Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Energooszczędne przedszkole w Opolu

 

Czas czytania: ~ 1 min


W Opolu powstało pięcio-oddziałowe integracyjne przedszkole wraz z placami zabaw i terenami zielonymi projektu pracowni Architop. Budynek realizuje założenia zrównoważonego projektowania oraz promuje rozwiązania sprzyjające ekologii.

 

6lcPpHPuLurnvUI1T34luPOrAuztl4XCY7iiou9TFYiRbRpY0iwl9Y56czAV_1jpg.jpg

Czytelny układ przestrzenny

 

Prosta bryła sprzyja nie tylko energooszczędności, ale także zapewnia łatwą orientację i czytelną drogę rodzic/dziecko. Obiekt posiada komfortową strefę kontrolowanego wejścia z dostępem do sali wielofunkcyjnej, łatwy dostęp do pomieszczeń dyrekcji i administracji. Wszystkie sale zajęciowe są ze sobą bezpośrednio powiązane i posiadają wyjście do ogrodu. Strefa aktywności zewnętrznych podzielona jest na plac zabaw dzieci młodszych, plac zabaw dzieci starszych, strefę wyciszenia i gier grupowych oraz parking dla rowerów i samochodów. Parterowy budynek i tereny zewnętrzne w całości przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

l4uKj7znVDesRzyMVjDvRaLWHIKY7XcBu8H1rJrFvh4CT9Hf6IjY9xkmnWeI_2jpg.jpg
HZgRZmr8ldhqVrVkMi3GdnG71Rn4JrSN8Rt5YvnOGwT0OxS1TLYSTekV0JVC_3jpg.jpg

Przedszkole niskoemisyjne

 

Projekt nastawiony jest na niskie koszty eksploatacji. Przyczynia się do tego już sama jego forma oraz układ względem kierunków świata. Zwarta bryła zapewnia mniejsze straty energii, a lokalizacja zyski z nasłonecznienia w okresie zimowym oraz zapobiega przegrzewaniu latem. W projekcie wykorzystano odnawialne źródła energii takie jak instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła, rekuperatory i gruntowy wymiennik układu wentylacyjnego. Do pielęgnacji terenów zielonych używa się gromadzonej deszczówka. Takie rozwiązania stosowane są coraz częściej, podobnie jak w YNS Yamaikarashi Nursery School w Japonii.

t88mqGxhNM6nu0ASgwJty378GNIwY1ssakocv4ZTAZShz2fp7bItk5AM4NOT_4jpg.jpg
svSI54BksdbP8FEDobgb4sAN5UGaFggPj61d8Hw8pRrJXIIKRaJSy4UCk7jL_5jpg.jpg

Przedszkole w Opolu – metryczka projektu budynku

 

Projekt: Architop Andrzej Zatwarnicki, Małgorzata Zatwarnicka, Andrzej Zatwarnicki

Lokalizacja: Opole, ul. Tarnopolska

Realizacja: sierpień 2022

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku

Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza
Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza

W skalistym wąwozie niedaleko szwedzkiej cieśniny Skurusundet, w miejscu o trudnej topografii i boga ...

Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu
Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu

30 maja 2025 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu podpisał umowę z generalnym wykonawcą nowej siedziby. No ...

Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace
Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace

Od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku w Osace trwa wystawa Expo. Znalazł się tam i polski pawi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera