Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomysły na Rynek w Trzebiatowie

 

Czas czytania: ~ 3 min


30 marca 2023 roku Gmina Trzebiatów ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Szczecin. Dotyczył on koncepcji zagospodarowania terenu Rynku w Trzebiatowie. Sąd konkursowy oceniał 26 nadesłanych prac.

 

W jego skład weszli: mgr inż. arch. Marcin Brataniec – Przewodniczący Sądu konkursowego, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Kraków, mgr inż. arch. Sławomir Wunsch - Sędzia referent, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Szczecin, prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Paszkowski, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Szczecin, Alina Rachańska - Radna Rady Miejskiej w Trzebiatowie, Robert Rowski – UM Trzebiatów.

 

Rynek w Trzebiatowie ma zyskać nowy wyraz, władze gminy zdecydowały się poszukać na to pomysłów w drodze jednoetapowego, realizacyjnego konkursu architektoniczno-budowlanego. W Gdańsku (Plac Czerwonych Gitar), Jeleniej Górze (Targowisko Flora), Krakowie (Przedpole Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej) tylko w ostatnich miesiącach rozstrzygnięto konkursy na przemianę placów, rynków i ważnych przestrzeni publicznych. Mieszkańcy polskich miast coraz chętniej spędzają czas na zewnątrz i władze samorządowe starają się te przestrzenie dopasowywać do nowych potrzeb i oczekiwań mieszkańców i użytkowników.

 

W regulaminie konkursu na projekt nowego zagospodarowania Rynku w Trzebiatowie zapisano, że koncepcja „powinna podkreślić potencjał, możliwości użytkowe i atrakcyjność tego miejsca, uwzględniać przede wszystkim charakter przedsięwzięcia oraz wpasowywać się pod względem architektonicznym i urbanistycznym w sąsiadujące otoczenie i krajobraz miejski (teren należy do obszaru Starego Miasta)”. Oczekiwano także uwzględnienia uwarunkowań ekonomicznych i ekologicznych, a przede wszystkim współczesnego podejścia do projektowania przestrzeni publicznych.

 

Pomysły na przestrzeń publiczną

W ocenie sądu konkursowego najlepiej wszystkie te założenia spełniła praca nadesłana przez pracownię JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski s.c. W uzasadnieniu napisano: „Pierwszą nagrodę przyznano za czytelną dyspozycję przestrzeni rynku szanującą uwarunkowania historyczne i jednocześnie otwartą na współczesne i przyszłe potrzeby mieszkańców miasta i turystów. Autorzy wrażliwie i z szacunkiem podchodzą do zastanych wartości miejsca, wykorzystują motywy bruków i ukośnych pasów dla stworzenia jasnej i klarownej kompozycji przestrzennej. Projekt proponuje elastyczną i otwartą przestrzeń właściwą dla przyjęcia różnych aktywności, jednocześnie zapewnia kameralne miejsca wypoczynków w ramach zachowanych i projektowanych stref zieleni. Autorzy wnikliwie przeanalizowali potrzeby miejsca i przewidzieli rozwiązania dotyczące zapewnienia dostępnych dojść i wejść dla lokali użytkowych w pierzejach rynku a także zaproponowali poszerzenie przestrzeni przyległych do tych lokali co umożliwi rozwinięcie ich działalności. Projekt przewiduje właściwe rozwiązania w zakresie organizacji ruchu oraz parkowania samochodów otwarte na przyszłe przekształcenia i ograniczenia. Praca z poszanowaniem dla aspektów ekologicznych przewiduje rozwiązania i środki techniczne realne do realizacji i racjonalne eksploatacyjnie”.

Drugą nagrodę otrzymała pracownia toprojekt Marek Wawrzyniak m.in. za podkreślenie wyjątkowości Trzebiatowa jako miasta pomorskiego na szlaku „gotyku ceglanego” oraz klarowny projekt kompozycji zieleni przyrynkowej i program gospodarowania zielenią.

Trzecia nagroda została wręczona pracowni Makowscy Mużacz sp. z o.o. m.in. za „jasny układ przestrzenny adekwatny do funkcji i rangi rynku miejskiego” i włączenie obecnych oraz potencjalnych funkcji parterów pierzei w życie rynku.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt zagospodarowania przestrzennego Rynku w Trzebiatowie

III nagroda: pracownia Makowscy Mużacz sp. z o.o.

W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia równorzędne. Otrzymały je zespoły: MXL4, Piotr Płaskowicki Architekt, Marcin Gierbienis oraz Damian Poklewski-Koziełł.

Źródło: szczecin.sarp.org.pl, trzebiatow.pl, facebook.com/JazArchitekci, toprojekt.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Wyniki Konkursu Architektonicznego , Przestrzeń Publiczna , Przestrzeń Miejska

Przebudowa modernistycznej willi w Milanówku
Przebudowa modernistycznej willi w Milanówku

Przebudowa modernistycznej willi w Milanówku to projekt pracowni URBAA – urbański architektura & wnę ...

Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Retransmisja konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Hasłem czwartej edycji konferencji Architektura o niskim śladzie węglowym był Low tech - high tech. ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja

Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera