Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Rafael Viñoly

 

Czas czytania: ~ 2 min


Rafael Viñoly urodził się w 1944 roku w Montevideo, stolicy Urugwaju. Jego ojciec był reżyserem filmowym i teatralnym, matka – nauczycielką matematyki. 1968 roku Viñoly zdobył dyplom w dziedzinie architektury na Uniwersytecie w Buenos Aires, rok później obronił dyplom jako architekt na Wydziale Architektury i Urbanistyki. W 1964 roku wraz z szóstką współpracowników założył pracownię Estudio de Arquitectura Manteola-Petchersky-Sánchez Gómez-Santos-Solsona-Viñoly (MSGSSS), która w kolejnych latach rozwijała się na tyle dynamicznie, że stała się jedną z największych i najważniejszych praktyk architektonicznych w tej części Ameryki Południowej.

 

Odszedł architekt Rafael Viñoly

Rafael Viñoly

Nie żyje światowej sławy architekt

W 1978 roku Viñoly postanowił jednak przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Przez jakiś czas był wykładowcą na Harvard Graduate School of Design, rok później osiadł na stałe w Nowym Jorku. W 1983 roku założył autorską pracownię Rafael Viñoly Architects i zaczął tworzyć obiekty na zamówienie amerykańskich instytucji, placówek kultury, uczelni. Wraz z rozwojem swojej pracowni przygotowywał projekty także dla innych krajów. W ciągu swojej kariery zbudował gmachy na większości kontynentów, w obu Amerykach, w Europie, Azji, Afryce.

 

Nowoczesne muzea i wieżowce

Architektura, jaką tworzył, powstawała zwykle dla metropolii i wielkomiejski charakter – to coś, co ją cechowało. Viñoly projektował siedziby wydziałów wyższych uczelni, projektował i rozbudowywał muzea, miał także na koncie wielkie wysokościowce (jak uznany za najbrzydszy budynek w Londynie 20 Fenchurch Street czy spektakularnie wąski i wysoki 432 Park Avenue w Nowym Jorku). Viñoly był autorem masterplanu dla jednej z ważniejszych urbanistycznych inwestycji we współczesnym Londynie – przebudowy dawnej elektrowni Battersea. Szklane, strzeliste bryły, betonowe konstrukcje o nierzadko rzeźbiarskich kształtach, stalowe struktury wpisane w gęstą, zróżnicowaną tkankę miejską- wszystkie te elementy można wymieniać, opisując architektoniczny dorobek Rafaela Viñoly. Architekt miał na koncie obiekty o „ikonicznym” charakterze, jak most Laguna Garzón w Urugwaju, bryły rozpoznawalne w przestrzeni miasta, np. Kimmel Center for the Performing Arts w Filadelfii, muzeum Colección de Arte Amalia Lacroze de Fortabat w Buenos Aires czy Jongno Tower w Seulu.

 

Zobacz najlepsze realizacje Rafaela Viñoly

Źródło zdjęć: en.wikipedia.org, rvapc.com, vinoly.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Architektura , Słynny Architekt

Drewniany dom na trójkątnej działce
Drewniany dom na trójkątnej działce

W gęsto zabudowanej dzielnicy Rygi, na nietypowej, trójkątnej działce o powierzchni 600 m², powstał ...

Rozmowa z Przemo Łukasikiem już na YouTube
Rozmowa z Przemo Łukasikiem już na YouTube

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusa Group zostali laureatami Honorowej Nagrody SARP 202 ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera