Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Romuald Gutt cz. II. Trzy Generacje Warszawskich Architektów - wykład architektoniczny

 

Czas czytania: ~ 1 min


Warszawski Modernizm 1905 - 1939 zaprasza na drugie spotkanie online poświęcone postaci Romualda Gutta. Emisja na stronach Warszawskiego Modernizmu i Muzeum Powstania Warszawskiego, 6 września 2023 o godz. 18.30. Prowadzenie: mgr inż. arch. Grzegorz Mika.

 

Trzy Generacje Warszawskich Architektów - Romuald Gutt cz. 1

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia pierwszej części opowieści o życiu i pracy profesora Romualda Gutta, wybitnego pioniera architektury nowoczesnej, odpowiedzialnego za najbardziej rozpoznawalne budynki lat 20 i 30, jak "Cepelek" czy wille przy Hoene-Wrońskiego, Łowickiej i Kieleckiej; podobnie jak i licznych innych pomników modernizmu przed 1939.

 

Romuald Gutt. Mozart modernizmu.

Wie pan? Zawsze jak podejmuję zadanie zastanawiam się, jak je  zdemonumentalizować” „Słowa: „Póki dąży - błądzi człowiek” (Goethe) uważam za bezwzględną prawdę, która zmusza do stałego wyszukiwania i korygowania błędów. Te właśnie zasady poszukiwań, aż do osiągnięcia zamierzonego celu - bezinteresowne oddanie dla tej sztuki - pragnąłbym przekazać młodszym kolegom.

 

Gutt urodził się w 1888 roku. Kształcił się w Szwajcarii, gdzie (w Zurychu) ukończył szkołę średnią, a następnie (w Szkole Technicznej w Winterthur) studia architektoniczne. W 1909 roku przyjechał do Polski. Jego pierwszy sukces zawodowy to główna nagroda w konkursie na projekt pawilonu polskiego na wystawę w Rzymie z 1910 roku. Jego praca miała tradycyjną formę dworu wiejskiego. W początkowym etapie jego twórczości przeważały projekty rezydencji powiązanych z założeniami parkowymi. Do 1919 roku zajmował się również pracami związanymi z odbudową kraju. Wykonał wiele projektów obiektów wiejskich – szkół, zagród, leśniczówek, oraz planów dla małych miast. W tym okresie, w 1916 roku, stworzył jeden z pierwszych w kraju planów urbanistycznych – plan Sochaczewa.

 

Więcej informacji o wykładzie architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wykład Architektoniczny , Wykład Dla Architektów , Wykład Dla Studentów Architektury

Nowe wcielenie Uranii
Nowe wcielenie Uranii

Hala sportowa Urania powstała w Olsztynie w latach 1973 – 1978 według projektu Wiesława Zenona Piątk ...

Muzeum narciarskie w Wiśle
Muzeum narciarskie w Wiśle

Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, czterech medali olimpijskich i sześciu ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera