Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Wojska Polskiego gotowe

 

Czas czytania: ~4 min


Warszawska Cytadela, zbudowane przez Rosjan w czasie zaborów więzienie, zmienia swoje oblicze. Mało do tej pory dostępny teren ma zostać całkowicie otwarty dla zwiedzających, a poza rozległym ogólnodostępnym parkiem najważniejszą atrakcją będą działające tu już i budowane muzea. 13 sierpnia zostanie otwarty pierwszy z dwóch pawilonów Muzeum Wojska Polskiego z ekspozycją pt. „1000 Lat Chwały Oręża Polskiego”. Niedługo później obok swoje podwoje otworzy monumentalny gmach Muzeum Historii Polski.

 

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Bartek Barczyk

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Bartek Barczyk

Ważna realizacja w stolicy

O przeniesieniu Muzeum Wojska Polskiego (MWP) na Cytadelę mówiło się od wielu lat, placówka miała do tej pory dwie siedziby, z czego jedną tymczasowo udostępnioną przez Muzeum Narodowe. W 2009 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie carskiego więzienia na Żoliborzu. W tym samym roku poznaliśmy projekt innej ważnej placówki – Muzeum Historii Polski (MHP), które miało powstać na zabudowanym wykopie Trasy Łazienkowskiej w pobliżu Zamku Ujazdowskiego. Niedługo później okazało się jednak, że ów projekt wzbudza zbyt wiele kontrowersji, jest także zbyt kosztowny – w 2015 roku zapadła decyzja, aby opowiadające historię naszego kraju muzeum włączyć do muzealnego kompleksu na Cytadeli. Zwycięzcy konkursu na projekt MWP, pracownia WXCA, podjęła się zmiany swojego projektu, będące inwestorami w tym przedsięwzięciu państwowe instytucje zaczęły rozwijać wizję przemiany Cytadeli w warszawski odpowiednik berlińskiej Wyspy Muzeów. Jednocześnie z pracami budowalnymi rozstrzygnięto konkursu na muzealne ekspozycje, postępu budowy śledziliśmy na bieżąco, bo przemiana Cytadeli jest jedną z ważniejszych w tej chwili inwestycji kulturalnych na mapie Warszawy. Tym bardziej, że nowe placówki rosną obok obsypanego nagrodami i doskonale wpisanego w krajobraz ceglanego więzienia Muzeum Katyńskiego projektu biura BBGK.

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Marcin Czechowicz

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Marcin Czechowicz

Tymczasową wystawą pt. „1000 Lat Chwały Oręża Polskiego” 13 sierpnia otworzy się na Cytadeli Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego. Na razie zwiedzający będą mogli zobaczyć jeden z dwóch bliźniaczych pawilonów; drugi będzie realizowany wkrótce. Pierwszy ze zrealizowanych budynków, gmach południowy, pomieści m.in. przestrzeń dla wystawy stałej, wystaw czasowych oraz wydarzeń kulturalnych. Północny pawilon otrzyma tę samą formę, a sąsiadować z nim będzie zadaszony teren ekspozycji plenerowej. Zaprojektowany przez pracownię WXCA budynek pierwotnie miał być obłożony stalą corten, w wyniku modyfikacji projektu sięgnięto po inny materiał – beton barwiony w masie na rdzawy kolor, stanowiący nawiązanie do ceglanych murów Cytadeli. Monolityczny, zwarty gmach zyskał monumentalny wygląd, którego elementem charakterystycznym stał się odciśnięty w betonowych blokach wzór – szewron. Jak mówią projektanci, może on na kilka sposobów kojarzyć z się z motywami wojskowymi, ale sam z siebie, swoim światłocieniowym układem, nadaje murom efektowny wyraz plastyczny. Co ważne, pojawia się od zarówno na zewnątrz, jak we wnętrzach budynku.

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Marcin Czechowicz

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Marcin Czechowicz

Muzeum z betonu

Na budynek południowy Muzeum Wojska Polskiego składa się osiem bloków funkcjonalnych. Cztery z nich przeznaczone są na ekspozycję stałą. Trzy największe dedykowane są historii Oręża Polskiego, od początków polskiej państwowości aż po zakończenie II Wojny Światowej. Czwarta sala poświęcona jest kolekcji broni orientalnej. Piątym blokiem, swoistym sercem muzeum, jest Sala Wystaw Czasowych, przestrzeń niecodziennych wydarzeń i okolicznościowych ekspozycji. Przestrzenie ekspozycyjne uzupełnią trzy bloki: usługowo-biurowy z częścią administracyjną, audiowizualny z salą na 100 osób oraz magazynowo-techniczny. Całość zaprojektowana została jako minimalistyczne tło dla prezentowanej ekspozycji” - opisują układ wnętrz budynku jego projektanci.

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Marcin Czechowicz

Muzeum Wojska Polskiego

fot. Marcin Czechowicz

Wraz z otwarciem gmachu Muzeum Wojska Polskiego zwiedzający zobaczą także Plac Gwardii, przestrzeń wokół której docelowo zgromadzone zostaną wszystkie trzy budynki tego kompleksu. Pod jego posadzką umieszczono podziemny parking, powstała także nowa brama wjazdowa od strony Wisłostrady. W planach znajduje się także kładka, która połączy Cytadelę z aleją Wojska Polskiego i Żoliborzem. Wschodnią pierzeję placu zajmuje już także obłożony szarymi płytami marmuru gmach Muzeum Historii Polski. W nim trwają prace wykończeniowe – otwarcie planowane jest na koniec września 2023 roku.

 

Zobacz galerię zdjęć muzeum

Muzeum Wojska Polskiego - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa, Cytadela

Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego
Projekt architektoniczny: WXCA, zespół: Szczepan Wroński, Marta Sękulska Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Paweł Wolanin, Krystian Tomczyk, Katarzyna Billik, Ewelina Szeląg, Anna Dobek, Kajetan Szostok, Małgorzata Gilarska, Michał Grabowski, Barbara Płonczyńska, Marcin Jurusik, Marcin Bieńka, Adrianna Nowak, Małgorzata Dębowska, Andrzej Bulanda
Wykonawca: konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD Budownictwo

Powierzchnia ekspozycyjna: 6 000 m2

Projekt: 2009
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Bartek Barczyk

Źródło: wxca.pl; muzeumwp.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera