Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Okręgi w krajobrazie. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak”.

 

Czas czytania: ~3 min


Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” im. prof. K. A. Dobrowolskiego w Urwitałcie – to centrum edukacji przyrodniczej i ośrodek badawczy Uniwersytetu Warszawskiego, założony i prowadzony w malowniczej i bardzo wartościowej przyrodniczo okolicy nad jeziorem Łuknajno. Siedziba placówki składa się z dwóch budynków, a za ich projekt odpowiadała pracownia Kwadratura.

 

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie

Ekologiczna architektura edukacyjna

W 2021 roku w konkursie o Mies van der Rohe Award walczyła w gronie polskich realizacji m.in. Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko zbudowana w widłach Dunajca i Popradu wg projektu zespołu w składzie: Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, Magdalena Caban. Wraz z popularyzacją tematów ekologicznych i rosnącą wrażliwością na naturę, krajobraz, przyrodę podobne placówki cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Coraz chętniej odwiedzamy miejsca, które poza działalnością naukową i badawczą zajmują się również popularyzacją wiedzy na przyrodzie, pozawalają także na jej obserwację.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” im. prof. K. A. Dobrowolskiego w Urwitałcie z pewnością należy do tego grona. Projektujący go architekci z pracowni Kwadratura mieli więc niełatwe zdanie opracowania formy architektonicznej budynku, który z jednej strony oferowałby funkcjonalną przestrzeń dla badaczy i naukowców, z drugiej – mieścił ogólnodostępne sale ekspozycyjne. Obiekt miał też maksymalnie wpisywać się w krajobraz i w jak najmniejszym stopniu ingerować w naturalny ekosystem. Siedzibę Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji umieszczono w dwóch budynkach. Jeden z nich, założony na planie koła, ma dwie kondygnacje. Dolna mieści salę seminaryjną i wspólną przestrzeń z zapleczem gastronomicznym, pokoje mieszkalne kadry i część techniczną. Górną kondygnację zajmują pokoje studenckie. Bryła otacza zielony taras z ekstensywną roślinnością. Drugi budynek w rzucie jest połączeniem dwóch okręgów. Jego górna kondygnacja - to strefa wejściowa z dwiema salami seminaryjnymi, parter zaś - to eksploratorium z wystawą poświęconą ekosystemowi małych zbiorników wodnych – kałuż.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” w Urwitałcie

Bryły wtopione w krajobraz

Oba budynki zostały częściowo przysypane ziemią, a ich elewacje pokrywają rośliny. Kolorystyka obu brył nawiązuje wprost do barw pojawiających się w przyrodniczym ich otoczeniu. Stelaż pod rośliny, a zarazem osłonę części elewacji wykonano tu ze stali nierdzewnej i „łusek” z kortenu. „Korowód złożony z powtórzonych 1500 razy elementów przebiega wzdłuż elewacji jak wąż albo chmura jesiennych liści” – opisują to architekci. Same budynki wzniesiono z betonowych prefabrykatów (gotowe elementy wykonano gdzieś indziej i przywieziono na miejsce, dzięki czemu nie naruszono terenu zielonego na rozległy plac budowy; dzięki zastosowaniu technologii modułowej także czas budowy został znacznie skrócony); ich ściany tworzy barwiony w masie beton oraz wstawki z blachy kortenowskiej. „Prefabrykaty mają pionowe, nieregularne wyżłobienia. Tworzą one rytmiczny wzór biegnący dookoła elewacji. Cyrkularna geometria budynku pozwala na obserwowanie ciągłej zmiany światłocienia bez wyraźnej cezury jakim zwykle jest róg budynku. Cały ten spektakl dzieje się na tle starych drzew, które są zmieniającą się w cyklu pór roku nierozłączną oprawą” – tłumaczą swoją koncepcję jej autorzy z pracowni Kwadratura.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „Kumak” im. prof. K. A. Dobrowolskiego - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Urwitałt, gmina Mikołajki

Inwestor: Wydział Biologii UW
Projekt architektoniczny: Kwadratura

Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane SZCZUKA z Woszczeli koło Ełku

Powierzchnia: 2562 m2

Kubatura: 13 700 m3

Projekt: 2017

Realizacja: 2022

Źródło: kwadratura.waw.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ekologia, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Architektura, Bryła Architektoniczna, Bryła Budynku, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera