Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Upper One - wieżowiec rzeźbiony światłem

 

Czas czytania: ~2 min


131,5 metrów, 34 kondygnacje naziemne i pięć podziemnych ma mieć wieżowiec, jaki dla Warszawy projektuje pracownia Medusa Group. Gmach ma stanąć w miejscu przeznaczonego do rozbiórki budynku biurowego Atrium International, stanowiącego integralną całość kompleksu zabudowy Atrium, dzieła Biura Kazimierski i Ryba z lat 90. Choć rozciągnięty wzdłuż Al. Jana Pawła II zespół Atrium składa się z kilku obiektów, dziś każdy z nich jest traktowany osobno i pierwszy z nich ma właśnie zniknąć, aby ustąpić miejsca szklanemu wieżowcowi.

 

Upper One w Warszawie

Stan obency

Upper One w Warszawie

Kolejna rozbiórka w Warszawie

Tak jak blisko dekadę temu rozpoczęła się w Polsce debata na temat architektury PRL, tak dziś jednym z najbardziej popularnych tematów jest to, co zostało zbudowane w okresie transformacji ustrojowej. Tamta estetyka bywa inspirująca dla współczesnych projektantów (Lodziarnia Lukullus w Warszawie), powstają na jej temat publikacje (Mapa warszawskiej architektury lat 90.), dużą popularnością cieszą się wystawy, przywołujące nie tylko dorobek, ale i klimat lat 90. (Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.). Jednocześnie jednak coraz częściej słyszy się o rozbiórkach budowli z lat 90. Choć dość przecież nowe i zwykle w dobrym stanie, są uznawane za przestarzałe – łatwiej je rozebrać i zastąpić nowymi niż modernizować.

Upper One w Warszawie
Upper One w Warszawie

Asymetryczna wieża

Budynki mają być, jak to nakazują współczesne mody i wymogi, wyposażone w szereg rozwiązań proekologicznych, np. ma być w nich wykorzystywana geotermia. Przez budynkiem, w wyniku jego cofnięcia w głąb działki, ma powstać niewielki plac, architekci przewidują również przejścia, ciągi komunikacyjne łączące front budynku ze znajdującymi się z tyłu ulicami. Niewiele natomiast w obiekcie miejsca przeznaczono na handel czy usługi.

Upper One w Warszawie

Taki właśnie los czeka biurowiec Atrium International. Po zburzeniu w jego miejscu stanie składający się z dwóch obiektów kompleks o nazwie Upper One. W jego skład wejdzie 34-kondygnacyjny biurowiec oraz 17-kondygnacyjny hotel. Wieża ma zostać wyposażona w przejrzyste, szklane, asymetryczne elewacje, o których architekci mówią, że będą „rzeźbione światłem”. „Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania „żywej" fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku” – tłumaczył na łamach prasy Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group.

 

Zobacz galerię zdjęć wieżowca

Upper One - metryczka projeku wiezowca

Lokalizacja: Warszawa, al. Jana Pawła II 23

Inwestor: Strabag Real Estate

Projekt architektoniczny: Medusa Group + MHM: Łukasz Zagała, Przemo Łukasik, Florian Molzbichler, Sebastian Haselsteiner; współpraca autorska: Dawid Beil, Miłosława Niezgoda, Aleksandra Nowak, Marko Maric, Magdalena Tamoń – Będkowska, Monika Rychlicka – Borzechowska, Maciej Rudecki, Joanna Jakimiuk, Magdalena Cichosz, Katarzyna Bobrowska, Patrycja Stołtny – Sapko, Natalia Duczmal, Jacek Pisarczyk, Kamil Szołtysek, Michał Sokołowski, Aleksandra Mazur, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Michał Gawron, Damian Mikrut, Adil Krasniqi

Konstrukcja: Buro Happold

Instalacje: Buro Happold

Projekt fasady: Studio Profil

Generalny Wykonawca: Strabag Sp. z o.o.

Powierzchnia biurowa: ok. 35 900 m2

Projekt: 2019 – 2022

Źródło: medusagroup.pl, strabag.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Wieżowca, Wieżowiec, Projekt Architektoniczny, Obiekt Architektoniczny

Dwie bryły z różnych epok
Dwie bryły z różnych epok

Mający pomieścić 76 lokali kompleks mieszkalny Kapitanat Garbary stanie tuż za budynkiem starego Kap ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera