Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny vol. XV - konferencja dla architektów

 

Czas czytania: ~ 5 min


NIAiU, SARP oraz Agencja Autorska TRYGON zapraszają na piętnastą edycję konferencji „Między ortodoksją a kreacją”. Dwudniowa sesja poświęcona jest aktualnym problemom architektury współczesnej, urbanistki i ochrony zabytków. Spotkanie odbędzie się w dniach 22 i 23 listopada 2023, start o godz. 10:15 w Siedzibie SARP w Warszawie.

 

Między ortodoksją a kreacją.

Dwa dni debat i prelekcji pod dachem  pawilonu SARP przy ul. Foksal 2 to czas wymiany myśli i doświadczeń między konserwatorami a architektami, inwestorami a urbanistami, a także dialogu z miastem i jego mieszkańcami. Wszystko po to, aby umożliwić skuteczną i staranną renowację historycznych obiektów, która rezonować będzie z wizją nowoczesnych, bliskich człowiekowi miast.” – mówi Elżbieta Czyżewska, organizator wydarzenia. Przedstawiane tu projekty pokazują, j ak wiele inicjatyw realizują wspólnie konserwatorzy i architekci, połączeni pasją i szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego.

 

Hasłem tegorocznej konferencji jest „Dziedzictwo architektury w roli moderatora przestrzeni współczesnych miast”.

 

Dziedzictwo architektury oznacza doprowadzony do nienagannego i możliwie wiernego stanu zabytek architektoniczny. Przeciętny zabytek musi jednak podołać spotkaniu z nową, zupełnie współczesną funkcją, a także z sąsiedztwem budowli wznoszonych współcześnie. Jak to uczynić w zgodzie z istotą zabytku, w sposób poddający się próbie czasu? To nieustannie aktualne pytania, na które najbardziej aktualne odpowiedzi przyniesie tegoroczna konferencja.

 

Program konferencji

DZIEŃ PIERWSZY (środa)

Cykl wystąpień otworzy Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Prezeska SARP, nawiązując do myśli przewodniej spotkań : „Dziedzictwo architektury w roli moderatora przestrzeni współczesnych miast”. Niewątpliwe przykładem takiej właśnie przestrzeni jest spektakularny projekt Towarowa 2 2. Na powierzchni 6,5 h, na granicy Woli i Śródmieścia, powstanie kompleks budynków mieszkalnych i biurowych z rozległym parkiem i dwupoziomowym ogrodem miejskim, wkomponowanym w pozostałości Domu Słowa PolskiegoPlany na tę niezwykłą metamorfozę przybliżą Maciej Rydz i Natalia Janik.

 

Nie mniej ciekawa będzie opowieść o rewitalizacji Browarów Wrocławskich, gdzie poprzemysłowa tkanka, wraz z fragmentami dawnych urządzeń i konstrukcji, została wkomponowana w wielobarwną przestrzeń miejską. Opowie o niej Dorota Jarodzka-Śródka. Tego samego dnia poznamy też historię warszawskiej Rotundy Dynasy – fantazyjnego obiektu, który stworzono, by pomieścił gigantyczną panoramę Tatr o długości 115 m długości i 16 m wysokości. Dziś, na resztkach ruin, powstał budynek-dzieło sztuki, którego zamysł przedstawią Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa.

 

Nowinką tegorocznej edycji będzie dyskusja o ogrodach zoologicznych. A konkretnie o zagospodarowaniu tych terenów po tym, jak ogrody będą musiały być wygaszone (do 2050 r.). Wizjonerskie podejście do tego zagadnienia przedstawi Dorota Szlachcic, która od 10 lat zajmuje się projektowaniem biotopów - tworzeniem immersyjnych przestrzeni biologicznych w centrach dużych miast.

 

Cykl prezentacji 22 listopada obfitować też będzie w wykłady problemowe prowadzone przez znamienitych gości, jak: Bolesław Stelmach (NIAiU), Maksymilian Cherka, Krzysztof Pykel, Aleksandra Szeląg, Szymon Wojciechowski, Piotr Stępniak oraz Władysław Grochowski i Piotr Grochowski (projekt Królewska Fabryka Papieru).

 

Dzień podsumuje wystąpienie Przemo Łukasika „Archi-konteksty” - opowieść o ciągłym poszukiwaniu łączności z otoczeniem. Czy beton może być dobry a zieleń zła? Kiedy wielkie rewitalizacje podcinają skrzydła? Czym jest kontekst w odniesieniu do klimatu, ekonomii, religii czy estetyki?

 

DZIEŃ DRUGI (czwartek)

Dominującym tematem drugiego dnia spotkań będą projekty rewitalizacyjne związane z burzliwą historią Polski, wśród których szczególne miejsce zajmie Pałac Saski i Pałac Brühla. Czwartkowy poranek rozpoczniemy od zwiedzania piwnic obu historycznych budowli, odsłoniętych na Pl. Piłsudskiego, pod kuratelą wybitnego eksperta tej tematyki, Michała Grabowskiego.  Zapisy na zwiedzanie prowadzone będą w środę, na recepcji konferencji. (W przypadku dużej liczby chętnych, dostępny będzie dodatkowy termin - piątek.)

 

Nie ma chyba projektu, który budziłby tyle emocji i dyskusji w temacie rekonstrukcji zabytków, jak plany odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego. „Postanowiliśmy więc kompleksowo przyjrzeć się zagadnieniu i szansom na jego realizację. Przedstawimy wyniki konkursu i zaprosimy do dyskusji ekspertów i pasjonatów tego projektu. Od badań archeologicznych, przez proces inwestycji, po szerokie spojrzenie na koncepcję Osi Saskiej” – komentuje Adam Czyżewski, współorganizator wydarzenia.

 

Ważny blok rozmów rozpocznie Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, który przedstawi znaczenie rekonstrukcji zabytków architektury w Polsce i na świecie. Głosem w dyskusji będzie także obszerne wystąpienie Łukasza Korzeniowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków z Katowic. W tym duchu przyjrzymy się, jak powstawał jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce: Cytadela Warszawska, mieszcząca Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Językiem narracji w odkrywaniu śladów przeszłości został tu kamień, a inspirację dla projektu stanowiła XVIII-wieczna kompozycja przestrzenna tego miejsca z czasów, kiedy pełniło ono rolę koszar. O historii koncepcji i drodze do realizacji opowie Marta Sękulska-Wrońska.

 

Wśród innych wybitnych projektów prezentowanych tego dnia znajdą się: rewitalizacja fabryki w Dąbrowie Górniczej, powojenne koncepcje zagospodarowania warszawskiego Placu Zwycięstwa, projekt hospicjum Caritas w Olsztynie, a także zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach.

 

Więcej informacji o konferencji architektonicznej znajdziesz na stronie zapisów.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Perła z dawnych czasów
Perła z dawnych czasów

Dom Zdrojowy w Brzeźnie powstał w ostatnich latach XIX wieku. Mieścił pokoje dla kuracjuszy i letnik ...

Osiedlowy dom kultury
Osiedlowy dom kultury

Miejski Dom Kultury na Osiedlu Witosa w Katowicach jest gotowy. Jego zbudowanie obiecywał w swojej k ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera