Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kunszt Wodny otwarty na kulturę

 

Czas czytania: ~ 3 min


Od 22 do 24 września odbywać się będzie cykl wydarzeń inaugurujących działanie gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej w nowej siedzibie. Znana instytucja kultury czekała na nią kilka lat – teraz wreszcie przeprowadzi się do Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym. To będzie wielka zmiana dla IKM, który działa w mieście od lat, jednak jak do tej pory nie miał przestrzeni by w pełni rozwijać swoje działania na rzecz mieszkańców i turystów.

 

Kunszt Wodny w Gdańsku
Kunszt Wodny w Gdańsku

Dla mieszkańców i turystów

Instytut Kultury Miejskiej to instytucja działająca od kilkunastu lat blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Proponuje wydarzenia, które odkrywają miasto przez sztukę, literaturę, działania społeczne i aktywności w przestrzeni miejskiej. Streetwaves, NARRACJE czy Lokalni Przewodnicy pokazują potencjał wielu dzielnic i silne lokalne społeczności, które aktywnie budują kulturę w Gdańsku” – mówiła niedawno Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Pomysł, aby IKM otrzymał nową siedzibę na terenie wielofunkcyjnej inwestycji o nazwie Forum Gdańsk narodził się wiele lat temu, jednak proces realizacji był skomplikowany i składał się z wielu etapów.  Prace odbywały się w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego pomiędzy spółką Forum Gdańsk, zarządzającą budową komercyjnego kompleksu położonego naprzeciwko Bramy Wyżynnej a władzami miasta. We wrześniu 2021 Kunszt Wodny oficjalnie został przekazany na ręce samorządu w Gdańsku, kolejnym etapem było wyposażenie wnętrz oraz kompleksowa aranżacja siedziby Instytutu Kultury Miejskiej.Siedziba IKM ma formę dwóch brył posadowionych po dwóch stronach kanału Raduni. Nad samym kanałem zbudowano szklany łącznik z przestrzenią restauracyjną i wystawową.

Kunszt Wodny w Gdańsku
Kunszt Wodny w Gdańsku

Kunszt Wodny ma się stać kulturalno-turystyczną wizytówką miasta. Zaplanowano w nim nowoczesną, otwartą przestrzeń, dostępną dla każdego i zachęcającą do wejścia. Wśród najważniejszych pomieszczeń znajdzie się „open space” na parterze, sala audytoryjna, trzy sale szkoleniowe, przestrzenie wystawowe, księgarnia, kawiarnia. Na piętrze zaplanowano także biura dla pracowników. Atrakcją obiektu ma być umieszczona na parterze makieta współczesnego śródmieścia Gdańska. To idealne miejsce na początek wycieczki po Gdańsku – dla turystów, a także ciekawy sposób na poznanie historii miasta dla mieszkańców i mieszkanek. Obok niej działać będzie Punkt Informacji Kulturalnej. W korytarzu wejściowym będzie można także zobaczyć fragment muru odkopanego w trakcie badań archeologicznych poprzedzających budowę Forum Gdańsk - pozostałości muru gotyckiego, elementu dawnego kunsztu wodnego. Nowa nazwa obiektu nawiązuje do dawnej stacji pomp zwanej Kunsztem Wodnym, która działała tu od połowy XVI wieku do około połowy XIX wieku. W budynku zostaną wyeksponowane fragmenty oryginalnej zabudowy z XVI w. odkryte podczas prac archeologicznych.

Kunszt Wodny w Gdańsku
Kunszt Wodny w Gdańsku

Więcej kultury w mieście

W Kunszcie Wodnym zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Gdańska na wydarzenia kulturalne – koncerty, instalacje, spotkania literackie, pokazy filmowe połączone z dyskusjami, niedzielne poranki filmowe i inne wydarzenia kierowane do rodzin, a także działania angażujące młode osoby. Cały czas pozostajemy aktywni w dzielnicach Gdańska” – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. IKM nadal organizować będzie także kilka ważnych i cenionych festiwali, przeglądów i konferencji, planowany jest nowy festiwal filozoficzny.

Kunszt Wodny w Gdańsku
Kunszt Wodny w Gdańsku

Kunszt Wodny – siedziba Instytut Kultury Miejskiej - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Targ Rakowy

Inwestor: Urząd Miasta Gdańska

Projekt architektoniczny: Studio Kwadrat
Generalny wykonawca: Skanska
Powierzchnia użytkowa: 4300 m2

Projekt: 2012
Realizacja: 2023

Zdjęcia: fot. G. Mehring, Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl, Fot. Aneta Niezgoda/DRMG

Źródło: ikm.gda.pl; gdansk.pl; skanska.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Obiekt Architektoniczny

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera