Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Grzegorz Piątek z Paszportem Polityki

 

Czas czytania: ~2 min


17 stycznia 2023 roku, już po raz trzydziesty zostały wręczone cenione nagrody z dziedziny kultury – Paszporty Polityki. Przyznawane co roku w kilku kategoriach (m.in. sztuki wizualne, film, teatr, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna) mają za zadanie doceniać twórców wnoszących do polskiej kultury coś nowego i świeżego, wyróżniających się, proponujących interesujące pomysły i projekty.

 

Grzegorz Piątek z Paszportem Polityki

Grzegorz Piątek

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl)

Krytyk, kurator, pisarz

W 2023 roku Paszport Polityki w dziedzinie literatury został przyznany Grzegorzowi Piątkowi, krytykowi i historykowi architektury, którego książki na temat przeszłości budowania i projektowania stały się powszechnie czytanymi bestsellerami. Piątek jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ale czynnie architektury nie uprawia. Przez wiele lat był redaktorem i krytykiem związanym z miesięcznikiem „Architektura-murator”, pisał o architekturze najnowszej, ale i tej powstałej w całym XX wieku. W 2008 roku razem z Jarosławem Trybusiem był kuratorem polskiego pawilonu na Biennale Architektury w Wenecji – zaprezentowana przez nich wystawa zdobyła wtedy główną nagrodę, Złotego Lwa  Grzegorz Piątek przygotował w kolejnych latach jeszcze kilka wystaw i wydarzeń architektonicznych, jednak to pisanie było zawsze najważniejszym polem jego działalności.

 

Książka o modernizacji

W 2016 roku ukazała się jego pierwsza książka, "Sanator: kariera Stefana Starzyńskiego" (Wydawnictwo W.A.B.), poświęcona legendarnemu prezydentowi Warszawy z lat 30. Warszawa stała się „bohaterką” także kolejnej, wiele razy potem nagrodzonej książki Piątka. Tom "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949" opowiada nie tylko o urbanistycznych i architektonicznych, ale i politycznych oraz społecznych aspektach odbudowy stolicy. W 2021 roku wydano kolejną biografię pióra pisarza – tym razem poświęconą cenionemu architektowi lat przed- i powojennych. "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" opowiada o charakterze, osobowości, sposobie pracy i działania jednego z ważniejszych warszawskich architektów. W 2022 roku ukazała się "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" (Wydawnictwo W.A.B.), opowieść o budowie miasta, które owiane jest mitem i legendą. Piątek pokazuje wszystkie oblicza tego przedsięwzięcia, od budowy pięknych modernistycznych gmachów po slumsy na obrzeżach miasta, w których żyli, dla których w nowej Gdyni nie starczyło miejsca.

Paszport Polityki Grzegorz Piątek otrzymał za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, „znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację. Za przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń” – jak to zapisano w werdykcie jury.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagrody, Architektura, Wydarzenie Architektoniczne

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera