Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy pawilon ekspozycyjny w Biskupinie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 5 min


Muzeum Archeologiczne w Biskupinie ogłosiło wyniki konkursu na projekt nowego pawilonu ekspozycyjnego, zastępującego dotychczasowy budynek z lat 70. XX wieku. Zwycięski projekt nie tylko spełnia współczesne standardy, ale także eksperymentuje z zasadami architektury cyrkularnej, zapewniając innowacyjne podejście do przestrzeni muzealnej.

 

Budynek o powierzchni ponad 3 tys. m² z wystawą stałą i zagospodarowaniem otoczenia – to wyzwanie, przed którym stanęli uczestnicy konkursu. Zalecenia konserwatorskie, ograniczające wysokość do 12 m, pozostawiły szeroki zakres kreatywności. Jury, złożone z cenionych architektów i specjalistów branżowych, wyłoniło zwycięską pracę spośród 66.

 

Prace oceniali:

Jury konkursowe:

- Piotr Śmierzewski – przewodniczący sądu, SARP Oddział Koszalin

- Michał Sikorski – sędzia referent, SARP Oddział Warszawa

- Jacek Wiśniewski – SARP Oddział Bydgoszcz

- dr Henryk P. Dąbrowski – Dyrektor MAB

- Joanna Witulska – główna specjalistka ds. wystaw MAB

- Sambor Gawiński – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

- Olgierd Sobkowiak – Dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych, Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

- Maciej Czepiel – Naczelnik Wydziału ds. Obsługi Inwestycji Urzędu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 

- Natalia Budnik – architektka krajobrazu

- Małgorzata Schmidt – SARP Oddział Bydgoszcz

- Marcin Kwietowicz – SARP Oddział Warszawa

- dr Marcin Gawroński – ekspert ds. rozwiązań proekologicznych

- Anna Pawlicka-Zabojszcz – sędzia rezerwowa, SARP Oddział Bydgoszcz

- dr Monika Arczyńska – sekretarza konkursu (bez prawa głosu), A2P2

 

Wyniki konkursu architektonicznego

„Pierwszą nagrodę przyznano pracy nr 079 za udaną próbę wdrożenia zasad architektury cyrkularnej opartej na lokalnych zasobach, poprzez wykorzystanie i wyeksponowanie pochodzących z rozbiórki istniejącego obiektu elementów budowlanych czy użycie południowego skrzydła istniejącego budynku do stworzenia centralnego holu wejściowego, punktu początkowego przestrzennej kompozycji przyszłego Muzeum Archeologicznego.” - komentuje jury.

 

Wrocławska pracownia Prolog zdobyła pierwsze miejsce i główną nagrodę za innowacyjne podejście do architektury muzealnej. Ich projekt nie tylko zastępuje istniejący budynek, ale także eksponuje elementy pochodzące z jego rozbiórki. Centralny hol wejściowy wykorzystuje południowe skrzydło istniejącej konstrukcji, tworząc przestrzeń o wyjątkowym charakterze. Precyzyjnie zlokalizowane strefy wystaw pozwalają na elastyczność w prezentowaniu zbiorów, a neutralnie przestrzenne strefy dostaw dodają funkcjonalności. Całość harmonijnie łączy się z otoczeniem, a brązowy dach staje się siedliskiem dla ptaków, owadów i roślin.

Drugie miejsce przypadło Pracowni Projektowej Karola Żurawskiego za poetycki racjonalizm, skromność środków wyrazu i zmysłowość użycia materiałów. Praca wyróżniła się przewrotną interpretacją tradycji budowlanej, co świadczyło o głębokim zrozumieniu dziedzictwa kulturowego i zdolności do nowatorskiego myślenia.

Trzecie miejsce zajęła Pracownia Macieja Siudy, cechująca się solidną wiedzą techniczną i pomysłowością projektową. Autorzy zademonstrowali nie tylko kreatywność w wykorzystaniu istniejących elementów, ale także zastosowali rzetelną analizę kontekstu, uwzględniając zarówno zasoby materialne, jak i specyficzne środowisko klimatyczne.

Wyróżnienia otrzymali:

Bujnowski Architekci

Jury przyznało nagrodę za projekt charakteryzujący się transparentnością architektury oraz starannie opracowanym i rozbudowanym programem przestrzeni zewnętrznych. Kubatura budynku łączy się harmonijnie z szerokimi podcieniami, co tworzy efektowną integrację z otaczającym krajobrazem. Całkowite przeszklenie fasady w połączeniu z obszernymi podcieniami umożliwia swobodne wnikanie krajobrazu do wnętrza budynku, co zostało uznane za pożądany efekt.

Heinle, Wischer und Partner Architekci

Jury przyznało wyróżnienie temu projektowi ze względu na opracowanie prostych i powściągliwych form, które, pomimo odejścia od wzorów historycznych, zaskakują ażurową fasadą w formie plecionki, nawiązującą do rozwiązań spotykanych w najdawniejszych osadach. To odważne podejście do formy architektonicznej zostało docenione jako nowatorskie i przemyślane, wyróżniające się spośród innych konkurencyjnych koncepcji.

INOONI Jakub Zygmunt oraz PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne

Jury przyznało wyróżnienie temu projektowi głównie ze względu na jego wyjątkowy sposób wkomponowania się w krajobraz i kontekst miejsca, co wyróżniło go spośród innych koncepcji. Organiczny kształt pawilonu, który wyłania się harmonijnie spod ziemi, budzi w widzu wrażenie odkrywania ukrytych artefaktów, tworząc tym samym unikalne doświadczenie przestrzenne.

Marek Kuciński Architekt

Jury przyznało wyróżnienie za intrygujące zastosowanie tradycyjnego materiału budowlanego - cegły. Projekt wyróżnił się różnorodnością proponowanych wątków, co zaowocowało fascynującymi fakturami i światłocieniem. Minimalistyczne bryły, w połączeniu z tradycyjnym materiałem, stworzyły interesujący obraz całości, zdolny przyciągnąć uwagę i wzbudzić zainteresowanie zwiedzających.

UGO Hugon Kowalski

Wyróżnienie zostało przyznane za udaną interpretację tradycyjnego budownictwa, łączącą typowe dla regionu materiały, takie jak strzecha, kamień, drewno i otoczaki, ze współczesnymi rozwiązaniami. Centralnym elementem tego wyróżnionego projektu jest okrągła forma budynku, która w sposób naturalny integruje wszystkie drogi prowadzące do muzeum.

Więcej na temat rozwiązań konkursowych można znaleźć na stronie organizatora: konkurs-biskupin.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku

Rekreacyjny dom z widokiem na owce
Rekreacyjny dom z widokiem na owce

Położony wśród malowniczych krajobrazów Wielkopolskiej Krainy Stu Jezior dom rekreacyjny oferuje z p ...

Sportowe osiedle
Sportowe osiedle

W inwestycję o nazwie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zaangażowany jest m.in. piłkarz Robert L ...

Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.
Archicad 28 – Inteligentne rozwiązania projektowe. Webinarium architektoniczne.

W październiku 2024 ukazała się najnowsza wersja oprogramowania Archicad28. To nic innego jak inteli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera