Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na nadwiślańskiej skarpie

 

Czas czytania: ~3 min


Dom 35.35 na Skarpie jest najświeższą realizacją warszawskiego studia architektonicznego 77Studio. To przykład świadomego wykorzystania naturalnych walorów otoczenia. Horyzontalna bryła przywołuje skojarzenia z formą Domu nad wodospadem F.L. Wrighta.

 

Dom 35.35 na Skarpie
Dom 35.35 na Skarpie

Dom wpisany w krajobraz

Autor Domu Wielkiego Brata zdecydował się dyskretnie wpasować bryłę budynku w naturalne kontury skarpy. Działka, opadająca co kilka metrów w kierunku rzeki, ukazywała różne perspektywy - od rozległej panoramy na wzniesieniu do coraz bardziej kameralnych miejsc. Przed rozpoczęciem opracowywania koncepcji, przeprowadzono analizę terenu, oceniając widoki z różnych wysokości. Na podstawie tych obserwacji ustalono optymalne poziomy domu i tarasów: taras dostępny z części dziennej, delikatnie opadający w stronę rzeki; niższy poziom, częściowo wkomponowany w skarpę, oraz użytkowy zielony dach. Bezkrawędziowy basen, który bezpośrednio sąsiaduje z salonem i sypialnią, tworzy wizualne połączenie z rzeką, znajdującą się dokładnie 35 metrów i 35 centymetrów niżej, widoczną z wnętrza. To właśnie stąd pochodzi nazwa budynku - Dom 35.35. Architekt gra z otoczeniem objawia się nie tylko w innowacyjnym projekcie, ale także w nietypowej orientacji budynku na działce, która staje się widoczna dopiero na zdjęciu lotniczym. Bryła budynku nie jest równoległa do granic działki, lecz delikatnie przekręcona względem jej boków - jest to zamierzony zabieg. Przesunięcie domu umożliwia zachowanie widoku na rzekę, niezakłóconego przez bujną kępę brzóz, która znajduje się w centralnym punkcie kadru. Wieczorem podświetlenie tego obszaru staje się atrakcją ogrodu, tworząc subtelne tło dla pejzażu z Wisłą.

Dom 35.35 na Skarpie
Dom 35.35 na Skarpie

Dobrze zaprojektowany układ funkcjonalny

Budynek został zaprojektowany w kształcie litery C, tworząc zabezpieczoną i spokojną przestrzeń, co jest istotne ze względu na silne wiatry w otwartej okolicy. Powstało tam patio z kominkiem, które chroni przed deszczem i intensywnym słońcem za pomocą rozwijanego żagla na metalowym maszcie. Również tutaj zachowano ciągły wizualny kontakt z rzeką. Ściany zostały przeszklone, tworząc wrażenie lekkiego, szklanego pawilonu. Boczne ściany wykończono grafitowymi panelami, które doskonale komponują się z bujną roślinnością. Dom o powierzchni użytkowej 312 metrów kwadratowych został starannie podzielony na różne funkcje. Większość pomieszczeń użytkowych znajduje się na środkowym poziomie, co pozwala cieszyć się najlepszym widokiem na krajobraz. Na tym poziomie znajduje się salon z jadalnią, kuchnia, gabinet oraz główna sypialnia z przestronną łazienką. Pozostałe pomieszczenia umiejscowione są na najniższym piętrze, z bezpośrednim dostępem do urokliwego ogródka na skarpie.

Dom 35.35 na Skarpie
Dom 35.35 na Skarpie

Projekt nagrodzony

Projekt Domu 35.35 na Skarpie został niedawno uhonorowany w konkursie European Property Awards 2023-2024, gdzie zdobył wyróżnienie w kategorii Architektura - pojedyncza rezydencja. W połowie maja twórcy projektu odebrali również Nagrodę Roku SARP 2023 za nominację w kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Jury architektów doceniło jedynie dwie krajowe realizacje, a projekt Domu 35.35 na Skarpie znalazł się wśród nich.

 

Zobacz galerie zdjęć domu

Dom 35.35 na Skarpie - metryczka projektu budynku    

Projekt: Polska

Autor: 77 studio architektury, Paweł Naduk

Współpraca autorska: arch. Anna Nawrocka, arch. Sławomir Ducek, arch. Agnieszka Osiejewska
Inwestor: prywatny

Powierzchnia użytkowa: ok. 312 m2

Zdjęcia: Piotr Krajewski

Realizacja: 2022

Źródło: 77studio.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom, Dom Jednorodzinny, Dom Piętrowy, Bryła Domu, Nowoczeny Dom, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera