Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Rafael Viñoly

 

Czas czytania: ~2 min


Rafael Viñoly urodził się w 1944 roku w Montevideo, stolicy Urugwaju. Jego ojciec był reżyserem filmowym i teatralnym, matka – nauczycielką matematyki. 1968 roku Viñoly zdobył dyplom w dziedzinie architektury na Uniwersytecie w Buenos Aires, rok później obronił dyplom jako architekt na Wydziale Architektury i Urbanistyki. W 1964 roku wraz z szóstką współpracowników założył pracownię Estudio de Arquitectura Manteola-Petchersky-Sánchez Gómez-Santos-Solsona-Viñoly (MSGSSS), która w kolejnych latach rozwijała się na tyle dynamicznie, że stała się jedną z największych i najważniejszych praktyk architektonicznych w tej części Ameryki Południowej.

 

Odszedł architekt Rafael Viñoly

Rafael Viñoly

Nie żyje światowej sławy architekt

W 1978 roku Viñoly postanowił jednak przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Przez jakiś czas był wykładowcą na Harvard Graduate School of Design, rok później osiadł na stałe w Nowym Jorku. W 1983 roku założył autorską pracownię Rafael Viñoly Architects i zaczął tworzyć obiekty na zamówienie amerykańskich instytucji, placówek kultury, uczelni. Wraz z rozwojem swojej pracowni przygotowywał projekty także dla innych krajów. W ciągu swojej kariery zbudował gmachy na większości kontynentów, w obu Amerykach, w Europie, Azji, Afryce.

 

Nowoczesne muzea i wieżowce

Architektura, jaką tworzył, powstawała zwykle dla metropolii i wielkomiejski charakter – to coś, co ją cechowało. Viñoly projektował siedziby wydziałów wyższych uczelni, projektował i rozbudowywał muzea, miał także na koncie wielkie wysokościowce (jak uznany za najbrzydszy budynek w Londynie 20 Fenchurch Street czy spektakularnie wąski i wysoki 432 Park Avenue w Nowym Jorku). Viñoly był autorem masterplanu dla jednej z ważniejszych urbanistycznych inwestycji we współczesnym Londynie – przebudowy dawnej elektrowni Battersea. Szklane, strzeliste bryły, betonowe konstrukcje o nierzadko rzeźbiarskich kształtach, stalowe struktury wpisane w gęstą, zróżnicowaną tkankę miejską- wszystkie te elementy można wymieniać, opisując architektoniczny dorobek Rafaela Viñoly. Architekt miał na koncie obiekty o „ikonicznym” charakterze, jak most Laguna Garzón w Urugwaju, bryły rozpoznawalne w przestrzeni miasta, np. Kimmel Center for the Performing Arts w Filadelfii, muzeum Colección de Arte Amalia Lacroze de Fortabat w Buenos Aires czy Jongno Tower w Seulu.

 

Zobacz najlepsze realizacje Rafaela Viñoly

Źródło zdjęć: en.wikipedia.org, rvapc.com, vinoly.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura, Słynny Architekt

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera