Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prefabrykowany dom drewniany

 

Czas czytania: ~2 min


Architektka Ola Sowa zaprojektowała dom własny na malowniczej łące między sosnowym zagajnikiem a sadem starych jabłoni. Architektura budynku, inspirowana tradycją łódzkich fabryk, jest wyraźnie zaznaczona w jego formie. Prefabrykowany dom powstał z drewna klejonego CLT.

 

Dom Oli Sowy

Idea slowlife

Złożenie trzech brył tworzy nowoczesną zagrodę, gdzie dwa dziedzińce - jeden naturalny zlokalizowany z tyłu domu, a drugi bardziej formalny zlokalizowany z przodu - są głównymi miejscami, w których mieszkańcy prowadzą swoje codzienne życie. Projektantka, która jednocześnie pełniła rolę inwestorki, miała za cel stworzenie niezwykle przyjaznej przestrzeni do życia dla czteroosobowej rodziny, jednocześnie zachowując wgląd w piękny ogród i wizualną harmonię z otoczeniem. Dom jest manifestacją i wyrazem konkretnej koncepcji życia, opartej na szacunku dla istniejącego krajobrazu i charakteru miejsca. Głównym założeniem projektu było dążenie do redukcji bodźców i pędzenia życiowego tempa. Dlatego wnętrza zostały pozbawione kolorów, a całość charakteryzuje się monochromatycznym, stonowanym i uspokajającym stylem. Sposób oświetlenia i barwa światła zostały starannie dobrane. Podjęto także świadome ekologiczne decyzje w sprawie materiałów budowlanych, zwracając uwagę na ich pochodzenie i trwałość. Konstrukcja została odsłonięta, co przekłada się na szczerość wnętrz. Brak warstw gipsu, tapet, wykładzin czy płyt wiórowych pokrytych lakierem podkreśla tę szczerość.

Dom Oli Sowy
Dom Oli Sowy

Architektoniczne kadry

Po przeprowadzce właścicieli z ciasnego domu, pojawiła się silna koncepcja projektowa i potrzeba poszanowania prywatności. Dlatego w każdym pomieszczeniu zastosowano antresole, aby zapewnić każdemu z domowników możliwość wydzielenia swojej przestrzeni. Okna zostały tak umiejscowione, aby kadrować najpiękniejsze widoki na ogród, a łazienka została zaprojektowana tak, aby łapać poranne słońce. Okno w kuchni otwiera się na pasiekę. Ogród przenika do wnętrza, co powoduje, że wieczorami dzikie zwierzęta przechadzają się wzdłuż okien sypialni. Warto również zapoznać się z inną formą domu drewnianego z prefabrykatów autorstwa studia4SPACE.

 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu

Timber House – metryczka projektu budynku

Projekt: Ola Sowa, Teren Studio

Lokalizacja: pod Łodzią

Projekt: 2021-2022

Realizacja: 2023

Zdjęcia: Agnieszka Świerczyńska

Źródło: terenstudio.eu/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Nowoczeny Dom, Realizacja Domu

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera