Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek z powietrzną poduszką

 

Czas czytania: ~2 min


„To miejsce prac badawczo-rozwojowych, w którym wraz z partnerami tworzymy nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne i scenariusze zajęć, interdyscyplinarne projekty, wydarzenia” – piszą o funkcji oddanej do użytku 31 marca 2023 roku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Nowy budynek stanął tuż obok Centrum Nauki Kopernik i stanowi z nim funkcjonalną całość. „Otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ważny dzień dla nauki. Uruchamiamy tu dziś wyjątkowe w skali nie tylko naszego kraju, ale też całego świata centrum naukowo-badawcze, w którym z myślą o mieszkańcach Warszawy naukowcy z Polski i całego świata będą realizować swoje projekty od A do Z.” - podkreślał podczas otwarcia budynku Rafał Trzaskowski, Prezydent m. st. Warszawy.

 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie

Przestrzeń dla innowacji

Pierwszym, co widzi przechodzień, mijając nowo powstały obiekt to jego bryła. A ta jest dość nietypowa. Za wykonanie budynku odpowiadała firma Unibep, co jest istotne, bo musiała ona zrealizować elewację ETFE, która jest w Polsce nowością. Niedawno podobnego typu konstrukcja powstała na Rynku Łazarskim w Poznaniu, tam jednak została użyta jako zadaszenie nad przestrzenią targowiska; w Warszawie wykonano z niej elewacje trzykondygnacyjnego budynku, który pomieści jednocześnie 600 osób.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie

Elewacja ETFE w budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w Polsce. Przeszklona elewacja została otoczona „drugą skórą”, systemem wypełnionych powietrzem poduszek ze specjalnego tworzywa, które jeżeli wewnątrz spadnie ciśnienie będą „dmuchane” na bieżąco. „Podwójna warstwa membran ETFE, z szytych brytami, ma walory nie tylko wizualne (materiał jest na tyle przejrzysty, aby zachować wizualny kontakt z otoczeniem), ale przede wszystkim praktyczne: izolacyjne i akustyczne. Dzięki poduszkom budynek zyskuje na termice, jest bardziej ekologiczny i wpisuje się w trend budownictwa pasywnego. Dla porównania, gdyby zamiast „nadmuchiwanejfasady zastosować szkło – konstrukcja byłaby dużo cięższa i droższa, po prostu nieekologiczna” – tłumaczą to rozwiązanie przedstawiciele firmy Unibep. Poza „nadmuchiwaną” elewacją budynek wyposażono m.in. w farmę fotowoltaiczną, wydajny i bardziej ekologiczny od klimatyzacji agregat wody lodowej (obsługuje chłodnice w centralach wentylacyjnych i klimakonwektory w pomieszczeniach), system zagospodarowania wody deszczowej, wentylację sterowaną za pomocą detektorów dwutlenku węgla czy w system Building Managment System (BMS) do zarządzania budynkiem.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie

Nietypowa bryła budynku

W nowym budynku, od parteru po drugie piętro, zajmujemy się tworzeniem: eksponatów, zestawów edukacyjnych, scenariuszy zajęć i wiedzy na temat rozwoju kompetencji. Tutaj łączymy naszą wiedzę o uczeniu się z pasją do odkrywania świata i przetwarzamy je w nowe produkty, które pomagają doświadczać, poznawać, rozumieć” – mówią pracownicy Centrum Nauki Kopernik, którzy – mimo niewątpliwego sukcesu placówki – nie osiadają na laurach i wciąż szukają nowych metod edukacji, nowych narzędzi, także do nauki w szkole i w domu. Nowy budynek powstał jako przestrzeń współpracy badaczy, edukatorów, naukowców, inżynierów, ekspertów działających na rzecz społecznego zaangażowania nauki.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa,

Inwestor: Urząd m.st. Warszawy

Projekt architektoniczny: Heinle, Wischer und Partner Architekci

Generalny wykonawca: Unibep
Powierzchnia budynku: 6 000 m2

Projekt: 2017

Realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 75,3 mln PLN

Źródło: unibep.pl, kopernik.org.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Bryła Budynku, Bryła Architektoniczna

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera