Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prosty, ale niebanalny. Dom dla bezdomnych w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


Założona w 2004 roku przez Filipa Domaszczyńskiego, Martę Nowosielską i Dorotę Sibińską pracownia architektoniczna xystudio wyróżnia się na tle innych biur architektonicznych. Niewiele w ich portfolio stricte komercyjnych projektów, wiele za to takich, które powstały dla dość szczególnych użytkowników: dzieci (w tym tych najbardziej nieszczęśliwych, bo dotkniętych traumą wojny) oraz osób znajdujących się w kryzysie bezdomności. Architekci z xystudio od lat udowadniają, że i takie obiekty warto projektować starannie, że budując przedszkola i żłobki da się uciec od infantylności, a pozornie skromna bryła domu dla bezdomnych może być także ciekawym wyzwaniem projektowym.

 

QKN0HiVn0Dkrgjv7dGowG5OAigIfII7eIpvWDF13DEWjpXQaC7v8XM81h14L_dom-dla-bezdomnych-01jpg.jpg

Dom dla potrzebujących

 

Oddany do użytku wiosną 2023 roku dom dla bezdomnych w warszawskiej dzielnicy Włochy jest już kolejną tego typu realizacją stworzoną przez zespół Doroty Sibińskiej, Marty Nowosielskiej i Filipa Domaszczyńskiego. Dom dla bezdomnych wzniesiony w 2019 roku w Jankowicach nie tylko pokazał, jak bardzo potrzebne są takie obiekty, ale zdobył tez wiele nagród architektonicznych. Teraz powstał kolejny taki dom, w warszawskiej dzielnicy Włochy. „Bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy osłoniętej ekranami akustycznymi, samoloty latające co 10 minut nad głowami, magazyny, szroty, małe domy jednorodzinne. Droga zniszczona, bez pobocza, kałuże i błoto” – tak architekci opisują okolicę, w której realizowali swój projekt. Ten mało atrakcyjny kontekst uczynili inspiracją, sięgając po materiały korespondujące z okolicą i formę, która zapewnia mieszkańcom dom komfort i bezpieczeństwo. Co więcej, projekt powstawał w trakcie pandemii, która także odcisnęła tu swój ślad: wprowadzone zostały dodatkowe, niezależne wejścia do budynku, izolatki, duży plac przed wejściem może stać się miejscem do rozstawienia namiotów do izolacji.

9akm1my3dvs15c5QmCqtvuHF834rTPTAhgaxgoh19FdnFm8slBV9wnTcJFvO_dom-dla-bezdomnych-02jpg.jpg

W zbudowanej przez Wspólnotę Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej (przy pomocy darczyńców) placówce znalazło się miejsce dla 80 osób. To dom pomyślany jako miejsce czasowego pobytu dotkniętych kryzysem bezdomności ludzi niepełnosprawnych i chorych. Pobyt w schronisku ma na celu, oprócz ustalenia tożsamości, opiekę lekarską, terapię, diagnozę, po to by można było skierować mieszkańców do odpowiednich placówek specjalistycznych lub pomóc w uzyskaniu lokalu socjalnego i rozpoczęcia nowego życia.

fZ5HhExhje6wrqElbq8KRsLENI5wRZrnHUN5Wbk6tcwTsfcbbFZnyE33wQvK_dom-dla-bezdomnych-03jpg.jpg

Prosta bryła

 

Odnosząc się do urbanistycznego i architektonicznego kontekstu miejsca architekci dom we Włochach posadowili na betonowej bazie. To beton z odciśniętymi szalunkami, przypominający fakturę drewna. Piętro domu przebite nieregularnie rozmieszczonymi, mniejszymi i większymi oknami pokrył tynk w rdzawym kolorze. I to ukłon ku sąsiedztwu: „Kolor nie był przypadkowy. Spacerując po tej chaotycznej okolicy, dostrzegliśmy  rdzawy odcień. Pojawiał się w ogrodzeniach, na dachach, nawet na niektórych elewacjach. Raz była to płytka klinkierowa, innym razem farba lub zwykła skorodowana blacha stalowa. Tworząc tą szarą bazę z koralowym zwieńczeniem wpisaliśmy dom w otaczający krajobraz. Zależało nam aby wtopić się i zaprzyjaźnić z otoczeniem” – piszą architekci. Przed wejściem do budynku rośnie stara, ale wciąż owocująca grusza, którą przy okazji budowy udało się zachować.

ZSCjUyWzmyR3jCXegDY30kXWPJ8fzxIoMfa4lgsG2CSo548uMHkPIhNHCCJZ_dom-dla-bezdomnych-04jpg.jpg

Dom dla bezdomnych – to inwestycja powstająca w dużym reżimie budżetowym i funkcjonalnym. Nie oznacza to jednak, że nie autorska i oryginalna. Architekci sercem budynku uczynili kaplicę – „wstawiona” w otwartą przestrzeń ma archetypiczny kształt domu, który ma mieszkańcom dawać poczucie bezpieczeństwa. Otoczona antresolą, oświetlona świetlikami w dachu jest miejscem spotkania, modlitwy, ale i spędzania czasu, bo kaplica połączona jest ze świetlicą i salą jadalną. Wokół wewnętrznego dziedzińca na dwóch kondygnacjach znajdują się 6 osobowe pokoje, na parterze - izolatki niezbędne w trakcie infekcji wirusowych, sala rehabilitacyjna, a także gabinet lekarza i sala zabiegowa, a także kuchnia i jadalnia. W budynku znalazło się także miejsce na pokoje dla pracowników, w piwnicy – magazyny na rzeczy dla mieszkańców. Ważny jest także ogród i słoneczny taras. We wnętrzach dominuje jasna kolorystyka, czytelna komunikacja, klarowny układ przestrzeni. Zastosowano kontrastowe posadzki zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, pojawił się mural autorstwa Marcina Czai (przedstawia bardzo spokojny, roślinny wzór). Pierwsi pensjonariusze uznali, że w domu panuje cisza i spokój, które tak bardzo były im potrzebne.

Dom dla bezdomnych – Dom Matki Bożej Serdecznej


Lokalizacja: Warszawa Włochy
Inwestor: Wspólnota Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej

Projekt architektoniczny: xystudio

Projekt: 2020
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Piotr Krajewski

www.xystudio.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Realizacje Architektoniczne

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera