Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pomysły na Rynek w Trzebiatowie

 

Czas czytania: ~3 min


30 marca 2023 roku Gmina Trzebiatów ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Szczecin. Dotyczył on koncepcji zagospodarowania terenu Rynku w Trzebiatowie. Sąd konkursowy oceniał 26 nadesłanych prac.

 

W jego skład weszli: mgr inż. arch. Marcin Brataniec – Przewodniczący Sądu konkursowego, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Kraków, mgr inż. arch. Sławomir Wunsch - Sędzia referent, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Szczecin, prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Paszkowski, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP O/Szczecin, Alina Rachańska - Radna Rady Miejskiej w Trzebiatowie, Robert Rowski – UM Trzebiatów.

 

Rynek w Trzebiatowie ma zyskać nowy wyraz, władze gminy zdecydowały się poszukać na to pomysłów w drodze jednoetapowego, realizacyjnego konkursu architektoniczno-budowlanego. W Gdańsku (Plac Czerwonych Gitar), Jeleniej Górze (Targowisko Flora), Krakowie (Przedpole Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej) tylko w ostatnich miesiącach rozstrzygnięto konkursy na przemianę placów, rynków i ważnych przestrzeni publicznych. Mieszkańcy polskich miast coraz chętniej spędzają czas na zewnątrz i władze samorządowe starają się te przestrzenie dopasowywać do nowych potrzeb i oczekiwań mieszkańców i użytkowników.

 

W regulaminie konkursu na projekt nowego zagospodarowania Rynku w Trzebiatowie zapisano, że koncepcja „powinna podkreślić potencjał, możliwości użytkowe i atrakcyjność tego miejsca, uwzględniać przede wszystkim charakter przedsięwzięcia oraz wpasowywać się pod względem architektonicznym i urbanistycznym w sąsiadujące otoczenie i krajobraz miejski (teren należy do obszaru Starego Miasta)”. Oczekiwano także uwzględnienia uwarunkowań ekonomicznych i ekologicznych, a przede wszystkim współczesnego podejścia do projektowania przestrzeni publicznych.

 

Pomysły na przestrzeń publiczną

W ocenie sądu konkursowego najlepiej wszystkie te założenia spełniła praca nadesłana przez pracownię JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski s.c. W uzasadnieniu napisano: „Pierwszą nagrodę przyznano za czytelną dyspozycję przestrzeni rynku szanującą uwarunkowania historyczne i jednocześnie otwartą na współczesne i przyszłe potrzeby mieszkańców miasta i turystów. Autorzy wrażliwie i z szacunkiem podchodzą do zastanych wartości miejsca, wykorzystują motywy bruków i ukośnych pasów dla stworzenia jasnej i klarownej kompozycji przestrzennej. Projekt proponuje elastyczną i otwartą przestrzeń właściwą dla przyjęcia różnych aktywności, jednocześnie zapewnia kameralne miejsca wypoczynków w ramach zachowanych i projektowanych stref zieleni. Autorzy wnikliwie przeanalizowali potrzeby miejsca i przewidzieli rozwiązania dotyczące zapewnienia dostępnych dojść i wejść dla lokali użytkowych w pierzejach rynku a także zaproponowali poszerzenie przestrzeni przyległych do tych lokali co umożliwi rozwinięcie ich działalności. Projekt przewiduje właściwe rozwiązania w zakresie organizacji ruchu oraz parkowania samochodów otwarte na przyszłe przekształcenia i ograniczenia. Praca z poszanowaniem dla aspektów ekologicznych przewiduje rozwiązania i środki techniczne realne do realizacji i racjonalne eksploatacyjnie”.

Drugą nagrodę otrzymała pracownia toprojekt Marek Wawrzyniak m.in. za podkreślenie wyjątkowości Trzebiatowa jako miasta pomorskiego na szlaku „gotyku ceglanego” oraz klarowny projekt kompozycji zieleni przyrynkowej i program gospodarowania zielenią.

Trzecia nagroda została wręczona pracowni Makowscy Mużacz sp. z o.o. m.in. za „jasny układ przestrzenny adekwatny do funkcji i rangi rynku miejskiego” i włączenie obecnych oraz potencjalnych funkcji parterów pierzei w życie rynku.

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt zagospodarowania przestrzennego Rynku w Trzebiatowie

III nagroda: pracownia Makowscy Mużacz sp. z o.o.

W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia równorzędne. Otrzymały je zespoły: MXL4, Piotr Płaskowicki Architekt, Marcin Gierbienis oraz Damian Poklewski-Koziełł.

Źródło: szczecin.sarp.org.pl, trzebiatow.pl, facebook.com/JazArchitekci, toprojekt.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Przestrzeń Publiczna, Przestrzeń Miejska

Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej
Nowa inwestycja na Politechnice Opolskiej

Na początku maja 2024 Politechnika Opolska podpisała umowę na wykonanie nowoczesnego kompleksu Newto ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera