Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Otwarty i dostępny – pawilon do nauki w Brunszwiku

 

Czas czytania: ~2 min


25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpiękniejszy budynek - Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Wręczana co dwa lata od 1988 roku honoruje najlepsze, nowatorskie, wyznaczające trendy realizacje architektoniczne w Europie.

 

Pawilon do nauki w Brunszwiku
Pawilon do nauki w Brunszwiku

W tym roku z finałowej piątce znalazła się realizacja Roberta Koniecznego, główną nagrodę międzynarodowe jury zdecydowało się jednak przyznać realizacji z Niemiec.

 

Pawilon nagrodzony

Pawilon studyjny na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku to projekt Gustava Düsinga i Maxa Hackego. Jury Nagrody Miesa van der Rohe uznało, że ów projekt kreuje wyjątkowe, innowacyjne i wysoce elastyczne środowisko uczenia się, które promuje budowanie relacji społecznych, generowanie interdyscyplinarnej wiedzy, a przede wszystkim stanowi nowy model akademickiej przestrzeni, pozbawiony hierarchii, dostępny, otwarty, demokratyczny.

Pawilon do nauki w Brunszwiku
Pawilon do nauki w Brunszwiku
Pawilon do nauki w Brunszwiku

W dwupiętrowym budynku znalazły się miejsca do pracy studentów wszystkich wydziałów. Pawilon, położony na centralnym kampusie, bezpośrednio nad rzeką, stanowi nowy punkt orientacyjny przy głównej osi  całego założenia, obok historycznego budynku głównego i placu Forum. Jest więc przestrzennym zwornikiem, a zarazem miejscem łatwo dostępnym. Architekci nadali bryle kompaktową, modułową formę założoną na planie kwadratu. Parter oraz piętro budynku mają otwartą przestrzeń, której sposób użytkowania pozostawiono samym studentom i pracownikom uczelni. Zdecentralizowany dostęp poprzez 9 drzwi i 9 ciągów schodów płynnie łączy strefy komunikacyjne z przestrzeniami użytkowymi, które uzupełniono licznymi platformami, balkonami i tarasami umożliwiającymi także spędzanie czasu na zewnątrz. 

 

Zobacz galerię zdjęć projektu

Jurorzy Mies van der Rohe Award dostrzegli innowacyjność tego projektu w odniesieniu do zmieniających się warunków pracy, życia, technologii.

 

Postpendamiczny świat akademicki podlega ciągłym zmianom, a pawilon naukowy jako przestrzeń społeczna daje odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może odegrać kampus uniwersytecki w przyszłości, gdy wykłady i prezentacje będą odbywać się w przestrzeni cyfrowej, a sztuczna inteligencja rzuci wyzwanie klasycznym modelom uczenia się” - podkreśla się w kontekście projektu w Brunszwiku. Co więcej, stalowo-drewniana konstrukcja projektu Gustava Düsinga i Maxa Hackego jest w pełni demontowalna, poddająca się zmianom i przebudowom – da się tak samo rozbudować, jak zmniejszyć lub rozebrać i np. przenieść w inne miejsce.

 

Źródło: miesarch.com/work/5208


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne, Obiekt Architektoniczny, Obiekty, Nagroda Architektoniczna

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera