Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom mazurski

 

Czas czytania: ~ 2 min


Projektując dom jednorodzinny w miejscowości Rybical w powiecie giżyckim architekci z pracowni doomo musieli uwzględnić wszystkie związane z taką pracą determinanty: oczekiwania inwestora, dopuszczalne warunki zabudowy czy uwarunkowania prawne. Zależało im również na tym, aby obiekt wpisać w zastany kontekst miejsca rozumianego nie tylko jako konkretna działka, ale również jako region kulturowy.

 

Dom mazurski w Rybical
Dom mazurski w Rybical

Nawiązanie do architektonicznej tradycji

Architekci często poszukując inspiracji dla swoich projektów starają się poznać regionalne tradycje budowlane, styl czy klimat lokalnej zabudowy, aby swoimi realizacjami wchodzić z nimi w dialog. Najczęściej takie działania można spotkać na Podhalu (Enklawa Polany), którego regionalny styl architektoniczny jest znany i charakterystyczny. Ale podobne działania przyniosły ciekawe efekty także w innych częściach Polski, np. na Lubelszczyźnie (Zielony Rynek w Tomaszowie Lubelskim) czy w Małopolsce (Czarna Perła w Lanckoronie).

Dom mazurski w Rybical
Dom mazurski w Rybical

Barbara Borowik-Krysiak i Jarosław Krysiak, czyli pracownia doomo chciała poszukać form odnoszących się do regionalnych tradycji budowlanych Mazur. Za takie uznali konstrukcję muru pruskiego, w którym tynkowane na biało ściany kontrastują z ciemnymi elementami drewnianymi, ciemnym drewnem obłożone są szczyty domów, a całość bryły wieńczy dwuspadowy dach pokryty czerwoną dachówkę. To dlatego elewacje domu podzielona kolorystycznie i materiałowo na dwie części, dolną, tynkowaną na biało i górną, gdzie pojawia się okładzina z ciemnych desek.

Dom mazurski w Rybical
Dom mazurski w Rybical

Dom w nowoczesnym dialogu z otoczeniem

Pierwszym krokiem projektowym było ustalenie dwóch niezależnych brył domu i garażu, każda nakryta dachem dwuspadowym. Dzięki temu rozbijamy całość na dwie mniejsze bryły, które razem tworzą rodzaj zabudowy zagrodowej, wpisującej się w lokalny wiejski pejzaż” – opisują swój projekt autorzy. Garaż stanął prostopadle do frontu działki, aby maksymalnie ułatwić komunikację, zaś dom posadowiono na działce tak, aby zapewnić mieszkańcom piękny widok na ogród, jezioro i miasto Ryn. „Dzięki zakrzywieniu brył tworzy się między nimi dynamiczny, nieoczywisty układ przestrzenny, który szczególnie odczuwalny jest na ich styku, gdzie znajduje się zadaszone przejście między domem a garażem” – dodają architekci. Dynamikę tego układu podbija także ukośny podcień tarasu, który poza tym, że otwiera dom na ogród, doświetla, a zarazem chroni przed przegrzaniem, to także nadaje głębi i plastyki bryle domu. Budynek został także zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej energooszczędny i tani w eksploatacji. Zapewniają to m.in. proste i zwarte bryły, przeszklenia od strony południa, gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. „Dodatkowo rozwiązania energooszczędne oraz zagadnienia związane z fizyką budowli, konsultowane były z cenionym w branży rzeczoznawcą mgr inż. Jerzym Zembrowskim z Biura Doradztwa Budowlanego” – dodają architekci z pracowni doomo.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom mazurski - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Rybical
Inwestor: prywatny
Projekt: doomo
Autorzy: Barbara Borowik-Krysiak, Jarosław Krysiak

Projekt wnętrz: razoo architekci

Powierzchnia użytkowa: 223,8 m² + 26,1 m² garaż

Projekt: 2017

Realizacja: 2021

Fotografie: Jakub Obarek

Źródło: doomo.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom , Bryła Domu , Dom Jednorodzinny , Dom Piętrowy , Nowoczeny Dom

Dom Las – architektoniczna oda do natury i kaszubskiej tradycji
Dom Las – architektoniczna oda do natury i kaszubskiej tradycji

Na siedmiohektarowej działce w Pogorzelicach koło Lęborka powstał niezwykły projekt architektoniczny ...

Dom Trójniak – funkcjonalna architektura na granicy miasta i gór
Dom Trójniak – funkcjonalna architektura na granicy miasta i gór

Dom Trójniak, zlokalizowany w malowniczym krajobrazie południowych obrzeży Krakowa, to projekt autor ...

Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.
Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.

W październiku 2024 ukazała się najnowsza wersja oprogramowania Archicad28. To nic innego jak inteli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera