Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom z Jabłonią - połączenie przyrody i architektury

 

Czas czytania: ~2 min


W sercu intensywnej zabudowy miejskiej, na trudnej do zagospodarowania działce przy ulicy Twardowskiego w Krakowie, powstała nowa realizacja biura BXB studio. Dom z Jabłonią, podobnie jak sąsiadująca z nią Mikrokamienica udowadnia, że niewielka i wąska działka, zwarte sąsiedztwo, ograniczona powierzchnia zabudowy, czy też problematyczny istniejący drzewostan, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej i funkcjonalnej architektury – mówi Bogusław Barnaś.

 

Dom z Jabłonią

fot. Piotr Krajewski

Materiały i detale

Styl Domu z Jabłonią jest wyraźnie purystyczny, ale nie pozbawiony ciepła. Za to odpowiadają użyte materiały: grafitowa blacha na dachu, grafitowa cegła na elewacjach bocznych oraz drewno na elewacjach frontowych. Te elementy tworzą jednolitą, spójną całość, która stała się tłem dla otaczającej zieleni. Ale to jabłoń, znajdująca się na działce, stała się niemal ikoną tego miejsca. Drzewo zostało uwiecznione w ramach przeszklonej części dziennej i zadaszonego tarasu, stając się żywą rzeźbą i elementem dekoracyjnym. Zależnie od pory roku, jabłoń przekształca się, oferując mieszkańcom naturalny kalendarz i niekończący się spektakl barw i form.

 

Ograniczenia jako inspiracja

Działka, na której zlokalizowany jest Dom z Jabłonią, stawiała przed architektami nie lada wyzwanie. Usytuowany za już znaną i nagrodzoną Mikrokamienicą, dom musiał zostać wbudowany w gęsty drzewostan, który architekci postanowili zachować. Ostateczna koncepcja jest odpowiedzią na potrzebę maksymalnego wykorzystania dozwolonej kubatury oraz warunków nasłonecznienia. Nieodłączną częścią domu stała się otaczająca zieleń, która przez przemyślany układ funkcjonalny została wprowadzona niemal dosłownie do jego wnętrza. „W BXB studio od zawsze kładziemy szczególny nacisk a relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni. Naszym celem jest ciągłe poszukiwanie i odkrywanie piękna w otaczającej przyrodzie. Równocześnie kreowanie owego piękna w procesie projektowania architektonicznego” - komentuje Bogusław Barnaś, założyciel pracowni.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom z jabłonią – metryczka projektu budynku

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik, Magdalena Fuchs, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna, Magdalena Fuchs

Film: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Lokalizacja: Kraków

Data: 2016-2023

Powierzchnia zabudowy: 125 m2

Powierzchnia użytkowa: 360 m2

Klient: Prywatny

Zdjęcia: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś

Źródło: bxbstudio.com

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom, Bryła Domu, Dom Jednorodzinny, Dom Piętrowy, Nowoczeny Dom

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera