Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plac Czerwonych Gitar w Gdańsku – Wrzeszczu - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Zlokalizowany między al. Grunwaldzką a ul. Klonową w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz plac, choć znajdujący się przy głównym dzielnicowym ciągu komunikacyjnym, służył właściwie tylko tranzytowi. Nie było tu nic, co zatrzymałoby ludzi, co by uprzyjemniło tę przestrzeń. Dlatego rozpisano konkurs na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni. „Naszym celem jest, by plac, któremu od lutego 2021 roku patronują Czerwone Gitary, stał się miejscem, w którym mieszkańcy i turyści mogli zatrzymać się na dłużej. Zależy nam na stworzeniu tutaj reprezentacyjnej wizytówki dzielnicy” – pisali organizatorzy konkursu, czyli władze miasta.

 

Międzynarodowy konkurs architektoniczny

W ostatnich latach m.in. w Wieleniu, Lublinie, Warszawie zmieniły swoje oblicze miejskie place, stając się miejscami bardziej żywymi, atrakcyjnymi. Taką samą przemianę ma przejść Plac Czerwonych Gitar. Uczestnicy mieli przedstawić wizje całej przestrzeni, z małą architekturą, zielenią, ale i uwzględniając przyszły przebieg linii tramwajowej, potrzeby osób z grup społecznie wykluczonych, kontekst architektoniczny itp. Konkurs miał charakter międzynarodowy – nadesłano na niego 13 wizji, w tym z Ukrainy, Niemiec czy Szwecji. „Byliśmy zauroczeni i podbudowani liczbą praca konkursowych, ich poziomem otwarcia i nowoczesności, na czym nam przede wszystkim zależało. Zależało nam, żeby troszeczkę rozbić tę naszą lokalną bańkę i wyjść przede wszystkim z nowym spojrzeniem na urbanistykę i na zagospodarowanie przestrzeni z punktu widzenia zarówno jakości architektury, jak i jakości przestrzeni publicznych” – mówiła dr inż. arch. Paulina Borysewicz, członkini komisji konkursowej.

Projekt zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar w Gdańsku – Wrzeszczu

Stan obecny

Projekt zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar w Gdańsku – Wrzeszczu

Stan obecny

Projekt zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar w Gdańsku – Wrzeszczu

Stan obecny

Projekt z muzycznymi detalami

Pierwszą nagrodę przyznano krakowskiej pracowni Saneccy Sp. z o.o. Zwycięski projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnej, otwartej przestrzeni miejskiej, której motywem przewodnim architekci uczynili refleksję nad muzyką i dźwiękiem oraz subtelne nawiązania do patronów placu. Można je będzie dostrzec m.in. w kształcie ławek przypominającym amfiteatralną widownię, czy w czerwonym kolorze krzewów, które mają porastać klomby. Na placu pojawią się drzewa głównie lokalnych odmian, pojawi się nietypowy ogród deszczowy. Tak go opisano w relacji po konkursie: „W projekcie zawarto także innowacyjne rozwiązanie – ekologiczny trejaż, pełniący funkcję ogrodu deszczowego. Będzie on porośnięty pnączami winorośli, której liście czerwienieją na jesień. Instalacja wykorzystuje proces transpiracji pary wodnej. Dzięki przemyślanej formie tworzącej efekt kominowy, zjawisko jest intensyfikowane. Konstrukcja składa się z piętnastu symbolicznych płyt, nawiązujących do dyskografii gigantów bigbitu”.

W konkursie na projekt Placu Czerwonych Gitar w Gdańsku drugą nagrodę otrzymał zespół projektowy z Gliwic, w składzie: Michał Stangel, Agata Goleśna, Michał Gałuszka, Patryk Prychodko, Krzysztof Rostański.

Sąd konkursowy przyznał także wyróżnienie. Otrzymał je trójmiejski zespół – Ewa Ostrowicka, Anna Kamińska, Szymon Kulikowski, Paulina Kwiatkowska, Tomasz Marek.

Źródło: gdansk.pl, gzdiz.gda.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Plac Miejski, Projekt Architektoniczny

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera