają też poprawić warunki pracy samych kwiaciarek, zapewnić ochronę  przed deszczem czy wiatrem, ułatwić przechowywanie roślin. W oparciu o wyniki konsultacji z początkiem przyszłego roku zostanie opracowany docelowy kształt nowych stoisk dla krakowskich kwiaciarek. A wszelkie uwagi do estetyki, formy i funkcjonalności obecnego projektu można zgłaszać do 30 grudnia 2022 roku do Krakowskiego Forum Kultury.

 

Źródło: krakowskieforum.pl, krakow.pl

Projekt starganów dla Krakowa

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Obiekty, Mała Architektura

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera