Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej w Warszawie - wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~5 min


12 października 2023 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne.

 

Z tego grona zwycięzców wyłonił dwunastoosobowy sąd konkursowy w składzie: arch. Marek Dunikowski – Przewodniczący Sądu Konkursowego, Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), SARP Oddział Kraków; dr Jarosław Sellin; Wojciech Kolarski, arch. Piotr Walkowiak; prof. Błażej Ostoja Lniski; arch. Marlena Happach; Weronika Piwarska; Jan Edmund Kowalski; Robert Bernisz; arch. Mateusz Świętorzecki; arch. Jacek Lenart; Zbigniew Maćków; arch. kraj. Marek Szeniawski; arch. kraj. Rafał Mroczkowski.

 

Międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ogłoszono 27 marca. Podmiotem zamawiającym była spółka celowa Pałac Saski, w imieniu organizatora konkurs prowadzony był przez operatora - Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Jak można było przeczytać w ogłoszeniu o konkursie: „W myśl przyjętej przez obydwie izby polskiego parlamentu ustawy z dn. 11 sierpnia 2021 r. dotyczącej odbudowy pierzei zachodniej pl. Piłsudskiego, ma ona zostać odtworzona według zewnętrznego kształtu architektonicznego z dn. 31 sierpnia 1939 r. W pracy konkursowej należy zatem dochować jak największej wierności oryginałowi, czemu posłuży rzetelne badanie źródeł historycznych, w szczególności zachowanych planów, fotografii i szkiców. Podczas projektowania przyjąć należy, w miarę możliwości, zastosowanie tych samych materiałów wykonania elewacji budynków”.

 

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego podkreślano, że „wybór zwycięskiej pracy konkursowej odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, czyli zburzonych w latach 1939-1944 Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12, to kolejny kamień milowy na drodze ku realizacji rozpoczętej w grudniu 2021 r. inwestycji”. Co bardzo ważne: „Z niezwykłą wagą w założeniach konkursowych potraktowano wnętrza budynków, ich układ funkcjonalny oraz dostępność. O ile zewnętrzny kształt przywracanych gmachów będzie de facto wymagał opracowania projektu na podstawie archiwalnych materiałów, fotografii i planów, o tyle wnętrza będą musiały być dostosowane m.in. do potrzeb współczesności, w tym działalności planowanych tu instytucji”. Inwestor chce, aby w powstałych zabudowaniach swoje siedziby miały m.in. kancelaria Senatu RP, Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz podmioty prowadzące działalność kulturalną, edukacyjną i społecznie użyteczną.

 

Kontrowersyjna inwestycja

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pałacu Saskiego i sąsiadujących z nim obiektów otrzymał projekt zgłoszony przez pracownię WXCA, która ma na swoim koncie otwarte w ostatnim miesiącu dwa inne ważne dla Warszawy obiekty – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Mottem swojego projektu architekci uczynili słowa Aldo Rossiego: "Miasto to wspólna pamięć jego mieszkańców i jak każda pamięć utkane jest z doświadczania przedmiotów i miejsc". A w opisie autorskim można przeczytać m.in. „Nasza koncepcja Pałacu opiera się na założeniu, że odbudowa nigdy nie jest jedynie odtworzeniem murów i estetyki z przeszłości. Stanowi raczej proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności. To zatem nie powrót do tego, co było, ale poszukiwanie dialogu między dbałością o pamięć a zaadresowaniem aktualnych potrzeb i uwarunkowań. (...) W niniejszej koncepcji, w miejscu dotychczasowych dziedzińców Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej zaproponowaliśmy atrakcyjne i reprezentacyjne wnętrza połączone ze sobą czytelnymi przejściami. Otwieramy budynki niedostępne niegdyś dla mieszkańców. Tak skonstruowane prześwity i dziedzińce stanowić będą przedłużenie przestrzeni ulic i placów, co zapewni swobodę  poruszania się w różnych kierunkach – pomiędzy budynkami, z kamienicy do Pałacu lub Ogrodu Saskiego, z Pałacu na Plac Piłsudskiego. Dzięki temu dotychczasowe ciągi piesze pozostaną  niezaburzone, a kubatura Pałacu i kamienic nie będzie stanowić bariery urbanistycznej”.

 

Zwycięski projekt przygotował zespół WXCA w składzie: Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Piotr Hardt, Zuzanna Wodowska, Maja Przewoźnik, Jakub Hlebowicz, Michał Czerwiński, Agnieszka Roś, Nina Wojtczuk-Hejduk, Maciej Wewiór

Współpraca:

Konstrukcja/rozwiązania instalacyjne – Buro Happold: Sławomir Pastuszka, Paweł Lisiak

Komunikacja – Jan Jakiel

Socjologia – Krzysztof Janas

Akustyka/ technologia sceniczna – Piotr Kozłowski, Bartosz Zawieja, Bartłomiej Konik

Architektura Krajobrazu – Patryk Zaręba, Agnieszka Gasparska

Konserwacja zabytków – Małgorzata Pastewka

Ochrona ppoż. – Marek Dudek

Wizualizacje – Plankton Group

Drugą nagrodę sąd konkursowy przyznał konsorcjum pracowni FS&P ARCUS Sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.

Trzecią nagrodę otrzymał projekt opracowany przez pracownie LAN & P2PA Sp. z o.o. Przyznano również dwa wyróżnienia dla biur: Piotr Płaskowicki Architekt oraz AMC - Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. - sp. Komandytowa.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

 

Źródło: palacsaski.pl

www.facebook.com/wxcawarsaw


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Obiekt Architektoniczny, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Dom na słupach
Dom na słupach

Na warszawskich Kabatach dobiega końca budowa nowego zespołu mieszkaniowego. Jako inwestor stoi za n ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera