Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom mazurski

 

Czas czytania: ~2 min


Projektując dom jednorodzinny w miejscowości Rybical w powiecie giżyckim architekci z pracowni doomo musieli uwzględnić wszystkie związane z taką pracą determinanty: oczekiwania inwestora, dopuszczalne warunki zabudowy czy uwarunkowania prawne. Zależało im również na tym, aby obiekt wpisać w zastany kontekst miejsca rozumianego nie tylko jako konkretna działka, ale również jako region kulturowy.

 

Dom mazurski w Rybical
Dom mazurski w Rybical

Nawiązanie do architektonicznej tradycji

Architekci często poszukując inspiracji dla swoich projektów starają się poznać regionalne tradycje budowlane, styl czy klimat lokalnej zabudowy, aby swoimi realizacjami wchodzić z nimi w dialog. Najczęściej takie działania można spotkać na Podhalu (Enklawa Polany), którego regionalny styl architektoniczny jest znany i charakterystyczny. Ale podobne działania przyniosły ciekawe efekty także w innych częściach Polski, np. na Lubelszczyźnie (Zielony Rynek w Tomaszowie Lubelskim) czy w Małopolsce (Czarna Perła w Lanckoronie).

Dom mazurski w Rybical
Dom mazurski w Rybical

Barbara Borowik-Krysiak i Jarosław Krysiak, czyli pracownia doomo chciała poszukać form odnoszących się do regionalnych tradycji budowlanych Mazur. Za takie uznali konstrukcję muru pruskiego, w którym tynkowane na biało ściany kontrastują z ciemnymi elementami drewnianymi, ciemnym drewnem obłożone są szczyty domów, a całość bryły wieńczy dwuspadowy dach pokryty czerwoną dachówkę. To dlatego elewacje domu podzielona kolorystycznie i materiałowo na dwie części, dolną, tynkowaną na biało i górną, gdzie pojawia się okładzina z ciemnych desek.

Dom mazurski w Rybical
Dom mazurski w Rybical

Dom w nowoczesnym dialogu z otoczeniem

Pierwszym krokiem projektowym było ustalenie dwóch niezależnych brył domu i garażu, każda nakryta dachem dwuspadowym. Dzięki temu rozbijamy całość na dwie mniejsze bryły, które razem tworzą rodzaj zabudowy zagrodowej, wpisującej się w lokalny wiejski pejzaż” – opisują swój projekt autorzy. Garaż stanął prostopadle do frontu działki, aby maksymalnie ułatwić komunikację, zaś dom posadowiono na działce tak, aby zapewnić mieszkańcom piękny widok na ogród, jezioro i miasto Ryn. „Dzięki zakrzywieniu brył tworzy się między nimi dynamiczny, nieoczywisty układ przestrzenny, który szczególnie odczuwalny jest na ich styku, gdzie znajduje się zadaszone przejście między domem a garażem” – dodają architekci. Dynamikę tego układu podbija także ukośny podcień tarasu, który poza tym, że otwiera dom na ogród, doświetla, a zarazem chroni przed przegrzaniem, to także nadaje głębi i plastyki bryle domu. Budynek został także zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej energooszczędny i tani w eksploatacji. Zapewniają to m.in. proste i zwarte bryły, przeszklenia od strony południa, gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. „Dodatkowo rozwiązania energooszczędne oraz zagadnienia związane z fizyką budowli, konsultowane były z cenionym w branży rzeczoznawcą mgr inż. Jerzym Zembrowskim z Biura Doradztwa Budowlanego” – dodają architekci z pracowni doomo.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom mazurski - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Rybical
Inwestor: prywatny
Projekt: doomo
Autorzy: Barbara Borowik-Krysiak, Jarosław Krysiak

Projekt wnętrz: razoo architekci

Powierzchnia użytkowa: 223,8 m² + 26,1 m² garaż

Projekt: 2017

Realizacja: 2021

Fotografie: Jakub Obarek

Źródło: doomo.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom, Bryła Domu, Dom Jednorodzinny, Dom Piętrowy, Nowoczeny Dom

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera