Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Innowacyjna technologia w szybkowiążących posadzkach żywicznych

 

Czas czytania: ~2 min


LDE Filler to nowy, innowacyjny materiał budowlany, który stanowi korzystną alternatywę dla powszechnie stosowanych tradycyjnych wypełniaczy na bazie drobnych mączek kwarcowych. Rozwiązanie to może być stosowane we wszystkich szybkowiążących systemach posadzkowych Flowcrete, które powstają na bazie żywic MMA (metakrylowych) oraz PUMMA (technologia hybrydowa, łącząca zalety żywic poliuretanowych i metakrylowych), m.in. z linii Flowfast i Deckshield Rapide.

 

Produkty Flowcrete

Posadzki Flowcrete Flowfast, Glasgow Small Animals Hospital, UK

LDE Filler zawiera mniej niż 0,04% pyłu respirabilnego[1], czyli 25 razy mniej niż wynosi minimalny próg 1% przyjęty dla tradycyjnych wypełniaczy dostępnych na rynku[2]. Oznacza to wyższy poziom bezpieczeństwa i wygodniejszą pracę, jak również mniejsze ryzyko rozwoju u pracowników budowlanych krzemicy lub innych chorób płuc związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

 

Krzemica, inaczej pylica krzemowa, to choroba płuc spowodowana wdychaniem pyłów krzemowych, czyli krystalicznej krzemionki (dwutlenku krzemu SiO2). Cząsteczki pyłów odkładają się w płucach, powodując stany zapalne i rozrost tkanki włóknistej, w wyniku czego dochodzi do niewydolności oddechowej. Wywołująca krzemicę krystaliczna krzemionka to tlenek metalu naturalnie występujący w przyrodzie, m.in. w piasku, w skałach lub w glebie. Związek ten jest obecny w wielu sektorach przemysłu, również w budownictwie, w takich materiałach, jak cement, beton, ceramika, cegła, kamień, skała oraz w środkach ściernych, i jest uwalniany w postaci pyłu podczas ich cięcia, szlifowania, piaskowania, czy polerowania.

Produkty Flowcrete

Posadzki Flowcrete Flowfast, The Macallan Distillery, Scotland

Aby zapobiegać narażeniu pracowników sektora budowlanego na pył krzemowy stosuje się m.in. kontrolę poziomu pyłów w miejscu pracy oraz podejmuje działania mające na celu ich ograniczanie. Obejmują one m.in. szkolenia ze stosowania środków ochrony osobistej (np. masek), wykorzystywanie specjalnych materiałów do obróbki strumieniowo-ściernej oraz zwilżanie powierzchni przed ich czyszczeniem. Do zapobiegania krzemicy i innym chorobom płuc wśród osób zatrudnionych w budownictwie może przyczyniać się również wybór innowacyjnych materiałów budowlanych, takich jak LDE Filler, stosowany w szybkowiążących posadzkach żywicznych marki Flowcrete.

Produkty Flowcrete

Posadzki Flowcrete, Flowfast, University of West Scotland

Nowy wypełniacz LDE Filler przynosi wymierne korzyści nie tylko dla zdrowia pracowników budowlanych, ale także dla środowiska naturalnego. Ze względu na to, że w trakcie jego użytkowania generowane jest znacznie mniej pyłu respirabilnego niż w przypadku tradycyjnych wypełniaczy, możliwe jest ograniczenie bezpośredniego zanieczyszczenia otoczenia, a także mniejsze zużycie wody i energii stosowanych w celu usunięcia pozostałości pyłów powstałych na placu budowy.

 

[1] Badania instytutu Hazardous Substances Research

[2] W krajach Unii Europejskiej od 1 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie nr 1907/2006, zgodnie z którym produkty zawierające więcej niż 1% pyłu respirabilnego powinny być oznakowane symbolem H372 wskazującym rodzaj zagrożenia – „powoduje uszkodzenie płuc poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie w następstwie wdychania”.

 

Źródło: Flowcrete, CPG Europe


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Posadzki

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera