Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wyprawa w potransformacyjną przeszłość

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura i rzeczywistość lat 90. - to temat ostatnio często pojawiający się z debacie publicznej. Coraz chętniej dyskutujemy o obliczach polskiej transformacji, podchodząc do tematu „na poważnie”, zastanawiając się, czy przyjęte ekonomiczne czy polityczne działania były faktycznie optymalnymi w tamtych realiach. Ale nie mniej często wraca się pamięcią do dekady lat 90. z sentymentem, przypominając sobie ówczesną codzienność i to, jak niezwykle zmieniła się ona od tamtej pory.

 

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” w Muzeum Warszawy

Fotografia architektury

O tym, jak estetyka tamtej epoki może inspirować, mogą świadczyć współczesne realizacje architektoniczne, jednak czasach polskiej transformacji najlepiej opowiadają zdjęcia. Z tego założenia wyszła kuratorka, Karolina Puchała-Rojek, tworząc koncepcję wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”, która prezentowana jest w Muzeum Warszawy. Zebrano tu ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego, ale również amatorów, na których widać Warszawę przechodzącą od czasów szarego, ponurego kryzysu lat 80. ku nowoczesności upragnionej wolności i kapitalizmu. „Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald, afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, „szczęki” i jugokioski, Józef Tkaczuk, pierwszy dzień wiosny, ale też narkomania, bieda i strajki. Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na przestrzeń miasta” – opowiadają twórcy wystawy.

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Chris Niedenthal, Handel w blaszanym kontenerze, tzw. szczękach, w rejonie Dworca Warszawa-Śródmieście, ok. 1993

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Edward Grochowicz, Dworzec Centralny, hotel Marriott i biurowiec Elektrimu, z serii Noworoczne iluminacje, 1993 -1996, Ośrodek KARTA

Jednym z emblematów tej epoki jest kolor: pojawił się na ulicach, reklamach, straganach, elewacjach budynków, także jako sposób odreagowania szarości poprzednich dekad, ale i w fotografii. Jak zauważa kuratorka wystawy: „Zmieniającą się Warszawę lat 90., po dekadach dominacji czarno-białych kadrów, fotografia pomogła zapamiętać w kolorze. W przestrzeni publicznej staje się on wszechobecny i odzwierciedla ambicje stolicy, by stać się metropolią na wzór zachodnioeuropejskich, kapitalistycznych miast. Pojawia się na zielono-błękitnych fasadach szklanych wieżowców, w żółtych znakach nareszcie otwartego metra i pierwszego McDonalda, rzuca się w oczy na obklejonych reklamami tramwajach i przede wszystkim w chaotycznym, pstrokatym handlu z łóżek polowych oraz metalowych szczęk na bazarze pod PKiN czy na Jarmarku Europa”.

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Edward Grochowicz, Restauracja McDonalds przy domu towarowym Sezam, z serii Noworoczne iluminacje, 1993-1996, Ośrodek KARTA

Wystawa pt. Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy

Edward Hartwig, Aleje Jerozolimskie, reklama restauracji McDonalds przed domem towarowym Smyk, 1992-1993, Muzeum Warszawy

Architektura transformacji

Choć wydaje się, że lata 90. byłby bardzo niedawno, wystawa w Muzeum Warszawy pomoże uświadomić sobie, jak ogromną drogę przeszliśmy od tamtej pory i w jak wielki sposób zmieniła się nasza rzeczywistość. Jednym z poruszonych na wystawie wątków będą „kontrasty” – te fotograficzne, ale i społeczne i przestrzenne. W końcu to właśnie wtedy bogactwo zderzało się z biedą, a nowoczesne, lśniące budynki z tymi popadającymi w ruinę. „Błyskotliwe kariery, sukcesy i zmiany zachodzące w przestrzeni miasta, w strukturach społecznych i ekonomicznych miały swoją drugą, ciemną stronę. Masowe zwolnienia – a w ich konsekwencji bezrobocie i bieda – chaotyczna zabudowa wolnych przestrzeni, wycinki drzew czy niekontrolowane wyburzenia dawnych kamienic to tylko niektóre z jej elementów, te najbardziej widoczne” – jak pisze Karolina Puchała-Rojek.
 

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” przeniesie nas w czasy, które wielu wspomina z sentymentem, ale jednocześnie unaoczni, jak bardzo trudny to był okres. Także dla architektury.

 

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” potrwa od 20 października 2022 r. do 19 lutego 2023 r. w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42.

 

Źródło: muzeumwarszawy.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wystawa Architektoniczna, Wystawa Architektury, Wystawa, Wystawa Prac, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera