Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Opacka w Gdańsku. Nowe domy wśród zabytków.

 

Czas czytania: ~3 min


Osiedle Opacka powstało w jednym z ładniejszych zakątków Gdańska, nad Potokiem Oliwskim, w miejscu dawnych terenów cysterskich i sąsiedztwie Katedry Oliwskiej oraz zabytkowego parku. Ta wyjątkowa, prestiżowa lokalizacja miała dla projektu znaczenie: inwestor chciał tu zbudować osiedle klasy premium, luksusowe, o butikowym charakterze, architekci zaś postanowili poszukać takich brył, które uzupełnią historyczną tkankę, ale nie będą z nią konkurowały.

 

Osiedle Opacka w Gdańsku
Osiedle Opacka w Gdańsku

Nowe domy wśród zabytków

Projekt osiedla powstał w pracowni Roark Studio, które ma już na swoim koncie kilka realizacji związanych z otoczeniem zabytkową tkanką miejską, jak budynek Chlebova czy  z wyjątkowo wartościowym krajobrazem, jak Osiedle Kolibki. Sami projektanci mówią, że nie kopiują historycznych rozwiązań, ale bazują na skojarzeniach. Tworzą obiekty „w klimacie” zabytkowych kontekstów, ale współczesne. W przypadku Osiedla Opacka architekci jako inspirację przyjęli hasło „odkrywanie architektury i przestrzeni”, wokół którego krążyły ich pomysły na budynki. Osiedle Opacka – to cztery budynki posadowione na dwóch halach garażowych. Co ważne, projekt architektury mieszkaniowej od początku powstawał w koordynacji z tworzoną przez Studio Krajobraz koncepcją parku miejskiego powstającego tuż obok. W obrębie sąsiadującego parku zostały odtworzone dwa historyczne, pocysterskie stawy rybne: jeden rekreacyjny, zaś drugi jako tzw. „staw deszczowy”, spełniający funkcję retencyjną.

Osiedle Opacka w Gdańsku
Osiedle Opacka w Gdańsku

Osiedle wśród zieleni

Aby nie tworzyć „parodii architektury”, czym często staje naśladowanie form z przeszłości, Roark Studio postawili na coś innego: „Język form jest przynależny określonej epoce oraz funkcjom obiektów. Jednak te historyczne formy architektoniczne niosą ze sobą dodatkowy ładunek w postaci skojarzeń odbiorców” – tłumaczył szef Roark Studio, Jakub Bladowski. Architekci przeanalizowali zabudowę gdańskiej Oliwy, kameralną, pełną zieleni i zachowanych miejskich detali, jak bruki, kostka kamienna, żwirowe ścieżki. Dostrzegli bogactwo detali i rozczłonkowanie brył oliwskich zabytkowych domów. „Naszą rolą było odszyfrowanie tego historycznego języka i niejako rozłożenie go na czynniki pierwsze. Jak te elementy działają na odbiorcę? Jak działają na mnie? Rozczłonkowane bryły sprawiają, że w miarę zbliżania się do obiektu odkrywamy coraz więcej detalu, czyli im bliżej jesteśmy tym więcej jest do odkrycia. I to odkrywanie architektury i przestrzeni było dla nas główną inspiracją projektową. Chcieliśmy wytworzyć przestrzeń i architekturę, która jest przyjazna z punktu widzenia spacerującego człowieka. Która z każdej strony i o każdej porze dnia opowiada o sobie inną historię” – opowiada Jakub Bladowski.

Osiedle Opacka w Gdańsku
Osiedle Opacka w Gdańsku

Tak powstały bogato rozczłonkowane bryły; aby domy wydawały się mniejsze, ich ostatnie kondygnacje „zlewają” się kolorystycznie z dachami, „obniżając” wizualnie zabudowę. Do budowy i wykończenia budynków użyto starannie wybranych materiałów, pojawia się kamień, miedź, drewno. W budynkach zmieściło się 51 mieszkań o powierzchni od 52 do 129 m2. Część osiedla – to przestrzeń rekreacyjna dostępna tylko dla mieszańców, jednak większość jest otwarta i dostępna dla spacerowiczów, łączy się z parkiem.

Osiedle Opacka w Gdańsku

Osiedle Opacka - metryczka projektu obiektów

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Opacka

Inwestor: Invest Komfort

Projekt architektoniczny: Roark Studio

Wnętrza: PB / Studio

Zieleń: Studio Krajobraz

Powierzchnia działki: 11 ha

Realizacja: 2022

Źródło: roarkstudio.pl, opacka-oliwa.pl, investkomfort.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Obiekty Mieszkalne, Realizacja Architektoniczna

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera