Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny vol. XV - konferencja dla architektów

 

Czas czytania: ~5 min


NIAiU, SARP oraz Agencja Autorska TRYGON zapraszają na piętnastą edycję konferencji „Między ortodoksją a kreacją”. Dwudniowa sesja poświęcona jest aktualnym problemom architektury współczesnej, urbanistki i ochrony zabytków. Spotkanie odbędzie się w dniach 22 i 23 listopada 2023, start o godz. 10:15 w Siedzibie SARP w Warszawie.

 

Między ortodoksją a kreacją.

Dwa dni debat i prelekcji pod dachem  pawilonu SARP przy ul. Foksal 2 to czas wymiany myśli i doświadczeń między konserwatorami a architektami, inwestorami a urbanistami, a także dialogu z miastem i jego mieszkańcami. Wszystko po to, aby umożliwić skuteczną i staranną renowację historycznych obiektów, która rezonować będzie z wizją nowoczesnych, bliskich człowiekowi miast.” – mówi Elżbieta Czyżewska, organizator wydarzenia. Przedstawiane tu projekty pokazują, j ak wiele inicjatyw realizują wspólnie konserwatorzy i architekci, połączeni pasją i szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego.

 

Hasłem tegorocznej konferencji jest „Dziedzictwo architektury w roli moderatora przestrzeni współczesnych miast”.

 

Dziedzictwo architektury oznacza doprowadzony do nienagannego i możliwie wiernego stanu zabytek architektoniczny. Przeciętny zabytek musi jednak podołać spotkaniu z nową, zupełnie współczesną funkcją, a także z sąsiedztwem budowli wznoszonych współcześnie. Jak to uczynić w zgodzie z istotą zabytku, w sposób poddający się próbie czasu? To nieustannie aktualne pytania, na które najbardziej aktualne odpowiedzi przyniesie tegoroczna konferencja.

 

Program konferencji

DZIEŃ PIERWSZY (środa)

Cykl wystąpień otworzy Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Prezeska SARP, nawiązując do myśli przewodniej spotkań : „Dziedzictwo architektury w roli moderatora przestrzeni współczesnych miast”. Niewątpliwe przykładem takiej właśnie przestrzeni jest spektakularny projekt Towarowa 2 2. Na powierzchni 6,5 h, na granicy Woli i Śródmieścia, powstanie kompleks budynków mieszkalnych i biurowych z rozległym parkiem i dwupoziomowym ogrodem miejskim, wkomponowanym w pozostałości Domu Słowa PolskiegoPlany na tę niezwykłą metamorfozę przybliżą Maciej Rydz i Natalia Janik.

 

Nie mniej ciekawa będzie opowieść o rewitalizacji Browarów Wrocławskich, gdzie poprzemysłowa tkanka, wraz z fragmentami dawnych urządzeń i konstrukcji, została wkomponowana w wielobarwną przestrzeń miejską. Opowie o niej Dorota Jarodzka-Śródka. Tego samego dnia poznamy też historię warszawskiej Rotundy Dynasy – fantazyjnego obiektu, który stworzono, by pomieścił gigantyczną panoramę Tatr o długości 115 m długości i 16 m wysokości. Dziś, na resztkach ruin, powstał budynek-dzieło sztuki, którego zamysł przedstawią Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa.

 

Nowinką tegorocznej edycji będzie dyskusja o ogrodach zoologicznych. A konkretnie o zagospodarowaniu tych terenów po tym, jak ogrody będą musiały być wygaszone (do 2050 r.). Wizjonerskie podejście do tego zagadnienia przedstawi Dorota Szlachcic, która od 10 lat zajmuje się projektowaniem biotopów - tworzeniem immersyjnych przestrzeni biologicznych w centrach dużych miast.

 

Cykl prezentacji 22 listopada obfitować też będzie w wykłady problemowe prowadzone przez znamienitych gości, jak: Bolesław Stelmach (NIAiU), Maksymilian Cherka, Krzysztof Pykel, Aleksandra Szeląg, Szymon Wojciechowski, Piotr Stępniak oraz Władysław Grochowski i Piotr Grochowski (projekt Królewska Fabryka Papieru).

 

Dzień podsumuje wystąpienie Przemo Łukasika „Archi-konteksty” - opowieść o ciągłym poszukiwaniu łączności z otoczeniem. Czy beton może być dobry a zieleń zła? Kiedy wielkie rewitalizacje podcinają skrzydła? Czym jest kontekst w odniesieniu do klimatu, ekonomii, religii czy estetyki?

 

DZIEŃ DRUGI (czwartek)

Dominującym tematem drugiego dnia spotkań będą projekty rewitalizacyjne związane z burzliwą historią Polski, wśród których szczególne miejsce zajmie Pałac Saski i Pałac Brühla. Czwartkowy poranek rozpoczniemy od zwiedzania piwnic obu historycznych budowli, odsłoniętych na Pl. Piłsudskiego, pod kuratelą wybitnego eksperta tej tematyki, Michała Grabowskiego.  Zapisy na zwiedzanie prowadzone będą w środę, na recepcji konferencji. (W przypadku dużej liczby chętnych, dostępny będzie dodatkowy termin - piątek.)

 

Nie ma chyba projektu, który budziłby tyle emocji i dyskusji w temacie rekonstrukcji zabytków, jak plany odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego. „Postanowiliśmy więc kompleksowo przyjrzeć się zagadnieniu i szansom na jego realizację. Przedstawimy wyniki konkursu i zaprosimy do dyskusji ekspertów i pasjonatów tego projektu. Od badań archeologicznych, przez proces inwestycji, po szerokie spojrzenie na koncepcję Osi Saskiej” – komentuje Adam Czyżewski, współorganizator wydarzenia.

 

Ważny blok rozmów rozpocznie Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, który przedstawi znaczenie rekonstrukcji zabytków architektury w Polsce i na świecie. Głosem w dyskusji będzie także obszerne wystąpienie Łukasza Korzeniowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków z Katowic. W tym duchu przyjrzymy się, jak powstawał jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce: Cytadela Warszawska, mieszcząca Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Językiem narracji w odkrywaniu śladów przeszłości został tu kamień, a inspirację dla projektu stanowiła XVIII-wieczna kompozycja przestrzenna tego miejsca z czasów, kiedy pełniło ono rolę koszar. O historii koncepcji i drodze do realizacji opowie Marta Sękulska-Wrońska.

 

Wśród innych wybitnych projektów prezentowanych tego dnia znajdą się: rewitalizacja fabryki w Dąbrowie Górniczej, powojenne koncepcje zagospodarowania warszawskiego Placu Zwycięstwa, projekt hospicjum Caritas w Olsztynie, a także zamek Dewinów-Bibersteinów w Żarach.

 

Więcej informacji o konferencji architektonicznej znajdziesz na stronie zapisów.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna, Konferencja Dla Architektów, Zaproszenie Dla Architektów, Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera